Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Tot eu! Happy, pana una alta, impotriva sangerarii e bune tinctura de cretisoara, dar sa nu fie un tratament mai mult de o luna. Pentru dureri acute nu stiu ce ai putea lua. Incearca, asa in general pentru fibrom, extract din maldite de zmeur si de coacaz negru. Dar asta evident doar ca sa iti diminuezi starea actuala de rau, nu sa amani vreun tratament mai serios! Te pup!


Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina73 spune:

Happy : trebuie sa fii OPTIMISTA , nu ai voie sa fii altfel...asta te va ajuta foarte mult....Gasesteti urgent un medic foarte bun de la care sa obtii cat mai multe informatii despre fibromul tau.....Inainte de toate trebuie sa ai incredere in medicul la care te duci.Dupa aceea vei decide ce vei face,si nu dispera asa...si eu am descoperit ca am fibrom acum 3 saptamani,asta este trebuie sa luam viata asa cum este.Esti tanara,mai ai timp sa faci copii.Fetele de pe forum care sunt mai vechi iti vor da cu siguranta mai multe sfaturi eu pot sa-ti spun doar atat " Fii desteapta,imprietenestete cu boala ,astfel e mai usor s-o invingi"
Te pup si mult curaj.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Happy,tot ce pot sa-ti spun e ca nu trebuie sa disperi caci se va gasi o solutie in afara de operatie. Si ee am trecut prin asta, am avut sangerari abundente si am facut embolizarea si am scapat cu uterul intreg. Cum ti-a spus si teoniKol o solutie de moment este tinctura de cretisoara - o vei gasi sub denumirea de extract fluid de alchemilla. Succe, fruntea sus si sa ne tii la curent cum evolueaza.
Oana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Salut!
Teonikol, l-am sunat pe doctor si mi-a raspuns asistenta care m-ia raspuns ca daca nu e urgenta sa revin a doua zi. Evident ca nu am mai sunat.
Acum sunt bine, s-a oprit intr-un final sangerarea dar e pe zile, o zi da, o zi nu.
Mai astept, ca de pierdut nu mai am nimic de pierdut.

Nu mai stiu ce sa fac. Cu Dumnezeu inainte!

Va pup. Deocamdata am acces mai greu la internet de saptamana viitoare ajung in Bucuresti si abia astept sa stam mai mult e vorba.
Numai bine la toate fetele!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Happy,mie pentru sangerari, daca nu-s foarte mari,mi s-a recomandat clorocalcin si antiinflamator, Voltaren.
Poti incerca sa scoti fibromul daca medicul spune nu va afecta mult uterul si o viitoare sarcina.Daca ai hemoragii nu prea ai cum sa stai cu el asa.Multe fete au sarcina cu fibrom, mai mare sau mai mic, sau cu mai multe fibroame,ori le-au descoperit ulterior dar erau asimptomatice.Daca iti creeaza probleme trebuie facut ceva.
Embolizarea e ideala pentru fibroame mai micutze din cate stiu dar trebuie vorbit cu medicul.In plus exista prejudecata ca nefiind destule studii facute, nu se cunsoc eventuale efecte negative asupra sarcinii.Desi multe persoane au avut bb dupa embolizare.Ideea e doar ca nu au suficiente concluzii .Eu am facut embolizare si am scapat de hemoragii, de bb nu stiu ce sa zic, e vb si de varsta, implinesc 40,trebuie vazut cum e cu ovulatia etc.

Ce a spus medicul de sarcina dupa operatie?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

buna seara dragele mele,
iertare pentru tarece,dar sunt un pic cam suparata,am avut ceva probleme cu tatal meu,febra foarte mare, tratamente, medici,iar tratamente si in final spitale.acum e un pic mai bine, doar durerea de cap e suspecta , nu vrea sa cedeze, poate reusesc sa-i fac o tomografie.ma pregatesc "sufleteste" de impins la greu prin buzunarele medicilor,si cu multa rabdare, sa nu sfarsesc prin a ma certa cu ei din cauza indolentei lor...
what ever..

nikol, tocmai am explicat noile mele procupari
ma cam intristeaz, vad ca ne-am "inmultit", lucru care ma face sa realizez ca suntem tare multe .
zilele trecute m-am intalnit cu o fosta colega...aceeasi problema... operatie...si la un an, iar au inceput sa apara dihaniile,mama masii ca nu mai stii incotro s-o iei.asa ca Diana, cred ca ar fi bine sa nu mai stai si sa te apuci de treaba.
am reusit sa obtin programarea la Big.M, in martie pe 22,di ziua mea, 38 si doo luni. sa vedem ce zice si el.
fizic ma simt bine,menstra e "pretina" cu mine, am avut si un pic de dureri luna asa,ca era prea de tot, insa a tinut doar 3 zile,a 4-a a fost asa...foooooate putin.
nu stiu ce sa recomand feteleor care au hemoragie,le inteleg pentru ca am trecut si eu prin asemenea momente...o viata intreaga.
chiar imi aduc aminte, cu ceva ani in urma, cum umblam prin en gross-urile din Dorali,cu frumosii mei blugi bleo, uzi de sange pana la genunchi, am crezut ca o sa mor de rusine, da' iote ca nu murii

as vorbi mai mult cu voi,cu fiecare in parte,insa sunt usor confuza,am multe de facut zilele acestea, incerc sa-mi fac "agenda", ca altfel nu mai sunt in stare sa-mi rezolv problemele.
va pup dulce pe toate
sanatate maxima!!!

i will be back! promit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Noela imi pare tare ,tare rau pt ce ti se intimpla.Eu ii doresc multa sanatate tatalui tau si tie la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Idaira,multumesc din suflet,cumva o vom rezolva noi,ma bucur ca nu mai are febra,a stat cu 39.5 aproape o saptamana.
cu medicii sunt mai rea, ca io ma cufuresc repede si mi se urca sangele la cap instantaneu cand ii vad cum stau ca nesimtitii.
de spitale...e JALE, da jale mare, pana si ceaiul e "zeama de oala" vorba doctoritei de la internari.

am citit mesajul tau despre trat. pentru osteopozoza.
pe mama am facut-o bine cu osteocinezin, un medicament homeopat care are toate formele de calciu si foarte bine asimilabil.cura e de lunga durata insa, cel putin 3 luni cate 6 drajeuri pe zi.

te pup si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Saru'mina pt informatii ,nu vreau sa deviez mult de la subiect,dar Osteocinezul e sub forma de granule din alea fine tipic homeopate sau nu... si cine il fabrica? Atita.
Stiu cum sint spitalele,din pacate,stiu si mancarea cit de "gustoasa" e,nu-ti ramine decit sa-i aduci de acasa de fiecare data cind poti.Inarmeaza-te cu rabdare si credinta,poate nu e asa de grav! Oricum daca ai nevoie de o mina de ajutor e de ajuns sa ne chemi si venim,sintem alaturi de tine!
Si ca sa nu fiu chiar off topic,la ultimul control,am intrebat-o pe dr de mioma mea.A zis ca ar trebui sa fie ultima de pe lista mea de preocupari, nu i-a dat absolut nici o importanta...oare asa sa fie?! Recunosc ca m-a inhibat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Mami, ce zici de un nou capitol?
hai ca ai mana buna, avem 2 gravidutze si o proaspata mamica .

Mcbeal, felicitari, sa-ti traiasca varsatoarea!!!

Mergi la inceput