Chlamydia la 16 saptamini

Chlamydia la 16 saptamini | Autor: diana69

Link direct la acest mesaj

Salutare.
Am si eu o problema si mi-e cam frica cu toate ca doctorita mea a spus sa nu intru in panica.
La secretia vaginala mi-a iesit infectie cu Chlamydia cu toate ca in singe nu mi-a iesit nimic si doctorita mea a spus sa nu-mi fac probleme ca nu afecteaza copilul decit daca il nasc pe cale naturala. Totusi eu m-am uitat pe internet si am vazut ca acest virus duce la avort sau la nastere prematura si acum imi este foarte frica mai ales ca am ajuns la 16 saptamini. Doctorita mea a spus ca poate sa-mi dea tratament doar dupa 20 de saptamini si pina atunci mai este o luna.


S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? A fost afectat copilul? A-ti luat tratament si inainte de 20 de saptamini?


Multumesc anticipat de raspunsuri si va doresc multa sanatate voua si bebicilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Sora mea a avut si a facut tratament, dar intr-adevar, in sapt mai mare putin. Stai linistita, ca nu-i nici o problema.
Ea a nascut (prin cezariana) o fetitza sanatoasa, mare, lunga, frumoasa si care imi este si nepotzica si finutza

Sarcina usoara si bebel sanatos!

Pupicei, Ingeras 31+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc.
Sper sa nu pierd sarcina din aceasta cauza, sunt foarte stresata acum mai ales ca am mai pierdut o sarcina anul trecut si bineinteles ca medicii din Suceava nu au stiut ce analiza sa fac sa vad din ce cauza am pierdut sarcina si sigur a fost din aceasta cauza.Ca de obicei iti spun ca se mai intimpla. Medicul din Suceava mi-a dat sa fac Antigen Chlamydia dar din singe si a iesit negativ si anul trecut si anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

diana69 si eu ma confrunt cu aceasi problema
Acum trei luni , inainte sa raman am constatat ca am clamydia dar numai in sange, nu si in secretie! Atunci bioloaga mi-a zis ca a traversat bariera secretilor si a trecut in sange. Binenteles ca am facut tratament cu sumamed si eu si sotul si speram ca a trecut, dar nu am mai repetat analiza ( desi trebuia). Acum, ca sa fiu eu sigura ca e ok ( ce ironie1) am repetat si eu si sotul aceasta analiza si ieri am primit ca un traznet rezultatul. Ca si tine am cautat pe internet tot ce se putea citi si am dat de ce spui tu: avort sau nastere prematura sau copii cu boli grave ale plamanilor sau ochilor in cazul nasterii naturale.
Mi-am sunat medicul asadar si acesta m-a linistit, mi-a zis ca nu o sa-mi dea antibiotice inca si sa stau linistita ca n-o sa se intample grozaviile astea iar mai apoi voi lua tratament adecvat. Acum vad ca au scris si fetele ca tratamentul se da la o sarcina mai avansata ( peste 20 saptamani) deci totul este sa ai un psihic bun si sa crezi ca vei trece cu bine peste asta
te pup si bafta multa, s-auzim numai bine

gabi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Diana,

Nu te speria! Eu am facut tratament cu amoxicilina timp de 7 zile (si sotul la fel)- amoxicilina este un antibiotic permis in sarcina. Tin minte ca am hotarat de comun acord cu doctorul sa fac tratamentul de indata ce intru in al doilea trimestru de sarcina (nu stiu exact cate saptamani inseamna asta, presupun ca sunt mai putin de 20, daca sunt 40 de toate).

M-am vindecat 100% si am nascut natural la termen fara probleme.
Sarcina usoara! Eventual mai intreaba un dr. Daca nu poti face tratamentul mai devreme, pentru linistea ta.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinasv1 spune:

Draga Diana,

Eu sunt o mamica de august 2006. Cand am facut analizele uzuale de inceput de sarcina mi s-a depistat chlamydia in secretie. Doctorita la care mergeam atunci a spus ca nu o tratam deoarece ea da sterilitate si prin faptul ca am ramas gravida nu e cazul meu. Spre 15 sapt am schimbat doctorita (doar ptr ca nu avea sa nasca cu mine prima, nu din alte motive) iar aceasta din urma a recomandat tratament, tocmai ptr ca voiam sa nasc normal si atunci se putea transmite la copil cu urmari la ochisori.
Nu mai tin minte exact cand am luat antibioticul dar undeva aproape de 20 sapt. Nu am putut insa sa il urmez in intregime ptr ca mi-a dat stari de greata mari si atunci l-am intrerupt dupa 4 zile. Cu toate astea a avut efect ptr ca nu a mai iesit cand am refacut analizele.
Am nascut normal si am un baietel frumos si sanatos de 2 luni si jumatate. Nu are deci nici o secretie la ochisori.

Mult succes si sarcina usoara, ai grija de tine si de viitorul tau puisor.

Tina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc de raspunsuri si sper sa fie bine pina dupa saptamina 20 cind voi putea lua tratamentul.

Mergi la inceput