Acte necesare iesirii din tara minor 17 ani !

Acte necesare iesirii din tara minor 17 ani ! | Autor: aileene

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor !
Vin si eu cu o intrebare ptr cei care stiu sa ma indrume cu un sfat bun si la subiect !
Am si eu o nepotzica , inca n-are implinitzi cei 18 ani (de-abea in iulie 2007) , as vrea sa vina la mine in Franta pe timp de iarna (Craciun) si n-am idee de ce fel de acte are nevoie inafara de pasaport si poate si o "iesire de pe teritoriu" semnat de parinti , doar ca mama ei e plecata la lucru in Italia si nu stiu daca semnatura tatalui e suficienta ?! Puteti sa-mi dati un sfat , cunosteti pe cineva din jurul vostru care-a trecut prin asemenea probleme si stiti cum a rezolvat-o ? Va rog mult sa-mi dati detalii in privinta asta ! Va multumesc inca de pe acuma ptr raspuns !
Numai bine !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu cred ca amandoi parintii tr sa si dea acceptul.

In vara am fost cu fetita mea in tara in vizita si desi avem green card si tata e si cetatean american mie mi a trebuit act semnat de tata ca ma lasa sa o scot din tara. Tata si noi locuind in SUA. Dar astea s legile si nu te poti pune contra. Asa ca ma indoiesc ca o vor lasa sa iasa numai cu semnatura tatalui.


corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

prietena de 17 ani a fetei mele are mama plecata in egipt,stiu ca a trimis prin fax acest acord cu care a mers tatal aici in romania la notariat ,adeverinta aceea de la notariat ptr scoaterea din tara a minorului ,in acest caz au plecat 2 sapt in bulgaria si au avut nevoie de datele profesorului coordonator ca se specifica exact cine insoteste minorul,itinerariul si perioada in care pleaca ,vroiam de fapt sa spun ca ar costa cam 400 000 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Va multumesc ptr rzaspunsuri , m-ati mai luminat catusi de putin ! Sper sa putem face chestia cu faxul ar fi interesanta , sa vedem daca tine ! Stiu ca nu e usor sa scoti un minor din tara si sunt de acord cu treaba asta si cu legea-n vigoara ca de nu ar fi prapad , fiecare ar face ce-ar vrea ! Ma gandesc ca o data ce are acest consimtamant din partea parintilor , sa poata calatori sin,gur , sau neaparat nevoie de un insotitor ! Ca ea (nepoata)à ar veni cu un autocar , unde ar urca-o tatal ei , iar eu cand ajunge la destinatie o "recuperez" personal ! Ce spuneti , chiar e obligator un insotitor ?
O zi frumoasa va doresc !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Salutare.
Sora mea are 17 ani, in aprilie implineste 18, si de la 14 ani isi petrece la mine vacantele de iarna si de vara.Vine cu autocarul si tatal meu face o imputernicire unui sofer sa o scoata din tara, si asa nu avem nici o problema.Hartia se face la un notar, unde tatal meu ii da dreptul acestui sofer sa o scoata din tara.Eu trimit contractul de munca si contractul de la casa si cu asta sora mea vine de la 14 ani, si nu am avut probleme niciodata la vama.
Multa bafta.
Trimite-mi un pm pentru mai multe detalii daca vrei.
O zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Legea 248/2005 reglementeaza scoaterea minorului din tara. Citeste art.30 de acolo si nu trebuie decat sa respecti ceea ce scrie.

Art. 30
(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
a) minorului care este inscris in documentele de calatorie ale ambilor parinti sau, dupa caz, este titular al unui document de calatorie individual si calatoreste in strainatate insotit de acestia i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
b) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia sau, dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte;
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
d) minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.
(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.
(3) Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. b)-d), organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a minorilor insotiti, numai in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul urmeaza sa beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul Romaniei si fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in mod grav in pericol, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratamentul medical respectiv, chiar daca nu exista acordul ambilor parinti, al celuilalt parinte, al parintelui supravietuitor sau al reprezentantului legal;
b) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, precum si avizul Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului, emis in conditiile prevazute in normele metodologice, chiar daca nu exista acordul celuilalt parinte.
(4) Pe langa informatiile prevazute la alin. (1) lit. d), declaratia parintilor, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor sau a reprezentantului legal, dupa caz, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a) scopul deplasarii;
b) ruta urmata pana in statul de destinatie;
c) indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
(5) Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.
(6) Organele politiei de frontiera vor permite iesirea din Romania a minorilor insotiti numai daca se constata ca se respecta informatiile prevazute la alin. (1) lit. b) si c) si la alin. (4), referitoare la insotitor, perioada deplasarii si ruta care trebuie urmata, iar in situatiile prevazute la alin. (3), daca se constata ca ruta aleasa pentru deplasare si momentul prezentarii la iesirea din tara se justifica in raport cu destinatia, respectiv cu perioada deplasarii.
(7) Declaratiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961, la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr. 66/1999, aprobata prin Legea nr. 52/2000, cu modificarile ulterioare. Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului.

Succes!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

offf offff si iar offff !
Cred ca am sa dau ortu popii...scuze dar am inceput sa ma balbai !
Nepoata mea nu vine nici in scop de-a studia , nici in scop de-a fi tratata de ceva (Doamne multam) ci doar ptr ca sa fie impreuna cu noi de Sarbatorile de sfarsit de an !!! Deci eu nu invit si parintii ei , de aceea eu as fi vrut sa stiu exact , cde este de facut ca fata de 17 ani jumate sa poata veni , doar cu acordul parintilor ! Deduc ca acest lucru nu-mi va fi posibil , decat daca are neaparat un insotitor.......
Cred ca pana la urma voi adopta spusele lui Olim , mi se par mai simple , doar ca "buba" ptr ca intotdeauna exista una...ar fi cum sa contactez acest sofer ptr ca intotdeauna sunt vreo 3 care fac cursa !
Sunt complet in ceata , credeam ca e mult mai simplu , dat fiind faptul ca vorbim de o persoana , aproape adulta si nu de un copil de 5 ani , ma rog , sunt tare suparata !
Oricum va multumesc ptr raspunsuri si mii de scuze ptr intarziere

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Pai cu ce firma vine, te interesezi ce soferi vor fii pe data de.Si tu ii trimiti o invitatei, cum ca o aduci la tine de sarbatori .Iar cu hartia asta se duce la notar si if face tatal imputernicirea.
De unde trebuie sa ia autocarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Draga mea , Olim esti o dulce , vad ca vrei sa ma ajuti si-ti multumesc f mult ! Nepoata mea ar pleca din Timisoara , nu stiu daca un sofer necunoscut ar putea sa-mi faca treaba asta , cred ca ar fi prea frumos ! O sa ma interesez chiar la agentia "euroliones" din Tm. ca sa vad daca cumva se poate face asa , chiar ca m-ar usura enorm de mult , ptr ca nepotica mea-si doreste enorm de mult sa petreaca sarbatorile iernii la noi in Franta si eu n-as vrea sa o dezamagesc , tu stii ce vreau sa spun , ca si tu am inteles ca o inviti pe sorutza ta destul de des la tine si inseamna f mult ptr varsta asta pe care o au ele , viseaza cu ochii deschisi !
Voi incerca sa vad maine ce fac , voi telefona in tara la agentie sa vad ce e de facut !
Te si-ti multumesc f mult ptr ajutor !
Numai bine


"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:


Astept raspunsul agentiei de transport caruia am trimis un e-mail intrebandu-i despre ce si cum sa fac in acest caz ! Sa vedem ce-mi vor raspunde , sunt tare nerabdatoare , dar sper sa se poata rezolva cu bine si mai sper ca legile s-au mai "usurat" catusi de putin , ca e prea de tot , pe undeva chiar e bine , numai ca atunci cand te confrunti cu probleme de genul asta , ai impresia ca totul e extrem de greu !
O zi buna tuturor

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai daca nu reusesti trimite-mi un pm si mai vorbim

Mergi la inceput