Mamici de noiembrie - decembrie 2006(47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

De azi am intrat in sapt 35, suntem ceva mai mari.

Aelita, parca tu intrebai daca se deformeaza burta cand da bebe cate un sut, da , o deformeaza, si uneori doare, nu tare, dar e mai ciudat putin. Am spus eu ca il fac fotbalist

Roxana34+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

aelita si mie mi se deformeaza burta, e amuzant sa o urmaresti pe bebelina cum migreaza din dreapta in stanga. alex spune ca vieria o pauzaste. dar de cele mai multe ori se propteste bine in dreapta si e burt6a inegala. alteori se intareste o parte anume din burta, asa era si la eco, si am vazut ca sta cu sira spinarii in exterior, i se vedeau coastele asa de bine...

rox eu l-am sunat pe dr si i-am zis ce simptome am si ca il vad de abia intr-o luna, mi-a spus sa iau furosemidul dar a adaugat ca il considera invaziv si sa ma abtin daca pot. dupa aia am mers la dr de fam si mi-a spus si el si el ca e invaziv, mi-a recomandat sa il schimb, mi-a zis de nefrix, care are in indicatii edeme facute de gravide, tot la cateva zile, cand consider ca e nasoala treaba rau. de nefrix mai scrisese cineva pe forum, si dupa aia am scris si eu, nu imi venea sa cred ca mai exista medicamente de 11.ooo de lei vechi!

chris 31+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Neata, tin si eu pumnii pentru Raluca si bebelina.....oare primim astazi vesti?

Chris, am murit de ras cand am citit despre noii tai pantaloni....stiu ca pe tine nu te amuza, dar cateodata am impresia ca toti oamenii astia, gen zugravi, croitorese, sunt facuti din acelasi aluat....ei stiu mai bine ce e bine pentru client!

Chrisstin, bun venit in grup!

Oare mie de ce nu vrea sa imi coloreze ce subliniez?

Vreau si eu sa propun o "tema a zilei" : mamicile de baietei, veti face "decalotare" (parca asa ii zice, nu?) dupa baita? Am vazut ca prietenele mele proaspete mamici practica, in Capraru am citit ca e inutila.....voi ce stiti?

Raluca 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Buna dimineata, burtici , hop si noi la cafeluta!
Dolores, La Multi Ani fratelui tau si felicitari pt rezultatele la eco; se pare ca o sa fie un bebe grasun; tin minte ca al meu la 32 de saptamani avea 1,715
Aelita, burtica mea se deformeaza la ordinea zilei; asa de mult ii place sa se impinga in toate partile…uneori ma doare cand da mai tare, in special in zona vezicii si a ficatului; sau cand ma ia pe nepregatite…imi tin respiratia
Chrisstin, bine ai venit in . Sarcina usoara in continuare; te asteptam la povesti
Danita, ai grija de tine
Porumbita80, despre pregatitul sanilor…nu stiu ce sa zic; am auzit ca ar fi bine, am auzit ca n-ar conta…nu stiu ce sa mai cred; eu ii ung cu o crema de la Mustela speciala pt sani; am si garmastan, dar nu stiam ce efecte are inainte de nastere; poate mai au fetele alte informatii
TEMA ZILEI: astept sugestii … culmea…de la soacra-mea . Ea o sa ne ajute cu baita la inceput; nu stiu ce sa spun; stiu doar ca fratele meu a patit-o cand era pui mic, de a trebuit sa ajunga cu el la spital; din cauza ca nu il spala mama bine acolo (nu-i tragea pielicica…habar nu am), s-a infectat sila fiecare pisu urla de durere; l-au rezolvat la spital, stiu ca a fost bandajat o perioada (eu eram mare – aveam 10 ani, imi amintesc f bine). Da, recunosc, este un subiect asupra caruia nu m-am informat cum trebuie. Promit sa caut articole
Va pupa mama! O zi minunata!


Ana 37w1d cu Tiberiu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

neatza fetelor,
inca nu am vb cu Ralu - promit s-o fac dupa ce trimit acest mesaj.
Si eu cu voi la cafelutza - insa eu am un ceai in fatza - si nu orice ceai - ci de codite de cirese combinat cu matase de porumb.
Nu stiu ce sa ma ac fetelor - eu cresc in greutate ... cate 1 kg pe zi.
Adica ... nu stiu zau daca e chiar asa - urmeaza sa ma mai monitorizez ... dar:
miercuri - cantar tanti dr. - aveam 76.5
acasa - cantar personal - aveam 76
joi - acasa - cantar personal - aveam 77.5
vineri - acasa - cantar personal - aveam 77
azi - sambata - acasa - cantar personal - am 78.5 - chiar 79.

Sa incep sa-mi fac griji??? Mai ales dupa cele scrise de voi ...
Tensiunea mi-a fost la trezire mai mica decat de obicei 138/90 la un puls de 75.
Beau acum ceaiul - care se spune ca te duce afara si te scapa de retinerile de apa. Continui cu ceai toata ziua, monitorizare si azi si maine - iar luni - cand voi merge la CTG - il abrdez si pe d-nul dr. cu intrebarile de rigoare.
El spunea sa nu ma ingrijorez decat daca depaseste tensiunea mare 150 sau cea mica 105. In rest - sunt normale aceste fluctuatii.

TEMA ZILEI - desi nu o sa am baietel - sfatul meu este sa faceti igiena corespunzatoare a locului cu pricina si nu veti avea probleme. pentru a face aceasta igiena e normal ca trebuie indepartata acea pielicica, un picutz de tot sa poate intra tifonul cu care-l veti curata. Am auzit n cazuri de mamici disperate care au rezolvat problema cu calm si rabdare ... fara sa fie nevoie de interventia chirurgului.

Aelita am trecut nou venita in lista - inca de azi noapte - dar tre s-o cauti dupa UM - deci e cam la mijloc.
Cu deformatul burtii - si eu il declar - la ordinea zilei. Pe deasupra eu tot incerc sa o si prind in poza asa defomata - dar nu se prea vede ... pana aprind eu aparatu, pana scot tricoul ... se aranjeaza la loc.
porumbita80 eu mi-am pus sotul la munca la formatul sanilor, ii mai frec cu prosopul dupa fiecare dush si ii ung cu ulei/crema de bebe.
Chris cand vine bebelina mea - face baba 32 ... da de ce intrebi?

ACUMA M-A SUNAT RALUCA. Revin cu info dupa ce vorbim.


Miro36+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

buna dimineatza

aelita foarte frumos cosuletzul..sa-l stapaniti sanatosi si bebe sa se bucure de el cumintzel.referitorla ce ai intrebat de deformarea burtii daca ne doare...pe mine uneori ma doare rau....dar se retrage usurel...si ma gandesc in momentul ala ca e bebe si-l las sa faca ce vrea..deh..

chrisstin bine ai venit in ..sarcina usoara si te asteptam sa ne mai zici cate ceva despre tine si bineinteles te asteptam mai des printre noi

multumesc pentru urarile aduse fratelui meu, intr-adevar un unchi tinerel pentru david..asta e bine.

porumbita eu inca nu am inceput sa fac ceva cu sanii mei...deocamdata nu cred ca e cazul...mai nasol e de cele care au probleme cu sfarcurile (ma refer la forma lor)..nu stiu ce sa zic

ralumat inca nu m-am documentat despre problema decalotarii (daca asa ii zice)...dar zilele astea ma voi informa...o voi intreba pe mama cum a procedat cu fratele meu...

danita cum mai esti???ti-am scris si pe mess..si tot nu stiu nimic de tine. esti bine? hai da-ne vesti

dolores 32+David Cristian
poze
poze dolores

"Cel mai bun mod de a ne folosi viata este sa iubim. Cea mai buna expresie a dragostei este timpul. Cel mai bun timp pentru a iubi este acum."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna dimineata la toata lumea......!!!!
Am dormit bine azi noapte.....de cand nu am mai zis asta..........si doar o singura data am mers la toaleta.....m-am trezit la 10....deci sper sa am azi o zi super.....in schimb Mark ma ingrijoreaza....nimic de aseara....sta cuminte si vrea sa ma sperie....
Aelita....am vazut cosuletul.....super tare e....imi place....ceva de genul asta e al meu...dar eu l-am primit si nu l-am aranjat inca...dupa aceea voi face poze sa vi-l arat.......
Donia.....asta inseamna ca esti optimista si e bine ca te-ai apucat de dansat....wowwwww......a nins.......super......
Si apropo de intrebarea ta...exact asa simt si eu...si din ce in ce mai des..acuma fiind mai marisor.....simt cum mi se umfla anumite zone de pe burtica si se intaresc.....
Miro....stai linistita si nu-ti face griji cu tensiunea....atata timp cat este supravegheata nu ai de ce sa-ti faci probleme....
Chris80.....stii ce-am observat....ca tu nu ai poza in albumul nostru.....cum asa...de ce?.....nu vrei sa ne areti ce mamica frumoasa esti?....
Nici Danita...nu are poza....
Revin mai tarziu....poate apar si celelalte fete.....


alexandra 35 + cu Mark Andrei
poze

"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

cleo multa bafta la rezolvarea actelor...multa rabdare si astept sa vina ziua cand ne spui gata fetelor, de azi stau acasa sa ma odihnesc, desi stiu ca nu se va intampla asta....pentru ca la cata bataie de cap ai cu firma... te pupam si pe tine si pe lizi...ai grija de voi

vreau sa va spun ca dr. H are mana cam grea...sau poate ca nu stiu ce tot cauta de apasa cu aparatul ala de ma durea ingrozitor ieri la eco...nu reusea sa-i vada fatza lui david, dar pana la urma s-a intors duracel sa-i vedem mutritza...si va ziceam asta pentru ca m-a cam durut azi-noapte burtika, de fapt mai jos...jos caci acolo e capul lui david.....si am avut asa o stare ca la un moment dat ziceam ca nu mai suport, ca vreau sa nasc odata...

dolores 32+David Cristian
poze
poze dolores

"Cel mai bun mod de a ne folosi viata este sa iubim. Cea mai buna expresie a dragostei este timpul. Cel mai bun timp pentru a iubi este acum."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

miro ce zice raluca?

dolores 32+David Cristian
poze
poze dolores

"Cel mai bun mod de a ne folosi viata este sa iubim. Cea mai buna expresie a dragostei este timpul. Cel mai bun timp pentru a iubi este acum."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Mesaj pentru FATIMA...in legatura cu firmele cu patuturi albe..acum am descoperit, tot frunzarind carticica de la BabyExpo - a fost acolo o firma, PIFU (si are site cu www."numelefirmei".ro - sper ca intelegi). Nu sunt preturi pe site, insa scrie in carticica ca sunt si in Ploiesti, la Supermagazinul producatorilor de mobila, tel: 0269.23.38.98.

Raluca 32+

Mergi la inceput