PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nushulica, deci prajitura are nevoie sa stea citeva ore bune sa se patrunda, e bine de stiut, multumesc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PRAJITURA KINDER

Blat:
6 albusuri se bat cu 6 linguri de zahar, 4 linguri de pesmet, 4 linguri de nuca macinata, 1 lingura faina, 1/2 plic praf de copt.
Se unge tava cu margarina sau se pune hartie cerata, se aseaza bucati de nuca in tava iar peste nuci se toarna blatul. Se baga la cuptor. Se verifica pana se desprinde un picut de tava si partea de sus nu e lipicioasa.
Blatul se raceste. Dupa ce s-a racit se unge cu crema finetti.

Crema 1 si 2:
700 ml lapte, 6 galbenusuri, 3 budinci de vanilie, 2 linguri faina, 250 g zahar. Toate astea se fac pe foc pana se obtine o crema groasa care se pune apoi la racit(budincile le dizolvati separati sa nu se faca cocoloase si faina la fel). Dupa racire se imparte in doua.
Jumatate din aceasta crema se lasa galbena si se intinde pe blatul racit peste finetti.
In cealalta jumatate de crema galbena se pune cacao sau crema finetii dupa gust(cat vreti voi) si nuca macinata dupa gust( eu am pus 3 linguri).
Crema galbena si cea maro le-am mixat cu blenderul ca sa fie mai fina (mi-au ramas ceva cocoloase)
crema 3:
1 pachet mare de biscuiti petit beure se sfarama in lapte cat sa se sa faca o pasta semisconsistenta, care se poate intinde ca o crema. Trebuie sa iasa ca o crema.
La sfarsit se acopera cu frisca, cca 2 degete de groasa.In frisca puneti un pliculet de intaritor frisca
Nota: cremele este bine sa le faceti pe rand. Cand intindeti 1 crema, puneti in frigider ca sa se mai intareasca apoi faceti crema 2 si tot asa. Obligatoriu de pus in firgider intre intinsul cremelor. Eu asa am facut.
Ce mai este important: repartizati crema pe toata suprafata blatului, nu o puneti pe toata in mijloc ca altfel atunci cand o veti intinde crema dedesubt va aluneca in afara pe margini(intelegeti ce vreau sa spun)
-prajitura este bine sa se consume a doua zi
-eu am pus 850 ml lapte pentru ca era si faina si e destul de tare.

Asamblare:
Blat + crema finetti(se unge un strat subtire peste blat)+ crema budinca +crema biscuiti + crema maro + frisca.

Ideal pentru aceasta prajitura ar fi sa se asambleze in ceva cutie...sau vas dreptunghiular cu pereti...e mai usor. Io am facut asa direct pe tava.
poza aici



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Nushulica, deci prajitura are nevoie sa stea citeva ore bune sa se patrunda, e bine de stiut, multumesc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



am zis si eu ceva folositor

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

veronica eu te astept cu negresa aia veselapoate iti faci timp pana sambata sa o scrii s-o fac in weekend

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Negresa vesela

Blat:

2 oua
1 cana zahar
1/2 cana ulei
1 cana lapte caldut
2 cani faina
1 lingura rasa de bicarbonat alimentar
3 linguri cu gem de prune sau magiun, caise...ce aveti
1 lingura cacao
1 plic de capuccino

- se freaca oul cu zaharul, se adauga uleiul, laptele, gemul .
Se amesteca bine, apoi se adauga bicarbonatul ( praf, nu trebuie stins cu nimic), faina,cacaoa si capuccino. Compozitia se pune in tava unsa cu unt sau ulei, si tapetata cu faina sau se foloseste hirtie cerata. Se coace in cuptor la 175 de grade cam 35 de minute. Se verifica daca s-a copt cu o scobitoare.
Blatul racit se taie in 2.
Crema:
1 l de lapte se pune pe foc cu 250 g zahar pana fierbe apoi se adauga faina(la inceput e bine sa se dizolve separat intr-o ceasca pana se ingroasa un pic apoi se poate adauga direct din pumn faina-asta sa nu se faca cocoloase. Nu-mi sariti in cap ca nu stiu cata faina a intrat. Trebuie la sfarsit sa fie ca o ciulama, groasa.
Se poate pune si 2 plic zahar vanilat.
Crema se raceste bine. Racita se amesteca cu un pachet jumate de unt Milli. Untul trebuie sa fie la temp. camerei.Se freaca untul spuma si se adauga cate o lingura din crema racita in unt (si nu invers). Se face o crema pufoasa foarte gustoasa.

Nota:

Crema asta se poate folosi la orice praji vreti voi si la torturi...daca vreti putei baga cacao si iese neagra.
Blatul se poate taia si in 3 si faceti tort. Se poate coace si in forma rotunda.
Crema o am de soacra mea de la alta praji iar blatul e inspirat din NEGRESA.


Asamblare:
blat1 + crema + blat2 + restul de crema+ cioco decor sau cocos colorat
pozaaici


Sper ca n-am omis nimic. Daca ceva nu e clar intrebati va rog...
Hai ca nu e grea.
Nushulica...ma gasesti pe mess sa intrebi orice doresti.


Bafta!


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, merci de reteta, ce simpla e, dar de efect!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Hildegard
Nushulica...ma gasesti pe mess sa intrebi orice doresti.


Bafta!


de-ale gurii

Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05





saru'mana dar acu cred ca-i foarte clar...dar mai stii la mine??!!!..oricum de acum stiu de unde sa te iau cred ca o fac de vineri ca sambata avem taiere de mot la finutza noastra scumpa

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TGIF spune:

Hi Veronica

Am incercat si eu Televizorul, si am avut si eu probleme cu blatul maro. Mi-a iesit beton ca nici dupa 4 zile nu mi s-anmuiat. Cred ca problema mea este ca pe la noi poate lingurile nu au aceeias masura ca in Rom. Poate ca am bagat prea multa faina. Cred ca data viitoare o s-o fac cu blat maro si cred ca o sa mearga super. Ma-m gindit ca inca o idee buna este cind mai postati retete, sa mentionati si masura tavii. Am intrebari si despre reteta aceasta minunata

quote:
Negresa vesela

Blat:

2 oua
1 cana zahar
1/2 cana ulei
1 cana lapte caldut
2 cani faina
1 lingura rasa de bicarbonat alimentar
3 linguri cu gem de prune sau magiun, caise...ce aveti
1 lingura cacao
1 plic de capuccino

- se freaca oul cu zaharul, se adauga uleiul, laptele, gemul .
Se amesteca bine, apoi se adauga bicarbonatul ( praf, nu trebuie stins cu nimic), faina,cacaoa si capuccino. Compozitia se pune in tava unsa cu unt sau ulei, si tapetata cu faina sau se foloseste hirtie cerata. Se coace in cuptor la 175 de grade cam 35 de minute. Se verifica daca s-a copt cu o scobitoare.
Blatul racit se taie in 2.
Crema:
1 l de lapte se pune pe foc cu 250 g zahar pana fierbe apoi se adauga faina(la inceput e bine sa se dizolve separat intr-o ceasca pana se ingroasa un pic apoi se poate adauga direct din pumn faina-asta sa nu se faca cocoloase. Nu-mi sariti in cap ca nu stiu cata faina a intrat. Trebuie la sfarsit sa fie ca o ciulama, groasa.
Se poate pune si 2 plic zahar vanilat.
Crema se raceste bine. Racita se amesteca cu un pachet jumate de unt Milli. Untul trebuie sa fie la temp. camerei.Se freaca untul spuma si se adauga cate o lingura din crema racita in unt (si nu invers). Se face o crema pufoasa foarte gustoasa.



Ce cantitate contine un plic de capucino. Ce este capucino? Pot sa pun ness? Eu sint cu masurile, asa ca data viitoare cind faci aceasta negresa vesela poti sa ne spui mai sigur cita faina trebuie sa intre? De ce este atit de important de pus untul Milli? Nu se poate pune orice fel de unt nesarat? I know.... Intrebari stupide dar poate raspunsurile vor fi folositoare si altor fete.

Si eu multumesc mult pentru rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tgif, incerc sa dau raspunsuri.

-un plic de Cappucino are cam 12,5 g si este un amestec de cafea cu lapte. poti pune si ness, un plic. Eu am pus Cappucino d ela Milka.
-untul Milli care l-am folosit are 80% grasime. poti pune orice unt vrei tu dar sa fie de calitate mai buna.
-faina n-am masurat-o....Asta e! Pui faina pana se face ca o ciulama....asa ca un gris gros. Nu trebuie sa-ti fie teama sa faci ca sigur iti iese.
-foile de la "Televizor" se inmoaie cand sunt unse cu crema si lasate sa steie. Ele nu se inmoaie fara crema.

sper sa fiu ok cu raspunsurile

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

Buna TGIF !

Praful de Capuccino se gaseste si la noi la WINCO , in Portland, (vad ca esti "peste pod"... ) poti sa o inlocuiesti cu cafea la cutie gen "General International Coffee" (vezi ca sint multe arome), sau poti sa cumperi Instant Capuccino French Vanilla de la Walmart la CUTIE. Poti pune 2-3 linguri (din alea de masurat, americane) rase. ( e mai mult pentru aroma....)
Daca folosesti unt nesarat e foarte bun ! (Tillamook). La un litru de lapte poti sa pui cam 6 linguri de faina, dar le amesteci cu lapte putin si apoi cu restul laptelui.

Veronica sa ne mai scrii retete, please ! (Eu le copiez constiincios pe toate !)




Mergi la inceput