Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Arinna
si pe mine m-a socat cazul fetei din Italia. ramane sa iau o decizie in perioada urmatoare, incerc sa gasesc si alti medici buni in laparo, nu ca n-ar fi bun T, e super bun, dar e prea aglomerat in ultimul timp (ce face succesul din om) si face greseli, ca oameni sunte toti.ceea ce ma uimeste e ca face greseli reparabile din mers...adica nu inteleg, daca a vazut ca nu se poate scoate laparoscopic, de ce naiba nu a convertit operatia in taietura clasica si o rezolva pe biata fata.
In seara asta merg la Iosup la eco si in functie de rezultat..iau o decizie si cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Macar putea sa-i spuna ca nu i l-a scos nu sa o minta ca e ok- asta nu mai e din lipsa de timp sau altceva , e iresponsabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Eu am o problema cu mesajul acela. Nu mi-o luati ca paranoia, dar fata e la primul mesaj, am caut-o in lista utilizatorilor si n-a mai trecut pe forum de la postarea aia (e adevarat ca a postat gresit mesajul si a fost re-postat de moderator)
astept sa mai intre pe forum, eventual sa ne dea un PM sau email, pt ca nu are nimic activat din toate astea. deci, Linutza, asteptam detalii!
Arinna, insanatosire! sa aud de mai bine, fara raceli si alea alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Multumesc Mada!

Pai normal ca ai o problema daca e vorba de medicul in care ai incredere si vrei sa te operezi.

In alta ordine de idei cred ca e ceva cu ovarul drept sau ma rog in partea dreapta, ca am avut eu o criza mare acum cateva saptamani, de care va spusesem...Ma tot doare pe acolo dar nu foarte tare.Si acum ies afara- da chiar m-am saturat de stat in casa si sunt cateva grade cu plus din fericire.
Cu ochii la mesaj era sa iau ceasul si sa sorb putina cafelutza- in loc de cescutza - e de rau-dar cescutza e pe masa la bucatarie si ceasul l-am luat langa mine sa-l compar cu cel al calculatorului - invers decat stateau de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Ce mai faceti fetelor, va mai amintiti de mine?
Intamplator am intrat pe forum si am vazut ca ma certa Mada ca n-am mai scris demult. Si la mamici scriu numai din cand in cand, de cand am ramas insarcinata am avut o perioada super-stresanta la servici, dar de vineri intru in concediu si apoi in prenatal. De-abia astept! Atunci voi putea si eu sa scriu mai des.
Noi suntem bine, in saptamana 31, burtica creste vazand cu ochii si am inceput, pe langa arsuri si alte alea, sa am niste dureri de coaste foarte sacaitoare (creste bebe si apasa), dar alte probleme nu am, nu ma pot plange. Si oricum merita din plin tot efortul. Bebica mea e foarte bine dezvoltata si extrem de activa, si ziua si noaptea. De vreun nou miom nici nu poate fi vorba, nu s-a vazut nimic la ecograf.
Chiar ma gandeam, luna asta pe data de 7 s-a implinit un an de la operatia de miom. Ma bucur mult ca pana la urma mi-am luat inima in dinti si am facut-o.
Va pup pe toate si va tin pumnii, sa scapati de mioame si sa nu va mai chinuiti, ca stiu ce inseamna.
O sa intru mai des pe net si o sa va tin la curent cu noutatile.



30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Originally posted by mcbeal
Ma bucur mult ca pana la urma mi-am luat inima in dinti si am facut-o.

30+



Felcitari!
Nici eu nu am mai intrat de mult si am zis sa vad ce mai faceti si uite ce de vesti bune. Sarcina usora si o fetita sanatoasa si frumoasa, vad ca e roz caruicorul si te anunt ca inca nu mi-am insurat feciorul.

Pupici la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Arinna,poate e doar o raceala. eu cand aveam hemoragii de la fibrom sangele era rosu ca focul. Daca zici ca e maroniu poate e o raceala.Cat despre durerea din dreapta poate fi de la fibrom. Si eu aveam dureri tot in dreapta si mergeam la ecograf si medicul imi spunea ca nu am nimic la ovare, dar nu credeam .Cica fibromul apasa si ma durea ovarul. Cine stie?Iti doresc multa sanatate!
Mcbeal, nu te mai stresa ca nu e bine. Si eu incerc sa nu ma mai stresez dar nu prea reusesc, trebuie sa caut ceva leacuri naturiste impotriva stresului, ca nu mai pot! Fii linistita, esti intr-o perioada minunata, iti doresc nastere usoara si numai bine!Un bebe frumos si sanatos!
Noela,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Rosa Sinensis



Fibrom uterin

Se beau 50 ml tinctura de tataneasa, de 2 ori/zi inainte de masa timp de 3-4 luni.
Tinctura se prepara in casa:
Se taie marunt radacinile de tataneasa si se pun intr-o sticla de 1 litru pana la jumatate. Cealalta jumatate se umple cu alcool (tuica curata).
Se lasa la macerat 3 saptamani. Apoi, se strecoara.

Fibrom uterin

Se pun la macerat intr-un recipient de sticla timp de 3 zile urmatoarele: 1/4 litru tuica de tescovina, 1/4 kg zahar candel pisat, 1/4 litru suc de lamaie strecurat, 1/4 litru ulei de masline presat la rece. Se agita de cateva ori pe zi. Se ia de trei ori pe zi cate un paharut (de tuica) pe stomacul gol.

Fibrom uterin

- Se amesteca urmatoarele plante: cretisoara 200 gr, nalba 100 gr, urzica moarta 200 gr, papadie 200 gr, traista ciobanului 200 gr. Se face infuzie din 7 linguri din acest amestec in 2 litri de apa. Se lasa sa se infuzeze 15 minute, dupa care se strecoara. Cantitatea de ceai se bea pe parcursul zilei. Tartamentul se face pana la consumarea intregului amestec.

Se fac spalaturi vaginale, de 2 ori/zi, dintr-un amestec, in cantitati egale, din vasc, nalba, coada-calului si pelin.
Se pun 2 linguri din acest amestec in 250 ml apa clocotita si se infuzeaza 3 minute. Aceasta reprezinta doza pentru o spalatura.

- Se face o crema din grasime de gasca topita in"bain-marie".

Se introduc tampoane vaginale cu aceasta crema in fiecare seara si se doarme cu ele.
Tratamentul se face 10 zile la rand, dupa ciclu sau 15 zile pe luna – pentru femeile aflate la menopauza, timp de 4 luni.
Timp de 3 luni se iau 2 tincturi:
- macerat glicerinic din mladite de zmeur
- tinctura de tataneasa pentru uz intern.
Picaturile de tincturi se iau in ceai de 2 sau 3 ori/zi, conform prospect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Ancuca, multumesc mult.Din pacate pe primele doua nu cred ca le voi putea tine,din cauza ulcerului meu.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Mcbeal, multam mult ca ti-ai mai adus aminte si de noi, si eu realizez ca a trecut un an si Tia ne dadea vesti "prospetez" despre cum a decurs operatia ta. Sarcina usoara, sa treaca durerea aia de coaste mai repede...si fetita sanatoasa! ne bucuram ca nici urma de fibrom...doar l-ai scos!

Rachel, acum e randul tau sa te cert, intri - intri sa ne saluti asa din varful buzelor dar nu ne mai spui nimic? ai mai facut vreo eco, ce mai face monstruletul, pe la medicii de la Municipal ai mai trecut? Pupici lui Albert..acus' face 2 ani in ianuarie si el!

Mergi la inceput