Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gina73 spune:

Buna fetelor....Sunt Gina si sunt "nou nouta !" aici pe forum.....Ieri am fost la medic si am avut surpriza sa-mi spuna ca am un fibrom de cca.6,5 cm.M-a cam speriat doctorul din Timisoara (orasul unde locuiesc).Vreau sa stiu cam cat va costat operatia , la Dr.Cioata ( am vazut pe cineva pe forum care s-a operat la Timisoara la acest dr) , si de asemenea cat a costat-o pe "buburutza" operatia la clinica MED NEW LIFE.....Va pup....sper sa-mi raspundeti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Gina, bine ai venit !Sa asteptam sa apara fetele care sunt in tema cu intrebarea ta.

Oana,nu e grav dar m-am intors pe dos rau .Asta ma mir si eu, ce progesteron o fi ala cu o zi inainte de ciclu ca la noi se face in ziua 14, 21 si inca una chiar.

Nicoleta, mai demult deschisesem un capitol numai despre embolizare si l-a inchis un moderator si a zis ca sa dicutam tot aici despre asta, ca tare mi-ar fi folosit sa fie separat si sa scrie toate fetele care au facut, cine a avut bb, cine nu,cand au ramas insarcinate, care au ramas etc.Poate mai fac o incercare dar acum nu prea sunt in toane bune :(

Noela, scumpa, ai o stare ca si mine vad.Eu am scris"dincolo"mai multe,( multumesc si pentru raspunsul de acolo !) da, era progesteronul in sange facut in ziua 0 a ciclului ca sa zic asa, adica cu o zi inainte.Nu stiu de ce atunci.
M-a chemat ieri sa zica ca a iesit cu valoare f mica si sa-mi dea TSH in ziua 3 dar nu m-a mai prins pe ciclu desi ii spusesem atunci ca urma sa vina( acum o saptamana)si trebuie sa-l astept pe celalat.M-a dat peste cap cu una, alta- ce mai conteaza, cu varsta etc dar nimic despre fibroame- ce zici de asta???Si eu parca le am cam ca tine- am unul de 4, de 3, de2 si 1 - toate dimensiunile.Cica uterul creste in sarcina si fibroamele odata cu el,nu cum spuneau ai nostri ca stau tari si pierzi sarcina.E un lucru bun daca e asa.Da cand il vad asa sperios ma apuca si pe mine toate alea.N-am inteles de ce te-ai hotarat sa te operezi daca faci "gauri" in uter- asa imi ziceau si mie, ca sa-l scoata cu totul ca nu merge fiecare ca-s prea multe si asezate nu stiu cum si e risc de hemoragie in timpul operatiei.ce ai scris reflecta si starea mea de acum.Numai ca noi nu incercam decat de cateva luni si nu eram intoarsa sa pana sa dau de medicul asta.In plus, legat de chist, cica e normal( ?) ca durerea nu e de la el iar de penultimul ciclu care a fost la 18 zile sau de hemoragii intre cicluri nu a zis nimic.Nu stiu daca l-a confundat sau nu dar dureri in derapta tot mai am uneori, au debutat cu una foarte puternica in timpul noptii.Apoi hemoragii intre cicluri iar...nu stiu daca de la fibroame, ovare sau raceala- in decembrie am stat in frig si am racit...
Asa si mie, nu-mi mai vine sa scriu de ieri, parca indispun pe toata lumea.


Am uitat sa intreb daca el considera fibromul cauza de infertilitate- dar bine ca l-a dus mintea sa verifice si alte aspecte, din start...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Gina, nu stiu cat de actual este ce stiu eu , dar iata:operatie clasica in iunie 2006, la Giulesti:5 mil dr, 1 mil anestezistul si max 1.5 mil pe la asitente, dupa fericitul eveniment.dar totul s-a produs la dorinta mea, deoarece nimeni nu mi-a cerut nimic, nu mi-a sugerat ca ar dori etc, eu fiind in schimb obisnuita cu dr din Pitesti cu care iti negociezi sanatatea mai ceva ca fetele de pe centura(nu glumesc, serios!!!).
sanatate mult si mult curaj.Acum, cand ma gandesc, nu cred ca operatia este mai grea sau mai usoara fata de altele.Dar poate mi se pare asa pt ca am trecut de ea.

Noe , ma bucur ca ai hotarat ce vei face.Stii cum vad eu treaba asta:operatia e singura care te scapa sigur de bau-bau.Curaj mult .te astept pe mess, sa-ti mai povestesc din amintirile mele de anul trecut.
Arinna, asteptam vesti.Pacat insa ca se pierde timp cu plimabtul de la un dr la altul.Dar oare ce o fi mai rau:aici , la noi, ca te duci unde te taie capul si faci tot asa(si ai dreptate uneori) sau acolo unde vrei nu vrei astepti sa auzi parerea avizatat?
Succes.pup toate fetel.
sanatate si succes tuturor.
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Salutari fetelor!
Eu m-am apucat de bioenergie si de baut ceaiuri in ideea ca ajuta la scaderea fibromului astfel incat la operatie riscul sa nu fie atat de mare.
Dar ma ingrijoreaza faptul ca CM nu s-a oprit nici la a 7-a zi de la injectia cu diphereline. Intr-adevar e foarte putin dar nu se mai opreste...

Va pup si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Dragele mele Noela_Carmen si Arinna!

As face orice sa nu va vad cat de mult suferiti! Probabil ati ascultat toate variantele posibile de rezolvare si stiu cat e de greu sa iei o decizie la un moment dat.

Ce pot sa fac eu acum pentru voi e sa ma rog sa va dea Dzeu sanatate si putere sa treceti prin aceste momente, si sa treceti cu bine!

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina73 spune:

'Neata fetelor!...eu m-am hotarat sa fac operatia indata ce am aflat ca am fibrom....Luna asta ami fac programare la Dr.Cioata la Timisoara ca are EKG 3D si sper sa obtin cu ocazia asta toate informatiile de care am nevoie.Pe mine m-a cam speriat doctorul care mi l-a depistat ca mi-a zis ca pozitia fibromului in uter nu e prea buna si ca daca al operez exista riscul sa-mi scoata totul afara....M-am socat mai ales ca nu am copii inca si tocmai eram "pusa pe treaba" ca sa-mi fac unul.Tot el mi-a zis ca are cam 6.5 cm lighioana...si ca ar trebui sa incerc sa raman insarcinata acum cat mai repede...ca nu-mi garanteaza ca o sa pot duce la final sarcina si dupa aia sa-l operez...Drept sa spun nu m-a prea incantat ideea.Asa ca astept sa-mi vina randul la DR.Cioata si sper ca opinia lui sa fie mai optimista pt.mine.
Am auzit ca si la Szeged in Ungaria se fac operatii cu succes , daca stie cineva amanunte sa-mi zica si mie.Va urez o zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

mcbeal, prietena mea din copilarie, a nascut ieri dimineata o minune de fetita, Cristina Maria, 3140g si 48cm

Pentru fetele noi... mcbeal a avut un fibrom foarte mare, doctorii nu s-au putut pune de acord, unii i-au recomandat sa-l lase in pace, altii sa se opereze. Pana la urma a ales a doua varianta si a ramas insarcinata la a doua incercare

cum s-a intamplat, aici si aici

Fetelor, succes si curaj, sa auzim de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

quote:
Originally posted by Gina73

'Neata fetelor!...eu m-am hotarat sa fac operatia indata ce am aflat ca am fibrom....Luna asta ami fac programare la Dr.Cioata la Timisoara ca are EKG 3D si sper sa obtin cu ocazia asta toate informatiile de care am nevoie.Pe mine m-a cam speriat doctorul care mi l-a depistat ca mi-a zis ca pozitia fibromului in uter nu e prea buna si ca daca al operez exista riscul sa-mi scoata totul afara....M-am socat mai ales ca nu am copii inca si tocmai eram "pusa pe treaba" ca sa-mi fac unul.Tot el mi-a zis ca are cam 6.5 cm lighioana...si ca ar trebui sa incerc sa raman insarcinata acum cat mai repede...ca nu-mi garanteaza ca o sa pot duce la final sarcina si dupa aia sa-l operez...Drept sa spun nu m-a prea incantat ideea.Asa ca astept sa-mi vina randul la DR.Cioata si sper ca opinia lui sa fie mai optimista pt.mine.
Am auzit ca si la Szeged in Ungaria se fac operatii cu succes , daca stie cineva amanunte sa-mi zica si mie.Va urez o zi buna tuturor.

Ginamangra


Buna Gina, de ce nu incerci cu embolizare uterina? Si mie la fel mi s-a spus dar nu m-am luat dupa ei. Important este ca fibromul sa nu se mai hraneasca dupa aceasta embolizare, si poti face linistita un bebel. Si la mine la prima echo mi-au spus ca fibromul este situat in cavitatea uterina si nu pot ramane insarcinata, dar in final a fost draguta si mi-a zis sa merg la Bucuresti. De ce sa risti? Te trezesti din operatie fara uter, posibil sa ai noroc sa scapi cu el intreg cine stie. Eu ti-as recomanda sa mergi la DR BADEA la spitalul Universitar. Sunt mult mai experti in fibroame.

eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-edi spune:

Gina,
cam asa aratau si la mine lucruruile pana in iunie anul trecut:aceeasi asezare si aceeasi dimensinue.Am scapat de dihanie la Bucuresti(Sp.Giulesti-dr.moisa Mracel) si nu regret nici macar o secunda.Recuperarea a fost mult mai rapida decat credeam eu .Acum astept sa gasesc curajul de a incepe sa prestam liber(pauza 1 an, la recomandarea dr) .Azi am aflat la serviciu ca o colega va fi mamica si parca au inceput sa-mi zburde fluturasii pe la urechi:as cam incerca sa vedem ce va fi.
Succes mult si sanatate.
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Dragele mele, sunt foarte fericita pentru fetita lui Mcbeal. Nu o cunosc dar cum spuneam orice copil aparut aici in clubul nostru, imi da sperante ca se poate!
Nicoleta, scuze ca nu ti-am raspuns dar nu am mai avut timp sa intru pe forum. Dureri de burta am avut doar cand traia bebe (eu am stat inca 3 saptamani cu sarcina oprita in evolutie, fara sa stiu, de la un control la altul). Doctorul la care am mers in cele din urma cu sarcina mi-a spus ca e normal sa ma doara putin burta si de la fibrom dar si intr-o sarcina normala. Ce am simtit inainte sa aflu ca l-am pierdut? Pai tocmai asta e ca nu mai simteam nimic. Poate ca sunt eu prea sensibila, pe atunci mamele (mama si soacra)ma incurajau ca nu am ce sa simt la atatea saptamani dar eu stiam ca o vreme il simtisem. Pur si simplu nu-l mai simteam sufleteste desi ma certam pe mine insami si imi spuneam ca totul e o.k. Chiar cu o zi inainte sa merg la control, am varsat urat de tot si am avut o sangerare maronie, care iar dupa spusele medicului putea fi si normala, insa la mine s-a dovedit ca nu era, sarcina era deja oprita in evolutie de vreo 3 saptamani, adica la cateva zile dupa primul control. Ce te rog eu pe tine este sa nu iti mai faci probleme pentru ca fiecare organism reactioneaza altfel si fiecare caz e altfel. Poate ar fi chiar mai bine sa treci la capitolul mamici ca nu cumva vreo parere de-a noastra sa te intoarca pe dos. Tu ai de aparat acum viata puiului tau, lasa fibromul pe mai tarziu. Te rog! Du-te regulat la un medic bun, ca sa fii sub o buna observare a sarcinii si in rest ai grija de tine. Te pup si iti doresc o sarcina usoara, dusa pana la capat si un bebe sanatos!
Ada_b, dupa cum ti-am mai spus si eu am avut sangerari (ciclu), chiar si dupa prima injectie si din pacate am ceva sangerari minore si acum dupa a doua, asta asa ca sa ies din statistici! Am fost cam debusolata aseara, m-am gandit ca eu nu am noroc nici cu Diphereline-ul dar acum mi-am revenit. Ma consolez cu gandul ca fiecare organism reactioneaza in felul lui, daca va da roade tratamentul asta bine daca nu macar nu ma pot condamna ca nu am incercat. Pana la urma, voia lui Dumnezeu e mare si el ma poate salva, chiar si in ultimul moment.
Apropo de asta, Noela nu are rost sa iti pierzi speranta in ce priveste bebe, lasa, daca o fi sa fie ne-om descurca atunci cu situatia, oricum nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata!Te pup si pe tine si pe Arina si sa auzim de bine!Sa ne spui ce zice Marinescu! Asta e al de a insarcinat-o pe doamna de 60 sau fac eu confuzii?
Ma intorc la Ada. Sfatul meu este sa intrebi totusi doctorul daca e indicat sa suprapui tratament cu plante si bioenergie peste Diphereline. Sa nu se bata cap in cap. Ce-i drept eu am renuntat la tincturi tocmai ca sa las Diphereline-ul sa-si faca de cap asa cum trebuie si uite ca tot imi joaca feste! Mi-e teama ca poate nu mi-a fost facuta bine injectia asa ca pe ultima o sa o fac in Bucuresti.
Gina se pare ca suntem de-o varsta (din 73?) Dumnezeu sa iti ajute sa fie bine!
Fetelor, a nascut fina mea, copila e asa o dulce si atat de micuta parca ti-e si frica s-o atingi! A fost suficient s-o vad ca sa ma scald intr-un amestec de speranta si tristete pentru ceea ce am pierdut. Sa ne dea Dumnezeu intr-o buna zi, un bebe, la toate fetele de aici care ne dorim asta. Va pup!


Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput