PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

strumfi, am facut televizorul mai demult cand nu aveam aparat foto. Multe praji am facut si n-aveam aparat foto digital. Ce sa fac? Asta e....dar le mai fac...si am sa pun poza cu siguranta.
E foarte buna prajitura.....merita.


Sa sti ca eu toate care le am .......sunt delicioase. Dar asta se simte doar cand le faci...normal! Nu am praji cu crema gretoasa sau sa fie foarte complicata. Adevarat e ca pentru unele trebuie sa ai un pic experienta dar cu vointa si rabdare se poate. Stiu pe pielea mea. Eu singurica am invatat ce stiu pana acum. Mai am o groaza de invatat si de acum incolo.
Putem sa face praji impreuna, cine vrea sa faca cu mine n-are decat.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Da, Hildegard, stiu ca e f buna si merita, mai ales cand e facuta cu manuta ta.
Felicitari! sunt convinsa ca sunt delicioase (cred ca toate putem spune la fel despre retetele noastre), tocmai de-aia ziceam ca o sa incerc fanta cu branza, insa eu mi-am amintit de televizor fiindca e identica cu reteta mea, am postat-o si eu mai demult pe undeva.
aaa, si nu-i bai, nici eu nu am poze cu toate prajiturile facute.

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Fetelor, nu stiti reteta de dobos?Please, sa ma ajute careva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Merci, merci, mai stiti, mai stiti???????Veronica, uimeste-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Multuemsc mult pentru reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORTUL DOBOS I

Blatul:

10 oua, 2 linguri zahar pudra, un pachet de unt, 225 gr faina, vanilie, 225 gr zahar.
Se pune untul la topit cu vanilia si cand e moale se da la o parte si se lasa sa se raceasca putin. Apoi se freaca cu mixerul cu zaharul pudra pana e un pic spumos.
Se separa albusurile de galbenusuri. Se freaca albusurile spuma, apoi se adauga treptat zaharul si sa bat pana se obtine o bezea care sa stea "bat", dar fara sa fie uscata.
Se incalzeste cuptorul la 200C..
Se bat si gabenusurile putin, apoi se adauga bezeaua treptat, amestecandu-se usor, iar apoi faina treptat, amestecandu-se de sus in jos.
Se coc foile pe fundul unei tavi (tapetata cu hartie de copt) timp de 5-7 min, pana sunt aurii. Atentie: se ard f. repede -spun asta din experienta.

Crema:
2 oua intregi plus un galbenus, 225 gr zahar tos, 3 linguri apa, un pachet unt la temp. camerei, esenta de rom, ciocolata menaj 200 gr.
Se freaca untul cu esenta de rom pana e spumos.
Se pune zaharul cu apa la fiert pana se caramelizeaza putin si se lasa sa se ingroase pana cand daca picuri un strop intr-o cana cu apa rece se face o bobita care pluteste. Intre timp, se bat ouale si galbenusul cu mixerul pana sunt spumoase si se albesc putin. Cand e gata zaharul, se toarna in fir subtire peste galbenusuri amestecandu-se continuu cu mixerul la viteza mica. Se topeste ciocolata la microunde sau pe aburi. Apoi se adauga si crema de ou si ciocolata peste untul frecat cu rom si se amesteca pana se omogenizeaza. Se da la frigider cel putin o jumatate de ora sa se intareasca.
Decoratii: migdale, zahar ars.
Cand s-au rait foile de tort complet si s-a intarit crema se asambleaza tortul si se acopera cu crema de ciocolata si apoi se decoreaza cu migdale si zahar ars.
se pune zaharul la topit si cand s-a caramelizat se toarna pe fundul unei tavi unse in prealabil cu unt, ca sa se dezlipeasca zaharul usor. Tortul trebuie lasat peste noapte sau macar cateva ore ca sa se moaie foile de la crema de ciocolata si sa se imbine aromele.

DOBOS II

Foile: 6 oua, 6 linguri cu varf de zahar, 50 ml apa, 6 linguri faina

Incepem cu albusurile si le batem bine de tot. Separat punem galbenusele cu apa si zaharul si le batenm cu mixerul la viteza mare pana sunt o crema.
Acum punem albusurile peste galbenusuri si faina si amestecam usor cu lingura de jos in sus fara sa batem doar sa amestecam ngredientele.
Pregatim tava sau mai multe daca avem pentru ca foile se coc repede si e bine sa ai una in plus, dar temperatura cuptorului este 180 grade. Deci foile se ung cu unt si tapetate cu faina.
Din compozitzie se pun cate 3 linguri si se coc, sa fiti cu ochii pe cuptor ca se ard repede. Deci daca totul merge bine avem 6-7 foi, depinde de marimea tavii si forma, pentru ca nu este neaparat rotunda se poate si patrata, dreptunghiulara, cum vreti

Asa acum crema: 1/2 lt.cafea tare se pune pe foc cu 350 gr.zahar se fierbe pana se ingroasa bine siropul se ia de pe foc si se pun 50 gr.cacao se ingroasa ca o crema. Separat se spumeaza - 300-400 gr.unt pana se albeste si se face spuma si se pune cate putzin din crema rece. Se umplu foile.
Acum foaia cu caramel: Se ard 4-5 ling.zahar - eu nu pun nimic in zahar - altii pun unt, dar eu nu pentru ca nu iese zaharul asa transparent si fain - zic eu - Inainte eu ung cu unt marmura, daca nu aveti punteti o tava unsa cu ulei sau unt, sau o folie de plastic si roata pe marginea foii se fie bine uns pentru ca daca curge caramelul nu mai ridicatzi foaia. Dupa care eu insemn cu cutzitul locul unde voi taia portiile de caramel pentru ca operatiunea se face foarte repede si nu mai am timp sa ma gandesc la marimea portiei.
Intre timp pun un vas cu apa fierbinte in apropiere si cutiul uns cu ulei il tin in apa fiarta si tot acolo il pun dupa fiecare miscare. Nu stiu eu sa explic f bine operatiunea, dar sper ca intelege-ti.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

CATEL RECE CU NOUGAT

Ingrediente-12 buc.

- 200 g biscuiti simpli
- 20 g unt de cocos
- 400g nougat

Mod preparare:

O forma mica de cozonac se imbraca in hirtie de copt sau folie de nailon alimentar.
Untul de cocos se topeste impreuna cu nougatul pe baie de abur.
Se aseaza un strat de biscuiti se unge cu nogat ,peste care iarasi un strat de biscuiti si iarasi nougat.
Se incepe cu biscuitii si se termina cu crema de nougat deasupra.
Din cant de ingrediente se obtine 5straturi de biscuiti si 5 straturi de crema.
Se acopera si pune la rece pina a doua zi,dupa care se imparte in felii de 2cm.latime.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Veronica, ai facut ambele torturi diplomat?Care e dupa parerea ta cel mai gustos, sau cel ma usor de facut?Cam cat dureaza procesul tehnologic?Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Silvana, mie cel cu piscoturi (prima reteta) mi se pare mai deosebit decat cel cu blat taiat in doua(cel cu portocale).
Nu ai sa coci si blatul.
Cel cu piscoturi l-am facut mai des. e o praji care nu necesita coacere. Acuma cat dureaza procesul....eu stiu, n-am cronometrat. Pai, gelatina o inmoi intai, apoi pe foc crema pana se ingroasa crema....pana se raceste, in total 2 ore (nu stiu exact). Dar cel mai bine te apuci de vineri dupa amiza si pana te culci o termini
Cel cu piscoturi trebuie sa steie o noapte la frigi (de ex. il faci vineri seara si sambata il ai gata). Si cel cu blat tre' sa steie tot asa.

alegi tu...eu zic ca ala cu piscoturi sa faci intai.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Veronica, unde ai gasit unt de cocos?

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput