PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

COZONAC BUN



1 kg faina,0,5l lapte,4 oua,300g zahar si 10 pastile zaharina,1 cubulet drojdie,esenta de rom,zahar vanilat,coaja de lamaie,100g stafide,200g nuca tocata,cacao 2 linguri
PREPARARE:
Intai se face maiaua si se lasa la crescut.Se fierbe laptele,in care se pune zaharul,dupa care se aduga coaja de lamaie,zaharina si stafidele.Galbenusurile de ou se amesteca cu putina sare.Se ia cam 100 g de ulei si 100 de g de margarina si se incalzesc.Dupa care peste faina se pune intai laptele cu tot ce este in el,ouale si drojdia,dupa ce a crescut,se framanta bine de tot,pe urma se adauga uleiul si margarina si se contina framantarea,pana intra grasimea in coca.
Se acopera cu un prosop si se lasa la crescut
Nucile se usuca la foc mic in cuptor.Albusurile se bat spuma cu o ceasca de zahar,dupa care se pune nuca,cacaoa si esenta de rom.Aceasta e umplutura.
Dupa ce a crescut bine coca in lighean,se imparte in doua,se intinde fiecare si se pune umplutura.Se pune in forme in care se pune folie de aluminiu unsa cu ulei.
Se baga la cutor cam 40-45 de minute.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Reteta de crema de ciocolata ( sau mai bine zis de cacao)

- 1 ou;
- 1 cana de zahar de marime medie;
- 1 pachet cacao ( de preferinta Dr. Oetker);
- 1 pachet de unt;
- 1 esenta vanilie
Se amesteca oul, cu cana de zahar si se bat cu telul pe baie de abur timp de 15 minute ( pana se face ca o smantana subtire).

Se da deoparte, se adauga pachetul de cacao, amestecandu-se cu telul dintr-o margine pentru a o incorpora f bine.

Se lasa ca tot acest amestec sa ajunga la temperatura camerei, dupa care se adauga esenta si pachetul de unt, care in prealabil a fost lasat dinainte sa se inmoaie ( chiar f bine).

Atentie !!! Crema sa fie potrivita ca si temperatura ( se poate proba cu degetul) daca e prea calda, se taie untul!!!!

Cantitatea finala e suficienta pt. un tort mare!

Se pune pe ce fel de prajituri vreti voi. Pofta buna!!


Daca nu vrei bataie de cap, cel mai usor e sa folosesti o crema instant. Sunt cu arome diverse (acuma nu stiu exact in UK ce marci sunt comercializate) si foarte usor de preparat. Totusi, eu nu ti-as recomanda sa mai pui si frisca, parerea mea e ca sunt suficient de pufoase.
Daca ai chef sa te mazgalesti, in combinatie cu fructe de padure poti face asa:

Crema 1
2 oua f. proaspete potrivite
2 lg. zahar pudra
250 gr. mascarpone

Se separa galbenusele de albuse. Se bat albusele spuma tare si la final se adauga un zahar vanilat si se mai bat putin cu zaharul cat sa se topeasca. Gabenusele se freaca spuma cu zaharul praf. In compozitie se adauga apoi pe rand cate o lingura de albus si o lingura de mascarpone si se amesteca la viteza mica pana se termina cele doua ingrediente. Crema se tine la rece cam 2 ore, apoi se pune pe tort. Poti adauga un intaritor de frisca pentru mai multa siguranta.

Crema 2
200 gr. ciocolata, 200 ml smantana grasa, 1 praf de frisca, 5 lg. zahar.

Ciocolata si zaharul se amesteca pe abur. Se adauga smantana cand ciocolata este topita si se amesteca tot pe abur pana se ingroasa (cam de consistenta unei budinci). Se poate adauga cacao daca vrei sa fie mai amaruie. Se ia de pe foc si se raceste bine (trebuie sa aiba consistenta cremei Finetti - trebuie s-o pui si la frigider, ca altfel nu se raceste suficient). Dupa racire se adauga frisca preparata din praf. Crema obtinuta din cantitatile de mai sus este destul de pufoasa. Daca vrei o crema mai consistenta, pui doar jumatate din cantitatea de frisca. Poti sa o aromezi cu rom sau cognac, chiar sa pui in ea o parte din fructe.

Crema 3
Un pachet de unt se inmoaie la temperatura camerei. 250 ml lapte se amesteca impreuna cu 2 lg. amidon si se fierb pana capata consistenta unei budinci. Se raceste amestecand din cand in cand sa nu prinda coaja. Untul se freaca impreuna cu 140 gr. zahar praf. Se adauga pe rand cate o lingura de amestec de lapte (sa fie rece, nu caldutz) si se amesteca usor. Dupa ce s-a incorporat toata cantitatea de crema de lapte se pune cacao dupa gust. Crema se pune intr-un vas de yena si se incalzeste pe foc pana isi schimba culoarea (se inchide la culoare) si consistenta (se face foarte fina). Se ia de pe foc si se raceste.

Crema 4
Un pachet de unt/margarina se freaca spuma cu 140 gr. zahar praf. In compozitie se adauga pe rand un borcan de crema de ciocolata Finetti.

Crema 5
350 ml frisca lichida, 200 gr. ciocolata amaruie, 2 lg. ness si 70 gr. margarina se amesteca si se tin pe foc pana se omogenizeaza. Se raceste bine de tot la frigider, apoi se bate cu mixerul pana devine spuma.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

BUDINCA BUNICII

avem nevoie de:
300 gr biscuiti Petit beure simpli

pentru sirop:300 ml apa,1 cana zahar, 2 linguri cacao,se amesteca toate si se pun pe foc pina dau in clocot si apoi se da la rece. Se unge o tava dreptunghiulara cu unt,si se aseaza biscuitii insiropati in straturi, restul de sirop se toarna peste biscuiti apoi se lasa 1-2 h sa se inmoaie biscuitii.

pentru crema: 0.5l lapte,1/2 cana zahar,2 pachetele zahar vanilat,3 oua batute bine ,3-4 linguri faina,125 gr margarina sau unt. Se amesteca pe foc mic laptele, zaharul ,ouale si faina pina se ingroasa, apoi se adauga margarina si se mai lasa putin pe foc .
Se raceste crema, se toarna peste biscuiti si se orneaza cu frisca.
Se da la rece si se serveste a doua zi.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura cu lamaie

Blatul:

Se cumpara din comert (asa e reteta asta) de forma dreptunghiulara. Se folosesc mai multe blaturi.
Crema: 1 l lapte, 250g margarina, 300g zahar, 3-4 lamai, 6 linguri faina.
Deci: se pune la fiert laptele in care s-a dizolvat zaharul si faina. Se adauga coaja unei lamai (nu am ras-o, am lasat-o bucata mare, in asa fel incat sa o pot scoate ulterior).Se fierbe pana ce capata consistenta unei ciulamale. Apoi se trage de pe foc, se scoata coaja de lamaie si se asteapta sa se mai raceasca. Dupa ce s-a racit, am adaugat margarina si sucul lamailor. Am amestecat bine, apoi am pus crema intre blaturi. Pana a doua zi, blaturile s-au imbibat perfect si prajitura a fost numai buna de mancat. Ma gandesc ca in loc de lamaie, se pot folosi si alte arome(vanilie, portocale, fisitc, etc).


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Am si eu cateva retete de prajituri pe care le-am facut.

PRAJITURA CU CONIAC
Se face un blat din 7 oua,250 gr. zahar sau 7 linguri zahar, 7 linguri faina, arome
Crema :
Marcinile blatului se freaca cu un pachet de unt sau margarina,100 gr. zahar farin o cana cu nuci macinate si 5-6 linguri coniac.
Se pune crema peste blat si apoi se face o glazura de ciocolata.
Trebuie sa recunosc ca eu am cumparat blatu dar mama(ca de la ea am reteta) il facea.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Alexuta,super reteta. Sa pui toate retele care le ai.

Si ce daca ai cumparat baltul, nare nimic. Cand nu ai vreme sau ti se pare greu merge.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Multumesc Hilde.
Iaca mi-ai dat curaj si pun acum si o reteta de tort.

TORT
Blat:
8 oua, 8 linguri de zahar,1 lingura cacao,1/2 pachet de praf de copt, 2 linguri biscuiti dati prin razatoare, 6 linguri nuca pisata, 3-4 linguri de faina.
Se freaca galbenusurile cu zaharul, cacao si praf de copt.Se bat albusurile spuma.Peste galbenusuri se pun albusurile cu biscuitii, nuca si faina.(Se pun alternativ)
Sirop:
250 ml apa, 5 linguri zahar, coaja si zeama de la o lamaie,esenta de rom sau de migdale.
Siropul se pune rece peste blat.
Crema:
Se fierbe 1/2 l lapte, se adauga o maia din 6 linguri de faina dizolvate in lapte rece se amesteca pana devine o smantana subtire.
Separat 6 galbenusuri+200 gr. zahar se freaca spuma si se adauga la laptele care fierbe mestecand continuu.
Se freaca 2 pachete de unt spumasi se adauga dupa ce se raceste crema.
Se imparte crema in trei parti.
I La una din creme se pun cuburi de ananas, coaja de lamaie si portocale si 2-3 lingurite zeama de lamaie.
II La a doua crema se adauga o cescuta nuca pisata pralinata, esenta de rom, o lingurita de cacao.
III La a treia crema se adauga o lingurita de ness si o cescuta de alune macinate(nesarate)
Tortul se orneaza cu frisca.
Sper sa va placa.

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Alexuta, sigur am sa fac tortul asta....gata, la bagat in biblioraft.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Hilde sper ca o sa-ti placa.
Am si eu o intrebare: tu ce prajituri o sa faci de sarbatori?

Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Sper ca o sa-mi dai si mie idei de prajituri, nu foarte complicate adica sa am timp sa le fac atunci cand doarme Alexia ca altfel nu am nici o sansa.
Mai pun o reteta de prajitura, nu foarte spectaculoasa dar gustoasa.

PRAJITURA CU NUCA SI GEM
Blatul:
6 oua,
6 linguri de zahar,
6 linguri de ulei sau un pachet de margarina,
1 pachet praf de copt,
arome,
faina cat cuprinde pentru a fi un aluat potrivit de moale.
Se freaca galbenusurile cu zaharul.Se adauga uleiul sau margarina(nu fierbinte)praful de copt si aromele si apoi faina.se obtine o coca care curge la fel ca checul.
Se unge tava, se tapeteaza cu faina si se pune compozitia uniform.se da la cuptor 10-15 minute sa se intareasca putin.
Cand se scoate prajitura din cuptor se pune pe deasupra un strat de gem iar peste gem se pune bezeaua.
Bezeaua:
Se bat albusurile cu putina sare si 6 linguri de zahar si un pachet de zahar vanilat.Se bat pana se intaresc, ca la bezea.
Se adauga 6 linguri de nuci macinate si 2 linguri de cacao.
Se coace la foc mic.


Casiana si Alexia

Mergi la inceput