STUDENTE LA PSIHOLOGIE-PEDAGOGIE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreea, sincere condoleante, imi pare sincer rau pt tot ce vi s-a intamplat.
Eu am sa te intreb ceva: daca stiai ca nu va mai trai decat 2 ani l-ai fi iertat? Si a doua oara, si a treia oara....?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Of topic; Andreeea ai 12 ani? M-am uitat la profilul tau. Si eu sunt din Deva, de aceea eram curioasa.
iti doresc sa fii o femeie puternica, inteleg prin ce ai trecut, Dumnezeu sa va ajute!


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

............acum,ca s-a dus ce rost mai are?L-as fi iertat daca asta l-ar fi facut fericit...i-am dat cate sanse a vrut,dar n-a vrut mai mult.Intr-o situatie ca asta nu pot sa nu ma gandesc ca,poate,langa mine i-ar fi fost mai bine.

quote:
Originally posted by tinatache

andreea, sincere condoleante, imi pare sincer rau pt tot ce vi s-a intamplat.
Eu am sa te intreb ceva: daca stiai ca nu va mai trai decat 2 ani l-ai fi iertat? Si a doua oara, si a treia oara....?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

si eu mi-am pierdut increderea in oameni,....darnu consaider ca am pierdut ani din viata pentru ca am trait,am iubit,am fost dezamagita,fericita....si toate astea inseamna viata...A TRAI...nu poti trai ca spectator.Si chiar daca nu a fost cum mi-am dorit nu pot sa nu-mi recunosc partea de vina..."cum ne asternem asa dormim"iar eu l-am ales pe el,l-am iubit.Tot ce a urmat au fost consecintele perioadei "oarbe"...Simtire mai presus de ratiune....

quote:
Originally posted by gabibarta

Andreea, sincere condoleante!
Am si eu impresia ca ne-ai atacat un pic... de unde stii cat am suferit noi si ce am pierdut? Eu de ex. am pierdut 10 ani din viata, mi-am pierdut increderea in oameni si mai ales in barbati, copiii mei inca nu si-au revenit de tot, dar de cand ne-am mutat separat, se simt mult mai bine.
Da, am fost educata in acest sens, pro-casnicie, dar nu am mai putut continua asa.
Sper sa ai si tu puterea necesara sa te ridici pe picioare, noi suntem aici ca sa te ajutam, daca si tu doresti asta.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Andreea,nu prea am vrut sa ma bag sa-ti raspund,dar....da,si mie mi se pare ca a fost oarecum ostil tonul tau....
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun,dar fiecare a simtit in felul sau drama prin care a trecut,asa cum si tu o simti pe a ta.Nu cred ca poate cineva sa fie in masura sa aprecieze cat de mult am suferit fiecare dintre noi.Durerea,zic eu,nu are cuvinte....nu poate fi exprimata in nici un fel,sint simtiri pe care chiar nu le poti "rosti"......

Din felul cum povestesti,ai un pic impresia ca durerea ta este unica pe pamant,ca nu a mai trait nimeni ceea ce traiesti tu.....si da-mi voie sa cred ca gresesti.

Toti ne plangem de taxe si impozite,divortati,casatoriti,vaduvi,familisti si nefamilisti,deci nu cred ca este un criteriu care sa ne conduca catre durerea sau trairile unui om.

Tu incearca sa ierti,am impresia ca aici trebuie sa umbli un pic,incearca sa te ierti pe tine,sa-l ierti pe el,incearca sa te impaci cu ceea ce s-a intamplat si sa te gandesti ca.....pana la disparitia lui,putea fi mai rau decat a fost!

Eu iti doresc numai bine,si tie,si fetitei tale!

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

n-am avut nici cea mai mica intentie sa atac pe nimeni,doar ca in asemenea situatii nu pot sa nu ma gandesc ca restul lumii ar trebui sa aprecieze mai mult viata...Eu am invatat ceva din experienta asta....sa iert,sa traiesc...sa sper si sa ma bucur de lucrurile marunte pe care,dn cauza taxelor si a cheltuielilor,nici nu le observam.Dupa o vreme nici nu ne mai amintim cat am avut factura de cheltuieli....cat am muncit pentru a ne achita chiriile si impozitele....si daca nu ne presaram amintiri frumoase printre toate obligatiile pe care le consideram prioritare....ce va mai ramane???????

quote:
Originally posted by brendamitran

Andreea,nu prea am vrut sa ma bag sa-ti raspund,dar....da,si mie mi se pare ca a fost oarecum ostil tonul tau....
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun,dar fiecare a simtit in felul sau drama prin care a trecut,asa cum si tu o simti pe a ta.Nu cred ca poate cineva sa fie in masura sa aprecieze cat de mult am suferit fiecare dintre noi.Durerea,zic eu,nu are cuvinte....nu poate fi exprimata in nici un fel,sint simtiri pe care chiar nu le poti "rosti"......

Din felul cum povestesti,ai un pic impresia ca durerea ta este unica pe pamant,ca nu a mai trait nimeni ceea ce traiesti tu.....si da-mi voie sa cred ca gresesti.

Toti ne plangem de taxe si impozite,divortati,casatoriti,vaduvi,familisti si nefamilisti,deci nu cred ca este un criteriu care sa ne conduca catre durerea sau trairile unui om.

Tu incearca sa ierti,am impresia ca aici trebuie sa umbli un pic,incearca sa te ierti pe tine,sa-l ierti pe el,incearca sa te impaci cu ceea ce s-a intamplat si sa te gandesti ca.....pana la disparitia lui,putea fi mai rau decat a fost!

Eu iti doresc numai bine,si tie,si fetitei tale!

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Asta e o chestie relativa.......eu ma bucur de multe momente din viata mea,ma bucur de natura,ma bucur ca am niste parinti care imi sunt alaturi,care sunt sanatosi,ma bucur ca am un copil pe care-l iubesc din tot sufletul,ma bucur chiar si de chestii mai marunte.

Asta desi,tin sa-ti spun,taxele bat mereu la usa si nu intotdeauna le fac fata...desi nu am situatia materiala care sa-mi ofere o viata la standarde normale(nu zic ridicate,ca as visa la prea mult).....dar ma bucur,am invatat sa ma bucur!



BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Andreea, da, avem taxe, avem facturi... si am un sot (inca, dar sper ca peste 2 saptamani sau o luna jumate cel tarziu o sa fie doar o amintire pt. noi) caruia nu-i pasa de copii, nu-i pasa cum ma descurc, nu le da nici un fel se sprijin copiilor. Dar e tupeist si vrea sa-i vada odata la doua saptamani (cel putin asa a declarat la tribunal), dupa ce stam in aceeasi bloc si nu si-a vizitat copiii din august. Degeaba imi vorbesti despre iertare, nu pricep, ce ar trebui sa iert... 10 ani de viata in care m-a ranit, m-a facut carpa, m-a jignit, m-a violat (viol in sensul ca trebuia sa ma culc cu el chiar si cand n-am vrut, ba mai mult, m-a fortat sa ma culc cu el). Si de ce am rabdat totusi? Pentru ca avea momente lucide cand era om bun si bland. Si pentru acele clipe am stat si am rabdat. Eu zic ca am stat si asa prea mult cu el. Si de cand sunt fara el, am invatat sa ma bucur de viata, si sa pretuiesc viata asa cum e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEEEEA spune:

NU!AM 25 DAR N-AM REUSIT SA-MI EDITEZ PROFILUL...LA VARSTA NU POT SA UMBLU...NU STIU DE CE.MERCI PTR INCURAJARI.

quote:
Originally posted by adinell

Of topic; Andreeea ai 12 ani? M-am uitat la profilul tau. Si eu sunt din Deva, de aceea eram curioasa.
iti doresc sa fii o femeie puternica, inteleg prin ce ai trecut, Dumnezeu sa va ajute!

Adinella

"Cand Isus era pe cruce, tu erai in inima Lui!"


Andrei si Adriana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by ANDREEEEEA

NU!AM 25 DAR N-AM REUSIT SA-MI EDITEZ PROFILUL...LA VARSTA NU POT SA UMBLU...NU STIU DE CE.MERCI PTR INCURAJARI.



Dar poti umbla la data nasterii :)




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput