Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Scuze dar nu reusesc nici cum sa pun culoarea desi in word ma descurc foarte bine cu tehnoredactarea. Fetelor, spuneti-mi si mie cum sa fac sa scriu un cuvant cu alta culoare?! Am tot selectat cuvintele si am ales culoarea rosu dar degeaba, nu-i prind logica. Ar trebui sa pun textul intre parantezele alea???sau cum sa fac?

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Teo, ca sa-l fac rosu eu selectez cuvantul si apoi ii dau culoarea.Sper sa-ti iasa.
Cat priveste sarcina pierduta, cred ca ar trebui sa lasi trecutul sa fie trecut.Ai un viitor in fata si doar acolo trebuie sa privesti.Ce a fost , a fost.Stiu ca e usor sa zic asta, dar prefer tot timpul sa fiu optimista si sa ma gandesc la ziua de maine si la posibilitatile care vin o data cu ea.
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Tot eu. Am recitit mesajul tau Noela. La mine sunt toti intr-un loc dar sunt mai multi si mari si mici cu mai multi pediculi puternic vascularizati deci banuiesc ca asta inseamna tot mai multe miomectomii, nu? Din cate am citit, trebuie sa-l taie pe fiecare, in parte. Poate de asta zic medicii ca e urat al meu chiar daca nu e foarte mare. La tine de ce zici ca riscul e mai mare, pentru ca sunt mai multi noduli fibromatosi in locuri diferite? Sa-mi spui ce zice Marinescu, te rog! La Iosup ai fost? Ce ti-a recomandat? Dar Badea? Mie Iosup mi-a spus ca s-ar putea sa nu dea Diphereline-ul roade in cazul meu si daca nu ma intereseaza embolizarea. Apoi mi-a spus ca poate ar fi bine sa mai incerc cu plante. Sunt tare curioasa dupa ce isi da seama ca nu merge Diphereline-ul. Pt ca e intramural si in cavitate?? Scuze cavalcada de intrebari dar incep sa ma intreb daca nu ar fi bine sa fac si embolizare. Of, of ca iar o iau de la capat. Vad ce zice si T. dupa tratament, poate totusi a dat ceva roade, sa ma pot opera odata si sa scap cu bine. Te pup si iti tin pumnii pe 12!
Nicoleta, am uitat ca esti dupa embolizare! Pai cu atat mai mult trebuie sa stai linistita daca fibromul tau nu se mai hraneste. Te pup!



Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Mersi Didi. Ai dreptate asa imi spun si eu doar ca nu pot sa uit. Eu zic ca sunt optimista si totusi... ma tot gandesc in ce luna as fi fost acum si alte prostii de astea. Dar toate trec si o sa fie bine! Trebuie! Te pup!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Se pare ca n-a mers culoarea. Mai incerc? Nu apare nimic rosu? Promit sa nu mai scriu alt mesaj astazi ca deja o sa fiu doar singura pe aici cu 100 de mesaje.

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia2006 spune:

Buna fetelor.
Eu nu am fibroame, dar intru doar ca sa va scriu despre verisoara mea, poate ca exemplul ei va poate ridica moralul si va da sperante.

Ea face in vara 39 de ani, are mari probleme cu fibroamele (fibroame in peretele uterului, fibroame in exterior, in interior, un fibrom care ii apasa pe col si un nodul pedicular). In 2005 a pierdut o sarcina la 24 de saptamani, se pare ca vinovat a fost mai ales fibromul care ii apasa pe col si care i l-a si deschis. Doctorii nu i-au mai dat nici o sansa sa poata duce o sarcina la bun sfarsit, era foarte greu si sa ramana insarcinata; pe rand i s-a propus operatia normala pt. indepartarea fibroamelor, embolizarea, i s-a spus ca nici asa nu are sanse sa tina o sarcina, uterul ei era mutilat din cauza fibroamelor. In 2005, la 24 de saptamani de sarcina, cel mai mare fibrom avea 9,5 cm pe 4,8 cm. Nenorocirea a fost ca ea s-a simtit foarte bine, nu a durut-o nimic, nu a avut greturi, asa ca a continuat sa se duca la servici fara sa stea la pat. Nici doctorii nu au considerat ca trebuie sa i se administreze vreun tratament pt. sustinerea sarcinii,asa ca in final a pierdut sarcina si a fost terminata psihic. Dupa toate asta s-a uitat pe desprecopii si a vazut recomandarile Liviei pt. uter fibromatos asa ca a inceput sa ia tinctura de soc, de muguri de zmeur...ma rog, nu stiu exact ce a luat, dar pot sa va spun ca din tot tratamentul Liviei nu a luat decat tincturile si supozitoarele Carpicon, nu a luat si ceaiurile si pastilele.
Anul trecut a ramas insarcinata din nou, de data asta asta a luat imediat utrogestan, i s-a facut serclaj si de la 3 luni si jumatate a stat numai la pat. Azi-dimineata a nascut un baietel sanatos de 3,250 kg si 50 de cm si cezariana a decurs neasteptat de bine in conditiile in care dr. ii spusesera ca sunt sanse foarte mari sa ii scoata si uterul, asta pt. ca din cauza fibroamelor exista riscul unei hemoragii masive. In timpul cezarienei i-au extirpat nodulul pedicular, dar i-au spus ca in cativa ani o sa ajunga totusi sa-si scoata uterul, asta pentru ca deja in partea stanga uterul ei este foarte deformat de fibroame.
Dupa cezariana doctorul ei i-a marturist ca nici el nu a crezut ca are sanse sa duca la bun sfarsit aceasta sarcina si sa mai si ajunga la termen (vineri urma sa intre in 40 de saptamani).
In timpul sarcinii a citit mereu Paraclisul Maicii Domnului si nu s-a gandit decat ca totul va fi bine, ca va avea un copil sanatos.
Scuze daca sunt cumva incoerenta, abia am venit de la spital, nici mie nu-mi vine sa cred ca totul s-a terminat cu bine.

Va doresc tuturor sa va rezolvati problemele de sanatate, sa nu incetati sa sperati ca totul va fi bine, sa aveti incredere in voi si sa luptati cat puteti de mult.
Dupa ce iese din spital am sa o intreb exact ce tratament a facut, cum se numesc tipurile de fibroame si ce recomandari i-au mai facut doctorii.

Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina73 spune:

Buna fetelor....azi sunt bucuroasa deoarece am reusit sa-mi fac o programare la Dr din Timisoara despre care am auzit ca e cel mai bun din oras , pt Martea care vine in conditiile in care se asteapta cam o luna pana sa ajungi la el....Sper sa poata sa-mi rezolve el fibromul fara sa mai bat tara in lung si-n lat.Daca nu, asta este...am facut rost si de adresa unei clinici din Szeged unde cineva s-a operat de curand de cam aceeasi problema si este super ok.acum....Ma intriga si acum faptul ca nu am nici o simptoma...ma simt super bine...tocmai am fost pe stop ( 4 zile) si nu am vreo durere sau un alt simptom.Mie mi-a intarziat ciclul 6 zile si m-am dus la dr crezand ca o sa-mi spuna ca sunt insarcinata si cand mi-a aratat la eco ca am fibrom am crezut ca pic de pe masa.....Si cand mi-a mai zis si ca e e si de 6.5cm va dati seama ce am simtit.Acum astept o a doua parere si sper ca aceasta sa fie favorabila pt mine...Va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Antonia, ai dreptate:e o minune!!!!Nu te gandi ca ai fost incoerenta in ceea ce ai spus.Iti inchipui cam cum ar fi daca ar scrie verisoara ta sau una dintre noi despre asta?Felicitari!!!!
Teo, de ce sa nu scrii?Asa bine imi fac mesajele tale.Si nu esti singura aici.Eu intru mai rar pt ca nici foarte multe nu am de spus.Poate doar sa povescesc cum a fost la opertaie si dupa, cu recuperarea etc.
Gina, ma bucur ca ai reusit sa prinzi programarea.este primul pas si o data facut, ai sa vezi ca toate au sa curga asa repede, ca nici nu-ti vei da seama.cat despre simptome, asa ziceam si eu inainte sa ma operaz:ca nu am nici una.Dar acum , dupa operatie , sunt exact ca in reclamele alea la curele de slabire:inainte si dupa.Si sa stii ca sunt diferente chiar ca acolo.Abia acum cred ca stiu ce e normal.
Noe, da-ne vesti!!!Si inainte de a ajunge la Big M. Mi-e dor de tine!!!
arinna, noi nu am stiut ce e zapada anul acesta.Asa ca fa si pt noi un om de zapada si trage si o bataie cu bulgari.Sau macar o tura cu saniutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

teonikol, se pare ca tu redactezi raspunsul intai pe PC in word si apoi ii dai PASTE in fereastra cu mesajul de pe forum si in acest caz nu-ti ia culoarea

trebuie ca dupa ce ai dat PASTE textului anterior scris in word (sau dc vrei scrii direct in ferestra cu mesajul pe care vrei sa-l trimiti), marchezi cuvintele pe care vrei sa le colorezi si ai in dreapta sus, deasupra emoticonsurilor de deasupra ci nu din stanga mesajului, o ferestruica pe care scrie Culoare din meniul careia selectezi culoarea dorita; in acest moment iti apar cuvintele marcate incadrate de ex. de:[red]in cazul rosului (la inceput si sfarsit)
asta este
ia sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Didiesti o draguta ca de obicei. Gina te asteptam cu vesti.
Mersi dj_mama, dar sa sti ca scriu direct in fereastra de dialog de la "raspunde la subiect". Cand am scris de word, ma refeream la faptul ca sunt obisnuita sa lucrez cu calculatorul pentru ca imi tehnoredactez singura lucrarile de la servici. Si procedam asa cum spuneti si voi inca de la inceput dar nu merge. Ma gandesc ca nu selectez cum trebuie cuvantul, din mouse. Voi cum il selectati? L-am selectat si cu tasta SHIFT si tot degeaba?!Pup toate fetele!
N-o fi activat ceva la mine? Si la voi scrie la finalul ferestrei HTML is OFF?
A! Uite ca m-am prins. Am deschis linkul la forum cod si acolo explica dar eu nu faceam asa. Acum sper sa mearga!
Inca o data va pup pe toate, de data asta in rosu, sper!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput