Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns credocred spune:

Dragele mele,


desi scriu mai rar si sunt nou venita mi se pare ca va cunosc de cind lumea...Sunt foarte trista pentru ca tocmai m-am intors de la dr Badea care m-a anuntat ca trebuie sa fac operatia cit mai rapid. I-a fost si frica sa-mi mai spuna ce dimensiune mai are "dihania", a spus ca este enorm. Daca in mai anul asta avea 10 cm...imi imaginez...Soultia este histerectomie partiala la cei 39 de ani ai mei. Va jur sunt speriata rau...imi este FFFFF teama de operatie. Nu stiu...as vrea sa-mi spuna cineva daca a facut asa ceva cum sa simtit...voi incepe sa citesc pe net despre asta, dar as fi vrut sa-mi spuna cineva care a trecut prin asa ceva...
M-a speriat si buburuza care a facut laparoscopic, dar i-a fost rau in noaptea de dupa. Imi pare rau pentru tine buburuza dar multumeste-i lui Dumnezeu ca esti bine. Parerea mea este ca acum trebuie sa iei multe naturiste si multe vitamine ca sa te refaci. Subscriu si eu:::spune-ne daca poti cum a fost....si mai ales cum te simti acum...

Va rog fetelor spuneti-mi ca dracul nu este atit de negru pe cit pare. !!!!!!!!!!!

Va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburutza spune:

Salut fetelor,
Am citit mesajele voastre si ma simt datoare sa povestesc.
Deci: pe 18 iulie anul acesta am facut un control de rutina in urma caruia s-a constatat ca aveam un fibrom de 4,1 cm. Trebuie sa subliniez ca nu am fost gravida niciodata si ca pe parcursul mariajului meu si nu numai, medicii ginecologi mi-au spus ca sunt apta de sarcina dar....cel cu care am fost casatorita era....am povestit alta data.
Asa cum se intampla in vietile noastre, am considerat ca realizarea profesionala este primordiala iar in timp si acesteia i-au luat locul altele lasand bb pe mai tarziu.
Fiindca atunci cand o femeie iubeste doreste sa pastreze ceva din omul ei drag, in sufletul meu s-a nascut dorinta de a avea bb si ...am facut acel control ginecologic.
Dupa acel control la Polizu au mai urmat si altele toate cu acelasi rezultat: fibrom care a fost vazut de diferite dimensiuni dar in crestere....ultima data 7,8 cm.
Speriata fiind de mizeria unui spital si stiind ca am tensiunea micuta am ales clinica privata Med new life din Bucuresti. Aici am primit o ingrijire de exceptie iar dl.dr.Bratila Petre, un mare profesionist, m-a scapat de "dihanie" iar in fisa de externare scrie ca avea 6 cm.
Acum sunt in refacere si ma simt foarte bine, astept sa vad ce imi spune dl. doctor la prima consultatie ca pana atunci nu am voie sa fac efort, nu sex, nu mese copioase etc.
Pa! va pup dulce si sfatuiesc fetele care au fibroame sa aiba curaj si incredere in medici.
P.S. am o mare rugaminte: am vazut ca acest subiect "fibrom" a fost si este de actualitate, au fost aici povestite multe situatii care ne-au facut pe noi sa mergem mai departe, propunerea mea este:
Sa fie realizata o pagina cu numele celor care au suferit interventii chirurgicale de fibrom si acum au bb, cred eu ca asta ne da noua speranta si ne incurajeaza.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Credo, eu zic sa stai linistita, mama a facut histerectomie subtotala din anii 70 si s-a simtit foarte bine, nici o diferenta, a avut si ciclu in continuare, pentru ca a ramas o parte de uter si ovarele,singura problema ar fi ca nu mai poti face copii...Nu ai de ce sa te sperii- mai mult ca de oricare alta operatie- poate e chiar mai simplu decat "scobirea" unor fibroame din uter...Daca nu ai incotro, trebuie sa-ti faci curaj, sa nu evolueze mai mult si sa fie necesara histerectomia totala...


...va pup pe toate, n-am mai reusit sa intru, m-am luat de niste ore de engleza, acus tre sa plec ...Sunt terminata de oboseala, numai tenses si verbs vad in fata ochilor...

Pe 6 dec am programare la medic de familie...am avut si eu ceva probleme, o durere mare in zona ovarului drept- presupun, daca nu era intestinul sau vreun fibrom-intr-o noapte, dar mi-a trecut in doua zile...sper sa nu fie iar un chist ceva...Astept cu interes intrevederea cu medicul si sper sa ma trimita la eco si analize pana sa ajung la specializti...nu stiu cum va fi ...

Va pup, trebuie sa plec
sa-mi tineti pumnii azi la tenses ca sunt obosita si nu stiu daca fac fata bine - iar nu dorm noaptea si am si facut exercitii cu sotul ( de engleza ) pana la 12 noaptea...m-am culcat la 1 am adormit la 2 si m-am trezit la 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credocred spune:

Multumesc pentru incurajari arinna...Ce mult conteaza...!!!!Dr. Badea a zis ca imi vor ramine numai ovarele. Mie imi este teama de anestezie...pentru ca la cezariana am avut niste stari mai ciudate...Tot el mi-a explicat ca era vorba de o depresie caracteristica acelei perioade, pentru ca, mai mult lipsind travaliul(cred eu) descarcarile hrmonale care ar fi trebuit sa aiba loc, la cezariana se instaleaza deabia dupa ce trece anestezia...Multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a dat pe Sabin si ma rog si pentru voi. Are dreptate Buburuza in ceea ce priveste medicii. Eu cred insa ca trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne indrepte pasii catre cei nu numai profesionisti, dar si omenosi. Si mai cred, (pentru ca si eu mi-am dorit din suflet al doilea copil) sa va rugati ca Dumnezeu sa va binecunteze cu unul, pentru ca la mine asa s-a intimplat. Sunt convinsa ca fibromul meu exista in timpul sarcinii, fiind destul de mic, pentru ca eu nu intelegeam de ce nu ramineam gravida. Ce bine ca nu a crescut atunci odata cu copilul. A fost un miracol!!!Pe atunci, la noi, ecografiile simple pe care eram obligata sa le fac nu spuneau nimic. Profesorul Ancar, cu el am nascut, cred (sau imi place sa cred) ca a vazut ceva pe uter...dar...Imposibil ca un fibrom de 6, 7 cm sa se formeze in 8 luni, dupa nastere(din ce am citit eu)Asa ca luati-va inima in dinti si scoateti aceste fibroame si rugati-va lui Dumnezeu. Si eu ca si tine buburuza m-am ocupat de cariera, de casa, si la 33 de ani mi-am dat seama ca nu pot avea copii. Eram disperata. Mi-era teama de virsta si de complicatii si plingeam dupa anii in care facusem 2 avorturi si imi continuam meseria de jurnalist, muncind peste masura. Un medic mi-a spus pe atunci ca din cauza stressului nici nu am sanse sa ramin insarcinata. Si a avut dreptate.

Arinna iti doresc succes la doctor...dureri pe ovare am si eu, iar dr.Badea mi-a spus ca sunt de la compresia fibromului pe organele din jur..asa ca nu-ti face probleme. Va fi bine...crede-ma!!! Succes la engleza la teste! Sa ne tii la curent...

Va pup, fetelor si cu Dumnezeu inainte!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credocred spune:

Fetelor, tot eu.....sunt abonata si pe un site...office natura si am citit acolo cum una din fete a scapat de un fibrom de 9 cm cu tratamentul doamnei dr. Haimovici in 2 luni. Minat la -a spus ca a sunat si ia-u trimis un pachet in valoare de 5 milioane de lei. Doctorul a ramas uimit. Nici ei nu-i vine sa creada...

Voi ce ziceti???????????

Poate incercati voi, pentru ca eu nu mai am timp ...in 10 zile trebuie sa ma duc la operatie pentru ca in februarie trebuie sa plecam din tara pentru ceva timp....Asa ca

Va pup din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credocred spune:

Scuze ...au luat-o tastele razna. vezi fraza: am vrut sa spun ca ea a sunat si i-au trimis pachetul cu vreo 12 sticlute....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Credocred,
ti-am trimis un mail.
Curaj!!!!
Fetele, uitati cate un sa uitam de ploaia de afara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Salut Credocred,

Ma numesc Gabi si pe 6 octomrie 2006 am fost operata clasic la Timisoara de fibrom. Al meu a avut 6 cm / 8 cm si nu a trebuit sa-mi scoata uterul.
Pentru ca mi-a fost si mie destul de frica am amanat aceasta operatie cu 3 ani.
Crede-ma ca daca ar fi sa o iau de la inceput as face asa cum a facut Didi. Imediat ce a aflat ca are fibrom s-a operat si bine a facut. Ne amagim ca trece altfel, nu neg sa sunt si exceptii dar cred ca acestea sunt foarte rare. Doctorul ginecolog mi-a zis ca nu exista in lumea asta tratament medicamentos impotriva fibromului si acum il cred. In acesti ani m-am stresat mai mult si am pierdut timp in conceperea unui bb.

Draga mea Credocred nu are de ce sa-ti die frica de operatie, pentru ca nu este atat de ingrozitoare. Bineninteles ca nu este placut sa stai in spital, dar acolo nu esti singura sunt multe femei cu care poti sa vorbesti si care sufera ca si tine. Poti sa legi si prietenii in spital.
Mie nu mi-a fost rau dupa operatie, asa ca sa nu generalizam, la unele le este rau la altele nu. Si sa nu te gandesti ca este un rau pe care sa nu-l suporti. In spital totul este suportabil, adica daca te doare primesti calmante. De exemplu pe mine la ciclu ma doare mai tare decat m-a durut in spital burta sau mai stiu eu ce.
Daca vrei detalii cum decurge totul pana la operatie si dupa ti le voi da, dar cred ca a facut-o deja Didi. Pe mine m-a ajutat Didi si ii multumesc inca o data. O fac de cate ori am ocazia.
Vineri fac 7 saptamani decand am fost operata si totul este ok. Ciclul mi-a venit de curand si incep sa reintru in normal. Am inceput sa iau anticonceptionale, la recomndarea medicului si peste 1 an maxim sper sa prestez si eu pentru bb.

Va pup pe toate si aveti grija de voi.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Gabita,
Ma bucur ca te-am ajutat.


pup.d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Credo, deci esti hotarata! Iti doresc mult succes!La Badea am fost si eu in ultimul timp, inainte sa plec din tara...Eu am refuzat operatia, atata timp cat stau pe picioare si fibroamele nu apasa pe ceva...La medic merg pe 6 dec dar e medic de fam si nu stiu cat va mai dura pana voi face eco sa vad in ce situatie sunt acum...ultima am facut-o in iunie...Eu am mai multe fibroame si nu pot fi scoase, asa ca ori stau cu ele ori im scoate o parte sau tot uterul...daca nu-i urgenta iti dai seama ca nu ma inghesui la asa ceva...Cred ca tuturor ne e teama de anestezie dar n-am auzit pe nimeni sa pateasca ceva grav din cauza asta...Cea mai rea e spaima dinainte, gandurile pe care ni le facem...
L-ai intrebt pe medic de ce nu-ti face histerectomie subtotala? Adica sa la se colul uterin si o parte mica de uter ?Daca lasa numai ovarele eu stiam ca e histerctomie totala.Oricum , altii scot si ovarele, nu stiu din ce motive, mie mi-a zis unul de mult varianta asta si n-am mai dat pe la el...

Multumesc si eu pentru urari !Am fost si azi la engleza, sunt obosita dar incep sa ma luminez asupra problemelor ...sunt foarte multe de facut...

Mergi la inceput