Activitati in casa pe timpul sezonului rece

Activitati in casa pe timpul sezonului rece | Autor: blue eyes

Link direct la acest mesaj

Cri, cri, cri toamna gri
Nu credeam c-o sa mai vii...
Si totusi toamna a venit, iar iarna bate la usa. Suntem obligati sa stam mult in casa si sa ne facem de lucru cu ai nostri pui in spatii restranse. De multe ori ne calcam pe bataturi sau pe nervi si nu mai stim ce activitati sa facem acasa. Rezervorul cu idei e gol! Si atunci intram pe DC si ne consultam cu alti parinti.
As vrea sa schimbam aici pareri si sfaturi cum sa ne umplem zilele scurte si serile lungi de iarna. Ar fi util sa o facem pe categorii de varsta, sa precizam cati ani au omuletii.
Noi, 7 ani, ne-am jucat de-a v-ati ascunselea, am colorat, am vazut filme, am facut si cort in casa. Dar cum si copiii locuiesc in lumea Consumania, vor mai mult, nou. Se declara plictisiti, protesteaza: "Iar jocul asta?", "Nu am chef sa stau in camera mea si sa ascult un disc!"
Ce ne jucam in casa cu copiii nostri?

O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Buna!

Cat era mica mica fata mea, se juca in patut si eu coseam (la goblenuri) e o pasiune de- a mea. Acum ne jucam in casa, rasturnam tot (are 1 an si 8 luni), si eu strang de fiecare data. Mai iesim si la plimbare...

Incerc sa profit cat pot de timpul ramas pana la inceperea serviciului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Stiu ca sunt activitati ce fac un pic de mizerie dar noi mai ales in zilele ploioase,pictam,modelam figurine din plastilina si cel mai placut si mai agreat joc era cand faceam prajiturele impreuna.
In tot timpul asta discutam cate-n luna si-n stele si era relaxant chiar si pt mine.
uneori ne puneam sa facem impreuna lucruri mai practice gen sortat desene (la pastrare cele frumoase si la aruncat cele mai nereusite).
Totusi cele mai placute erau facutul prajiturelelor si a biscuitilor.
Sa nu credeti ca e doar pt fetite.Verisoara mea a incercat cu fiul ei de 4 ani si ii place mult pustiului.
Fac bisciuti in forma de stelute pe care el apoi le orneaza cu bombonele si jeleuri facandu-le sa semene cam ca imoticoanele.

Mergi la inceput