Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

maryd, imi pare rau
tu ce vrei cu adevarat? il iubesti si nu vrei sa-l pierzi sau te sperie ca se pierde un echilibru si ti-e frica de viitor, ti-e tema de cum te vei descurca poate material fara el?
probabil ti-e teama ca n-o sa poti face copii niciodata si s-o rupa oricum atunci cand va fi si mai mult timp pierdut?

vezi ce vrei tu de fapt ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

DRAGELOR "La Multi Ani! va doresc, un An Nou plin de implinirea dorintelor fiecaruia....."

Ce sa mai scriu......, Am intrat sa va scriu care mai este situatia si concluzia mea dupa cea de a opta luna cu steriletul Mirena.....dar numai pot sa mai scriu nimic.....ce am citit despre MARYD m-a intros pe dos......

MARYD, nu te cunosc personal si nu ma cunosti personal, nu va cunosc relatia si este greu sa te pronunti, sa ajuti pe cineva cu un sfat,in aceasta situatie orice ar avea nevoie de un sfat, de un umar pe care sa planga, sau de niste urechi ca sa fie auzit si inteles, dar daca in sotul tau nu gasesti SPRIJIN SI INTELEGERE atunci.....poate ar fi bine sa iti vezi de viata ta, de idealurile tale si el de ale lui.Intr-un cuplu se mai fac si compromisuri, asta se stie clar, dar nu si in aceasta situatie care este mult prea delicata si care are nevoie de 2 parteneri pentru a invinge.Imi pare sincer rau....

VA pup pe fiecare in parte,
Mioritza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Fetelor vin si eu cu o rugaminte...am o mioma subseroasa de 16mm,am si un CM extrem de redus cantitativ si un chist hematic, si as vrea sa iau tinctura de BU(z1-10).Voi aveti idee daca e contraindicata sau sau nu?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Din ce stiu eu pot sa iti spun ca branca ursului sporeste fertilitatea, mai ales la barbati dar si la femei. Nu stiu exact cum actioneaza dar din ce am inteles citind este si afrodisiac si vasodilatator. Am inteles ca e bun si la femei care se apropie de menopauza pentru a amana sosirea acesteia. Nu stiu sa aiba efecte directe asupra fibromului nici bune nici rele. Nu am citit nicaieri ca ar fi recomandat pentru fibrom. Eu am luat la un moment dat pentru fibrom si apoi am renuntat pentru ca nu eram sigura ca imi face bine. Spre exemplu de zmeur, soc, arin alb, etc, o sa gasesti indicatii pentru fibrom, in timp ce la marar, lemn dulce, etc o sa gasesti contraindicatii pt fibrom. Branca ursului nu am gasit-o nici intr-o categorie nici in alta, poate fetele stiu mai multe. Eu as zice sa ceri si sfatul unui homeopat sau fitoterapeut competent inainte sa te hotarasti pentru un tratament. Sa auzim de bine!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Multumesc frumos de raspuns! N-am gasit nicaieri ca ar avea contraindicatii in fibrom dar nici ca se recomanda.Sint derutata,si nu stiu ec sa fac,in plus nu cunosc nici un fitoterapeut sau homeopat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Idaira, s-ar putea sa nu fii din Buc. dar aici, farmacia HOFIGAL cel putin are si cabinet cu dr. fitoterapeut si consulta si gratuit dar stand la coada dar si pe bani fara coada; ... asa stiam ca era in 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

salutare dragi fetitze,un an nou cu multe bucurii!

Doamne, ce se intampla cu noi?
Mary, imi pare tare rau...chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau, fetele au vorbit atat de frumos si realist...
daca tii minte, mai de mult te-am avertizat ca exista si riscul acesta,si te-am sfatuit sa o lasi mai moale...si nu-ti spuneam asta cu intelepciunea unei babe hatre..vorbeam din experienta.
dar intotdeauna exista loc de mai rau, cine stie, poate raul care se vede acum, asa cum supune si Nikol nu e chiar un rau.
Mami, are dreptate, depinde ce iti doresti...
daca tu crezi ca merita sa lupti, atunci sacrifica-te, daca nu...
prietenele cred ca sunt consternate, si noi cred ca am fi la fel, insa...nu ele sunt in locul tau, e usor sa vorbesti.
pune-ti ratiunea intr-o mana si inima in alta, si cantareste bine, bine de tot, inainte de a face vreun gest pe care mai tarziu sa-l regreti. nu te pripi!
mai mult nu stiu ce sa-ti spun, nici nu cred ca care rost, orice as face tot nu pot sa-ti alung durerea.

te pup, si-ti doresc ca bunul Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile,sa-ti poti gasi cat mai curand linistea.

Idaira, scumpa mea, te vad tare dezorientata...
vrei sa iei ceva, orice, dar nu stii ce. te rog din suflet, nu te juca fara sfatul unui medic. poate ca plantele par inofensive, dar nu e de loc asa, pot face si ele mult rau.ciupercile sunt de 2 feluri, comestibile si otravitoare, nu-i asa?
subscriu celor spuse de Nikol in legatura cu BU, nu am auzit pareri nici pro nici contra...

acum ma tot gandesc si eu...daca e vasodilatator, exista cumva posibilitatea ca dilatatia vaselor de sange care alimenteaza fibromul sa-l si hraneasca???adica o tumora bine irigata cu sange nu inseamna automat si hranirea intensa a acesteia?
doar am intrebat... voi ce ziceti...MadaS???

fetelor, io tot nu stiu ce sa fac...
am incercat sa ajung la Marinescu...e taaaare greu. a trebuit ca mai intai sa merg la dr.Cocei.
ce sa mai zic...
parearea ei: 2 fibroame de aprox 5,8 cm intramurale cu dezvoltare subseroasa, deci nu afecteaza cavitatrea uterina, si unul submucos de aprox 2 cm, care de fapt ar fi nenorocitul, actioneaza ca un sterilet.
s-o cred, sa n-o cred...
mai fac o incercare...Iosup si pe urma...palaria mea

v-as lua pe toate la "intrebari" dar e tarziu...si nu mai pot...

va pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Idaira
Nu inteleg de ce te-ai oprit tocmai la branca ursului...sunt atatea plante care pot fi luate. Daca este recomandata la femeile care doresc sa amane menopauza, atunci e clar ca poate avea efect estrogenic (menopauza intervine atunci cand productia de estrogeni scade cu varsta), si deci nu prea e indicata. Si eu am luat o data de la un plafar, dar cand am ajuns acasa am uitat-o printr-un dulap pt ca nimic din ce am citit nu prea mergea cu fibromul. asa ca renunta...eu m-am jucat cu focul prin octombrie, si pe bani buni, la indicatiile unui medic fitoterapeut renumit si trait vreo 3 ani in China am luat niste plante (amestec preparat de el) si desi eu cautam alinare pt aspecte mai complexe (el zicea ca trateaza dezechilibre generale ale organismului, nu punctulale) una dintre plante, un fel de lemn dulce chinezec a avut se pare efect estrogenic puternic, in luna aia am avut dureri cumplite de fibrom, si aceste a crescut de la 4 cm la...7!!! asa ca primul sfat: nu lua orice. Multe plante au efect estrogenic...nu lua nimic pana nu esti convinsa..iar in cazul asta nu prea exista indicatii, ci dimpotriva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Ce sa va zic....aveti fiecare dreptate.Acum ma aflu intr-un moment destul de dificil pt mine,din multiple aspecte ceea ce imi ingreuneaza mult situatia.

Noela multumesc de suport,dar crede-ma ca as minca si un k..daca as sti ca mi-ar rezolva problemele medicale si m-ar ajuta sa am un copil.
Mada_S se vede ca ai avut acelasi rationament ca si mine(am scris la naturiste ceva asemanator).Am sa stau cuminte...Nu m-am oprit in mod special la BU,acum iau Maca(innovatics),vit E,din z5-14,si ceai de cretisoara.In dorinta impulsiva de a ma regla(cu CM care ma scoate din sarite si cu scurgerile din z12-20)citesc compulsiv tot ce-mi cade in mina relationat cu problemele mele.Nu am nici cu cine sa ma sfatuiesc in afara de voi...
Va multumesc pt suportul acordat si va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greatanca spune:


Buna, fetelor!
Am un fibrom de 5,5 cm si in sfarsit m-am hotarat sa fac miomectomie, dupa 3 ani de tratamente si incercari nereusite de a ramane insarcinata.
Imi este foarte teama de operatie si de eventuale complicatii. Poate cineva sa-mi descrie detaliat cum se desfasoara, de la inceputul internarii pana la sfarsit? Care sunt momentele cele mai dificile? Daca cineva a facut o astfel de operatie la Maternitatea Cuza din Iasi, poate sa-mi spuna cam care sunt "tarifele" (la doctor si anesteziologist)?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput