Vreau sa ma ajutati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

quote:
Originally posted by Botosica

Pai nu pricepeti ca tocmai de asta nevoie, de un sfat , de o idee, de o poveste din experienta proprie care sa ma indrume cum sa gasesc calea spre a-l convinge.


draga botosica, eu cred ca fetele care au scris pana acum, chiar din experienta lor sau a prietenelor lor vorbesc. eu cred ca tu vrei ca cineva sa iti spuna ia-l sau nu-l lua, ca e asa sau asa. adevarul este ca numai tu poti lua o astfel de decizie.
uite, eu iti voi spune din experienta proprie, ca la fel ca tine, am fost convinsa ca toate calitatile lui (ex-ului) vor "atarna" mai greu decat viciul asta. promisiuni, etc, etc. cert e ca atunci cand copilul avea 2 ani, adica acum 3 ani, am divortat. ajunsesem sa imi fie sila de el, asa cum imi e si acum, iar intr-o zi, de la bautura la adulter nu a fost decat un pas. pana si cand am aflat mi-a zis ca nu a fost decat un foc de paie, sa am rabdare ca o sa ne fie bine...etc.. de promisiuni eram satula, deci.... "pa pa". el regreta, eu nu. eu sunt mandra ca am avut in sfarsit puterea si chiar curajul (ca asta mi-a lipsit, desi stiam ca intr-o zi tot la asta voi ajunge) sa iau viata in piept, sa imi cresc copilul singura. si acest copil e mai fericit asa, decat era inainte.
uite, sunt de acord cu buli, care ti-a zis sa fii fericita ca nu vrea sa se insoare cu tine.
eu iti doresc o sarcina usoara si un copil sanatos, iar tu sa fii tare si sa te gandesti la binele copilului, si vei sti ce decizie sa iei.
tu spui ca ai nevoie de ajutorul cuiva, si de un sfat, al cuiva caruia sa ii pese. ajutor....sustinere morala, vei primi, sfaturi, la fel, dar decizia tot tu o iei. nici una dintre noi nu il cunoastem pe el, nu te cunoastem pe tine, dar esti o persoana care cere ajutor si noi ne implicam sufleteste in problema ta, care e foarte delicata. nici o persoana nu poate lua decizii in locul tau. noi privim din afara, dar tu il iubesti pe barbatul acesta. eu am luat decizia de a ma casatori, cu inima, cand toata lumea imi zicea sa ma gandesc mai bine. si...uite ca mai tarziu am luat o alta decizie, cu creierul de data asta. oricare va fi decizia ta, eu iti doresc sa va fie bine, tie si copilasului.
imi cer scuze daca nu am fost f coerenta, asta e cand lucrez si imi aduc si aminte de ce am trait...

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

sti ce te-as sfatui eu!?!...studiaza-i parintii,caci ce se naste din pisica soareci manca...Se pote sa fi prins aceste indeletniciri de acasa,multi raman marcati de ce vad in familie.Unii isi maltrateaza sotiile pentru ca asta au vazut si chiar daca nu accepta asemanarea cu parintele"agresor"si chiar se declara revoltat de tot ce a vazut,mai devreme sau mai tarziu va face si el aceleasi greseli.In cazul bauturii este la fel.....Iar anturajul nu pote sa faca altceva decat sa inrautateasca situatia.Stiu ca vei face ce-ti spune inima si mai stiu ca decizia ai luat-o doar ca astepti ca cineva sa spuna ca tine!Poate se va gasi cineva,poate nu!......Eu cred ca oamenii nu se schimba-se adapteaza,o vreme.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Imi pare sincer rau pentru tine, Botosica.
Crezi ca daca ai fi casatorita ai fi mai vesela? Atunci cauta un om care te vrea, nu unul care nu te vrea. Care te vrea asa cum esti si pe care sa-l vrei asa cum este.
Imi pare rau pentru tine pentru ca nu realizazi ca presandu-l sa se casatoreasca iti faci rau si tie, si copilului si lui. Cu cat il presezi mai tare cu atat va deveni mai violent. Si apoi tu chiar vrei sa se casatoreasca impotriva vointei lui? Tu ai face asa ceva? Ia pune-te tu in situatia asta. Detaseaza-te de obsesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna,
Botosica, stiu ce inseamna sa fi insarcinata si cel de langa tine sa nu fie hotarat, stiu cat poti sa iti doresti sa construiesti o familie normala, sa fiti toti trei fericiti si sunt convinsa ca in momentul asta crezi ca poti muta si muntii din loc ca sa-ti implinesti visul, ca-l poti aduce pe calea cea buna, ca totul e numai sa va casatoriti.
Nu-i asa.
O sa vezi, dupa ce se naste copilul totul se schimba, prioritatile sunt altele si defecte ale lui pe care acum le privesti usor vor deveni in ochii tai uriase cand copilul tau va fi undeva in apropiere.
Gandeste-te ca viciul betiei e unul grav si nu vindeca cu una cu doua. Gandeste-te ca s-ar putea, peste un timp sa vina beat acasa si sa-i faca rau copilului tau sau, chiar daca nu o va face, ce exemplu va avea copilul in fata?
Nu lua o decizie in pripa, fiindca e foarte posibil sa o regreti mai tarziu.
Sfatul meu sincer este sa nu te casatoresti, nu te desparti de el, dar mai asteapta, vezi cum se comporta cand se naste bb, vezi daca se schimba ceva si dupa aceea ia o decizie.
Sarcina usoara!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra
casatoria civila, burtica si Dodolina piticuta pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
nanusha la 2 ani
nunta si luna de miere
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sincer asa fi vrut sa ne pui intrebarea asta cu 3 luni in urma si te ajutam cu sfatul : Nu ramine gravida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna_pavel spune:

E usor de dat sfaturi de pe alaturi... Eu cred ca situatia ta e cam asa:
- ti-e frica sa ai un copil si sa nu ai garantia ca il ai pe tatal lui langa tine
- il iubesti

Uite - iti spun 2 povesti, ambele adevarate:

- o fetita de 18 ani - cu rezultate excelente la scoala dintr-o familie dezmembrata, dar oameni ultra ok- a renuntat la BAC si s-a mutata la un EL - un pierde vara - a ramas insarcinata. La insistenetele mameii ei el a recunoscut copilul. Intre timp fetita s-a mutat la bunica, a terminat liceul, facultatea, a cunoscut un altul - om deosebit. Fetita ei (copilul) il adora. Problema e ca ar dori sa o infieze dar nu poate - pierde vara e tatal si CERE BANII PT ASTA cu toate ca el nici nu vrea sa auda de copil.

Un EL - 50 de ani - alcoolic. Om extraordinat de destept - fost colonel MI. Dupa 10 ani cu dragostea si intelegerea celor din jur e un alt om. Ce mai nu un ALT om, ci a redevenit OM. Copii lui - 2 fete extraordinare care il iubesc. Sotia lui - o femeie deosebita - insa - daca te uiti pe chipiul ei ii vezi tristetea. Pare ca el stie acum ce a facut pt el....

Draga mea, tu decizi ce ai de facut. Dar daca doar teama ca esti insarcinata si nu esti casatorita cu el te face sa-l suporti atunci NU sta cu el. Nu e o rusine sa ai un copil si cu siguranta te vei descurca mai bine fara el, decat cu el.

Dar daca speri ca el sa se poata schimba si crezi ca MERITA poate e bine sa incerci, dar.... fii constienta la ce te bagi. Si nu astepta recompense.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lummy spune:

Hai sa-ti spun despre varul meu. Este un om deosebit,dragut, tine la familie, dar cand bea devenea violent si spargea totul prin casa. Ce a facut sotia? In fiecare dimineatza, uneori si la amiaz ii punea in cafea picaturi naturale PICATURI ANTIALCOOL DE LA PLANT EXTRACT fara ca el sa stie.Se pot pune si in bere sau stiu eu ce alcool bea (daca bea acasa).Rezultatul: ii este greatza de cate ori vede alcoolul si i se face rau daca bea alcool. Varul meu nu mai bea de 4 ani nici macar o bere si este un tata extraordinar.
Aceleasi picaturi le administra un sef de echipa, angajatilor lui care munceau in constructii si aveau mania bauturii.
Poti sa incerci si tu, picaturile(se gasesc in farmacii) sunt facute pe baza de plante si nu au ce rau sa ii faca.
Sper sa iti fiu de folos cu sfatul meu.
Daca vrei mai multe detalii trimite-mi un PM

Lummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

...ca sa puna picaturi in cafeaua lui ar trebui sa locuiasca impreuna!sau locuiesc si n-am inteles eu?!
copilul are nevoie de ambii parinti,asta sigur,insa decat cu un tata violent si betiv mai bine lipsa!
probabil ca pt tine e greu sa fii singura,nu ai un sprijin de undeva? de la parinti?
parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa vezi cum se comporta el,ce vrea de la viata......ca mai tarziu s-ar putea sa fie prea tarziu!
daca te iubeste si vrea acest bb(maica-domnului sa aiba grija de el!) va gasi o modalitate sa renunte la bautura si sa-si intemeieze o famile!desi,cam greu cu bautura...si cu prietenii si cu violenta.....astea-s probleme care greu se rezolva!....
dar nu vreau ca si eu sa te descurajez,vreau doar sa te fac sa intelegi(ca si majoritatea fetelor!) ca la tine e rezolvarea problemei.....si cu asta ar tb sa incepi!
sa fii tu puternica,sa gasesti sprijin si ajutor si intelegere si iubire in alta parte(la parinti,la rude,la prieteni!) macar pana mai creste copilul,sa vezi in ce ape se scalda el si nu sa dai repede cu maritatul ca asta se face,dar apoi greu te mai desprini de un astfel de om......devine o obisnuinta ,violenta,bautura,anturajul si dragostea care era (eventual) la inceputul casniciei in timp se erodeaza,ramane respectul,prietenia......
parerea mea


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

april

Eu nu as accepta:

"- bautura(a se intelege baut zilnic, nu o bere pe saptamana)"
NICI ALCOOLICUL OCAZIONAL
"- violenta (nici chiar o plama)"
NICI MACAR VIOLENTA VERBALA
"- adulterul"

"Acum fiecare cu prioritatile lui.
Bafta in alegerea ce o vei face.
Dar gandestete cum va fi peste 5-10 ani daca acum e asa.

Alegerea iti apartine. Si viata ta,de asemenea."

Viata ta e a ta, problema e ca copilul va apartine amandorura, si el nu trebuie sa aiba o mama care plange, sau sa vada un tata dindu-si din colt in colt, sau band pana la pierderea cunostiintei, asta e parera mea.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Botosica draga, imi pare tare rau ca te afli intr-o astfel de situatie. In mare parte sunt de acord cu ce au spus fetele insa uite cum vad eu lucrurile. Eu consider ca prioritatea ta nr 1 ar trebui sa fie acum copilul care trebuie sa vina pe lume si nu tatal lui. Spui ca prefera sa mearga la bere cu baietii, chiar daca tu nu esti de acord. Intra la " clubul scutecelor" si vezi ce presupune nasterea unui copil, vezi de cate rabdare, intelegere, dragoste, afectiune, timp are nevoie un copil. Venirea pe lume a unui copil este un miracol si un prilej de bucurie si cu un alcolic langa tine nu te vei bucura niciodata de momentele astea unice, ba probabil va trebui sa te imparti intre copil si sticlele lui. Spui ca un copil trebuie sa aiba si mama si tata si sunt de acord cu tine, dar observ ca are deja 2 parinti si va avea tot 2 parinti si cand se va naste; sunt cazuri in care parintii au probleme si nu pot locui impreuna, dar asta nu inseamna ca cel mic isi pierde mama sau tatal. Eu cred ca ar trebui sa-ti pui ordine in ganduri si sa porti o discutie serioasa cu tatal copilului. Casatoria nu rezolva problema in care va aflati, ba mai mult poate sa o complice; citeste cat au suferit unele fete sau mai bine vezi cate au indurat copiii lor din cauza ca tatal era alcoolic. Lasa-l pe el sa te caute, nu-l presa, da-i timp. Mi se pare mai grav sa sufere un copil decat sa sufere mama lui ca naste fara a fi casatorita. Daca nu va vrea copilul nici dupa ce-l nasti, atunci nu va merita, insa asta nu inseamna ca nu va mai fi nici tata. Tatal lui poate sa-l sune, poate sa-l viziteze, poate sa-l duca in parc, poate sa-l ia de la gradinita, poate sa-i citeasca o poveste si fara sa fie sotul tau. Mai stii, poate asa isi da seama ce pierde.Daca-l iubesti, il poti ajuta sa renunte la bautura dupa ce te asiguri insa ca mediul in care va creste copilul tau este unul linistit. Trebuie sa intelegi ca odata nascut, copilul are 2 parinti (atata timp cat ei sunt in viata). Povestea de mai sus este insa valabila cand iti iubesti copilul nenascut mai mult decat sotul alcoolic (sa nu creszi ca te judec, Doamne fereste). Sper sa ai ajutor din partea parintilor sau macar a prietenilor. Poate chiar n-ar fi rau sa ceri si sfatul unui psiholog. Gabriela: mamica graviduta si sotie.

Mergi la inceput