Mamici de sept-oct 2006 (87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Carmen poti sa iei algocalmin sau altceva pt durere, am citit ca medicamentele de genul asta nu trec in lapte decat 5% (fata de un procent de 95% cu care trec prin placenta la copil in timpul sarcinii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Ileana, si mie mi se pare cam ciudata explicatia cu extrauterina. Cum adica "s-a rupt?" Oricum nu mai conteaza ce a fost, conteaza ca esti bine.

Ilinca ce mai face? E mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

carmen, alexia isi tine capul chiar bine. daca o tin in brate ii tin asa mana la 2-3 cm de cap, just in case, dar nu-si da deloc capul pe spate. iar cand sta pe burta, sta aproape numai in coate si cu capul ridicat destul de mult. cam asa
oricum o tin destul de putin in marsupiu. prin casa o tin cate 10-15 min, iar ieri am stat cam 45 min.



raluca de alexia-maria
pozishoare
cresc pe zi ce trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Simona, poate o sa ma lamureasca dr meu mai mult cand merg la control sapt viitoare, cu rezultatul scris in dinti. Cert este ca scrie alb pe negru ca in zona aia sunt resturi de placenta. Ilinca face bine, numa ca isi face programul ei normal. O zi doarme, doo-trei e agitata si pur si simplu NU doarme decat in brate, sau leganata, sau doarme reprize foarte scurte. Si cum aseara si in seara asta n-am sotz sa i-o mai dau si lui macar peste noapte, is cam cheauna de cap.

Va multumesc pentru gandurile bune si cuvintele frumoase.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

RALU, sper sa nu te superi, dar eu m-am gandit sa nu-l scot pana acum in marsupiu, cu gandul la coloana nu la gat, ca, intr-adevar, are chestia aia mai tare la spate si nu e o problema pentru gat, dar coloana...parca e prea mic, mi-e frica sa nu se taseze, nu stiu, zic si eu asa, poate sunt nebuna doar.

DORI, mami lui RADU ANDREI(11 sept 2006)
http://community.webshots.com/album/554276987vjVEbc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

ROXANA, eu iti trimisesem pm, sau nu l-ai primit?

DORI, mami lui RADU ANDREI(11 sept 2006)
http://community.webshots.com/album/554276987vjVEbc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Buna mamici si viitoare proaspete mamici , iata ca revenim si noi dupa o lunga, lunga pauza...luata din motive obiective, bineinteles.
Asa cum deja stiti, in 12 sept., la 33/34 saptamani, nu 35 cum s-a scris am nascut o fetita de 2000 gr si 43 de cm, pe nume Alexia,care s-a grabit foarte tare sa vina pe lume. Am stat in spital 3 saptamani si cateva zile pana ce micuta mea a ajuns la 2560 g.
Primele doua saptamani petrecute in spital au fost un cosmar, intrucat dr. neonatolog a fost foarte reticent in ceea ce o priveste, micuta adaptandu-se destul de greu la viata extrauterina, iar eu nu faceam altceva decat sa plang toata ziua; pentru cele care va mai amintiti de mine, am obtinut sarcina aceasta dupa o fertilizare in vitro si ar fi fost cumplit de dureros sa se intample ceva rau cu fetita mea.
In prezent, Alexia, dupa o luna si o saptamana de la nastere are 3150 gr si 50 cm, zic eu ca a recuperat destul de bine, e o mare papacioasa incat mi-ar manca si urechile daca ar putea .
Laptic de la tzitzi avem, dar este o mica puturosica si nu vrea sa pape direct de la"sursa", ci numai cu biberonul si asta din 2 h 1/2 in 2 h 1/2 si asta, cred eu, se datoreaza faptului ca in spital a fost hranita prin gavaj, adica cu sondica, sa nu faca efort si doar dupa vreo 2 saptamani i s-au dat mese alternative de gavaj si biberon.
In fine, ce a fost greu a trecut, important este ca este bine, sanatoasa, fapt pentru care multumesc in fiecare zi lui Doamne Doamne.
De ce am nascut-o prematur nu stiu, cert este ca dintr-o data mi s-a deschis colul si au inceput contractiile, iar membranele mi le-a rupt dr. ginecolog pe masa, ca nu se rupsesera; oricum in ziua respectiva sau in zilele precedente nu facusem nici un fel de efort.
Va pupacim acum si va urez multa, multa sanatate voua si bebicilor vostri .




http://pg.photos.yahoo.com/ph/mika_2702/album?.dir=/4894re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

gripo, nu ma supar, doamne fereste! de ce m-as supara?

sa nu crezi ca nu am luat si eu in considerare faza cu coloana, dar am zis de gat ca sa-i raspund lui carmen, ca ea de gat zisese.

eu m-am interesat (n-am apucat sa-l intreb pe pediatru recunosc) si cica ar fi ok. intr-una din cartile pe care le am chiar recomanda marsupiul! oricum ar fi, daca ai obs in poze, sotul o tine de spate cu spaticul drept. practic e ca si cand ar tine-o in brate numai ca are marsupiul pe deasupra care vine ca un ajutor!

uite ce-au mai zis si alte mamici

oricum, la cat de putin sta in marsupiu chiar nu-mi fac griji! si ma stii pe mine doar! o luam asa, incetul cu incetul, ca deja suntem fete mari. avem azi 6 sapt fix!

te pup, si merci de sfat!



raluca de alexia-maria
pozishoare
cresc pe zi ce trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Gripo, ti-am rasp pe pm la mesaj. multumesc inca o data.

acum ma pregatesc pt baita, asa ca vorbim maine.

Mi-Ka, felicitari pentru fetita luptatoare. Seamana cu mamica ei!

o noapte linistita!

Roxana si daria (06.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

itzy-bitzy Sa stii ca nici eu nu am facut ragade sau altre probleme la sani desi nu m-am dat nici cu garmastan nici cu lanolina. Am inteles ca ragadele le faci atunci cand nu tii copilul bine la san.
Eu iua in continuare ELEVIT-ul pe care il luam in sarcina si MageB6. Iar pofta de dulce am mai mult ca niciodata

adameasca Ma bucur ca pana la urma a iesit bine rezultatul biopsiei si intradevar e ciudat cum sau intamplat toate... sarcina si altea alea de care nu stiai....


mamica de Mario (25.09.2006)
pozele noastre

Mergi la inceput