Ajutor prin informatii (Fundatie mame singure)

Ajutor prin informatii (Fundatie mame singure) | Autor: kitty_nic

Link direct la acest mesaj

Stimata comunitate,
Vin cu o intrebare in fata voastra. Stiu ca am citi la un moment dat despre o fundatie care ajuta mamele singure cu copii cu diverse probleme. Nu stiu cum sa fac sa pot lua legatura cu o astfel de fundatie. Dar sa va explic in cateva cuvinte despre ce este vorba.
O prietena de-a mea, cu o fetita care acum are aproape 7 ani cu probleme grave de sanatate se confrunta cu o situatie infioratoare: mama ei, singura persoana care o ajuta (ingrija fetita cat timp mama era la serviciu) s-a stins din viata, lasandu-le pe cele doua fara nici un sprijin de nicaieri. Prietena mea este salariata, in sistem bugetar si nu isi poate permite sa angajeze o femeie care sa aiba grija de fetita in lipsa ei, deoarece persoanele pe care le-a contactat nu vor veni la o remuneratie de 300 RON!
Ajutati-ma, va rog din tot sufletul, cu o informatie: unde poate merge sa lase si ea fetita in cursul zilei, chiar si contra unei sume, dar mai modeste!
Este o situatie disperata!
Daca doriti mai multe informatii, va stau la dispozitie. In curand mamica respectiva se va inscrie si ea pe forum si va va povesti personal situatia cu care se confrunta.
Ca sa va puteti face o idee: http://www.formula-as.ro/reviste_549__133__.html (cazul se numeste "Imi doresc din tot sufletul ca fetita mea sa traiasca"). De atunci s-au intamplat cateva lucruri bune in starea ei, a reusit sa fie operata, in Romania nu in State si nu mai face hemoragii digestive, dar totusi este un copil cu probleme, si trebuie ingrijita.
La momentul acesta exista varianta sa nu mai mearga la seviciu, dar nu ar avea din ce sa traiasca, sau varianta sa lase fetita singura in casa, dar este aproape imposibil.
Stiu ca ma repet, dar va rog ajutati-le!
Cu stima,
Cristina

Poze
Nimic nu este intamplator.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Initial creeata de kitty_nic

Stimata comunitate,
Vin cu o intrebare in fata voastra. Stiu ca am citi la un moment dat despre o fundatie care ajuta mamele singure cu copii cu diverse probleme. Nu stiu cum sa fac sa pot lua legatura cu o astfel de fundatie. Dar sa va explic in cateva cuvinte despre ce este vorba.
O prietena de-a mea, cu o fetita care acum are aproape 7 ani cu probleme grave de sanatate se confrunta cu o situatie infioratoare: mama ei, singura persoana care o ajuta (ingrija fetita cat timp mama era la serviciu) s-a stins din viata, lasandu-le pe cele doua fara nici un sprijin de nicaieri. Prietena mea este salariata, in sistem bugetar si nu isi poate permite sa angajeze o femeie care sa aiba grija de fetita in lipsa ei, deoarece persoanele pe care le-a contactat nu vor veni la o remuneratie de 300 RON!
Ajutati-ma, va rog din tot sufletul, cu o informatie: unde poate merge sa lase si ea fetita in cursul zilei, chiar si contra unei sume, dar mai modeste!
Este o situatie disperata!
Daca doriti mai multe informatii, va stau la dispozitie. In curand mamica respectiva se va inscrie si ea pe forum si va va povesti personal situatia cu care se confrunta.
Ca sa va puteti face o idee: http://www.formula-as.ro/reviste_549133.html (cazul se numeste "Imi doresc din tot sufletul ca fetita mea sa traiasca"). De atunci s-au intamplat cateva lucruri bune in starea ei, a reusit sa fie operata, in Romania nu in State si nu mai face hemoragii digestive, dar totusi este un copil cu probleme, si trebuie ingrijita.
La momentul acesta exista varianta sa nu mai mearga la seviciu, dar nu ar avea din ce sa traiasca, sau varianta sa lase fetita singura in casa, dar este aproape imposibil.
Stiu ca ma repet, dar va rog ajutati-le!
Cu stima,
Cristina

Poze
Nimic nu este intamplator.



trimit link-ul unei mamici de aici de pe forum...

numai bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Noi prin Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

World Vision Romania


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Va multumesc mult. Sper din tot sufletul ca infomratiile pe care voi reusi sa le obtin sa o poata ajuta de mamica pentru care, nimic nu conteaza mai mult pe lumea asta decat fetita ei. Pentru ea, nu-si doreste decat sa poata sa aiba grija de Raluca.


Poze
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by kitty_nic

Va multumesc mult. Sper din tot sufletul ca infomratiile pe care voi reusi sa le obtin sa o poata ajuta de mamica pentru care, nimic nu conteaza mai mult pe lumea asta decat fetita ei. Pentru ea, nu-si doreste decat sa poata sa aiba grija de Raluca.


Poze
Nimic nu este intamplator.





prietena mea lucreaza la fundatia sensiblu, o sa-ti dea ea mai multe informatii, cred-acum insa nu e online



Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Noi prin Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Buna Kitty_nic...Noe mi-a trimis link-ul cu subiectul tau si a pomenit despre Fundatia Sensiblu...din pacate tipul de ajutor pe care il acorda momentan fundatia nu corespunde nevoilor prietenei tale (sprijina femei si copii victime ale violentei in familie)...dansa are nevoie de un loc unde sa lase copilul pe perioada zilei (deci un centru de zi pentru copii), unde sa fie supraveghiat si ingrijit. M-ar fi ajutat sa aflu mai multe despre boala, despre ce nevoi e vorba, cat de specializat trebuie sa fie ajutorul si ingrijirea copilului, ca sa pot sa o indrum cat mai bine...

Cel mai bine e sa imi dai cat mai multe info (ori direct aici, ori pe PM) si din ce mai stiu eu si din ce o sa imi mai spuna colegele, poate gasim o varianta care sa o ajute pe prietena ta sa iasa din impas...

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

quote:
Originally posted by catrinutza

Buna Kitty_nic...Noe mi-a trimis link-ul cu subiectul tau si a pomenit despre Fundatia Sensiblu...din pacate tipul de ajutor pe care il acorda momentan fundatia nu corespunde nevoilor prietenei tale (sprijina femei si copii victime ale violentei in familie)...dansa are nevoie de un loc unde sa lase copilul pe perioada zilei (deci un centru de zi pentru copii), unde sa fie supraveghiat si ingrijit. M-ar fi ajutat sa aflu mai multe despre boala, despre ce nevoi e vorba, cat de specializat trebuie sa fie ajutorul si ingrijirea copilului, ca sa pot sa o indrum cat mai bine...

Cel mai bine e sa imi dai cat mai multe info (ori direct aici, ori pe PM) si din ce mai stiu eu si din ce o sa imi mai spuna colegele, poate gasim o varianta care sa o ajute pe prietena ta sa iasa din impas...

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."




In primul rand multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
In al doilea rand, Catrinutza, iti multumesc pentru concentrarea unor aspecte pe care eu le-am neglijat, dar deocamdata, pentru o perioada (speram noi macar perioada de iarna), cu ajutorul lui Dumnezeu si al unei vecine inimoase, mamica despre care vorbim a gasit o solutie: o vecina s-a oferit sa aiba grija de micuta pe parcursul celor 4 zile in care prietena mea trebuie sa mearga la serviciu.
Problema ramane de discutat din primavara, in cazul in care doamna cu pricina nu va mai putea fi dispusa la un asemenea act caritabil.
O voi pune pe prietena mea sa-mi dea exact si la zi toate diagnosticele de care sufera fetita, inclusiv explicatia clara despre ce fel de ingrijire are nevoie.
Va multumesc inca odata!

Poze
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Kitty..poti sa imi dai amanunte pe PM, poate o putem ajuta pe mamica si cu altceva... stiu ca ii e greu, singura, sa aiba grija de copil si bolnav pe deasupra, si care probabil merge si la scoala...daca e interesata poti sa ma contactezi si poate rezolvam ceva...

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Catrinutza iti multumesc din tot sufletul. Am sa revin cu informatii imediat ce voi fi informata corect, complet si corespunzator.
Editez: nu merge la scoala, iti voi explica pe larg motivele intr-un PM pe saptamana viitoare, dupa ce voi ajunge sa ma intalnesc cu prietena mea si sa vin cu toate informatiile.
pentru tine si sufletul tau mare si bun.

Poze
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

sa sune cat mai repede la 0800820020, este un nr gratuit, poate suna de pe orice tel fix romtelecom sau chiar de la un telefon stradal, fara sa introduca cartela. sa spuna descrie pe scurt situatia copilului si a ei. este linia verde pt protectia copilului, sa insiste sa fie ajutata.

succes! tine-ne la curent!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

va multumesc mult. am sa revin cu informatii.

Poze
Viitorul suna bine!
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput