Intrebare-oua prepelita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Dar fierte isi pierd proprietatile?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Hai, mai! Cum sa-si piarda proprietatile? Pai, atunci de ce mai mancam oua? Au proteine, vit.A, E, D...

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Deci daca nu-si pierd proprietatile prin fierbere, de ce unele mamici le administreaza crude?

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Flaflo

Deci daca nu-si pierd proprietatile prin fierbere, de ce unele mamici le administreaza crude?

Flavia si Bianca






Logic - de asta ma miram si eu
Am vazut ca se insista atat sa fie mancate crude si atunci m-am gandit c-or avea ceva in plus.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Pai eu ii administrez baiatului meu care are 2,8 ani cate 2 aua crude pe stomacul gol ,iar la jumatate de ora dupa asta ii dau l;aptele .Eu m-am informat inainte de aceste cure de oua si am flat ca se pot administra asa de la 6 luni .Eu inbolnavindu-ma grav si afland ca aceste aua m-ar putea ajuta cu medicamentele care imi erau administrate ,m-am hotarat sa-i dau si copilului meu ,iar acum pe 26 face o luna de cand i le dau .Nu i s-a intamplat nimic rau ,ba dimpoptriva ,i-a crewscut pofta de mancare ,s-a ingrasat cu un kg si mi se pare ca a si crescut parca mai repede .Pe toata perioada asta i-am intrerupt administrarea oualelor de gaina ca sa nu fie prea mult .Sincer cred ca daca era sa-i faca rau ,i se putea intampla pana acum .Aceste cure ajuta in crestere la copii ,dezvolta creierul ,ajuta ficatul in buna functionare ,inima ,ajuta la vindecarea mai rapida a ranilor si leziunilor ,convalescenta ,in bronhopneumonii ,pneumonii si toate bolile de polamani ,inclusiv TBC ,si la inca multe alte probleme interne .Ajuta la tratarea gutei ,a gusei a bunei functionari a tranzitului intestinal ,ajuta in constipatie ,ulcer gastric etc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ideea ca e cel mai bine sa consumam oua crude este falsa, deoarece adesea organismul intâmpina dificultati in absorbtia nutrientilor continuti in ouale crude si pot duce la dereglari gastrice.

Este foarte bun oul de prepelita si dietetic si incarcat cu valori mai mari decat al celorlalte oua, dar ca fiecare lucru are si parti bune si mai putin bune.

Oricum, parerile sunt impartite in privinta curelor cu aceste oua la copiii foarte mici. Asa auzisem eu, nu dati cu pietre!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu i-am tdat fetei mele de la un an si 2 luni.Tin sa spun ca ea nu vroia ou de nici u fel! Dar pe astea, crude, desigur, le-a acceptat.Numai galbenusul.

Pana la avrsta aia e era mica si slaba(la un an avea 69 de cm si 8.1 kg, arata bine proportionata, dar mult mai micuta ca restul, ceea ce nu ma deranja de fapt, prefer asa decat exagerat de grasuta),dar nu prea vroia sa manance.Odata cu ouale de prepelita a avut o pofta de mancare teribila si a inceput sa creasca ca din apa.
Bineinteles ca fierte astea isi pierd din proprietati, orice aliment are in stare cruda mult mai multe substante actve decat fiert.
cat a fost isteria cu gripa aviara nici eu nu i le-am dat...parca i-am dat fierte tari, ca o distra sa manance cate 3 cu o scobitoare:))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oneandreea spune:

Meseria mea imi permite sa va spun mamicilor sa nu dati oura crude de prepelita la copii sub 5 ani. stomacul lor nu poate digera pe masura asteptarilor voastre si mai tarziu veti avea probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Un medic spunea ca nu e voie pana la 12 ani.Dar nu stiu explicatia.
Voi de unde procurati ouale de prepelita?Am vazut si eu in hipermarketuri dar mi-e teama ca nu sunt f. proaspete. As prefera de la un producator direct. In Constanta ,de exemplu cunoasteti pe cineva care creste prepelite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Nepotelului meu i-au facu cure de oua crude de prepelita si eu nu am vazut acea miraculoasa crestere a poftei de mincare si nici imunizare crescuta,nu a racit cit nu a stat in curent sau nu a intrat in contact cu alt copil bolnavi,iar de mincat nu a mincat mai mult decit pina atunci.Ba mai mult am intrebat-o pe dr.fetitei mele care este foarte deschisa si care recomanda fara probleme si un tratament homeopat(ceea ce nu multi medici o fac)ce parere are despre aceste oua de prepeleita si mi-a spus canu recomenda sub nici o forma oua crude la un copil nici macar de 10 ani. Deci fiecere mamica alege ce crede cai mai bine pentru puiul ei.

Mergi la inceput