Plictiseala?!!!?

Plictiseala?!!!? | Autor: roberta79

Link direct la acest mesaj

Cum "combatetzi" plictiseala care este tot mai prezenta in viatza voastra? Si amenintza sa se rasfranga si asupra cuplului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cu un copil in mod sigur nu te plictisesti.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Trebuie sa stim despre ce tip de plictiseala vorbesti...ca idei avem destule...slava domnului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta79 spune:

Eu am mai multe "plictiseli".

Una dintre ele, cea majora este aceea ca m-am saturat sa incerc sa fac totul cat se poate de bine, la capacitate maxima, sa am rezultate maxime...si cand ma simt implinita, cand incerc sa ma relaxez totul se schimba, apar noi si noi obstacole.
Si stau si ma intreb: De ce ma mai straduiesc sa fac totul bine, din moment ce, niciodata nu am reusit sa am un moment de relaxare reala, de bucurie de durata? Altii nici nu isi fac atatea probleme, nu se straduiesc atata, si chiar daca nu au rezultatele mele, sunt mai fericiti poate.
(Asta mi se intampla in mai multe domenii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Noi, iesim cat mai mult timp impreuna, si cu bebele:)
Apoi ne mai facem timp ca seara in wechend sa stam la un film, sau desene animat, tot impreuna:) Bineanteles ca bebele umbla pe langa noi, topaie pana adoarme:)



Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta79 spune:

As vrea sa ma mai pot bucura de fiecare zi, cu bune sau cu rele, sa gasesc partea frumoasa a fiecarui lucru.
As vrea sa ma pot bucura ca am un om extraordinar langa mine si sa imi manifest bucuria. Si poate, de fapt, plictiseala mea s-ar putea traduce si prin oboseala psihica. Cum sa ies din asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by roberta79

Eu am mai multe "plictiseli".

Si stau si ma intreb: De ce ma mai straduiesc sa fac totul bine, din moment ce, niciodata nu am reusit sa am un moment de relaxare reala, de bucurie de durata?


cred ca esti mult prea lenesa. ce vrei tu nu se poate...nu gasesti bucurie de durata si relaxare totala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Guestus

quote:
Originally posted by roberta79

Eu am mai multe "plictiseli".

Si stau si ma intreb: De ce ma mai straduiesc sa fac totul bine, din moment ce, niciodata nu am reusit sa am un moment de relaxare reala, de bucurie de durata?


cred ca esti mult prea lenesa. ce vrei tu nu se poate...nu gasesti bucurie de durata si relaxare totala



Pune de-o rugaciune, Guestus ! poate merge.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Vine rugaciunea acum....sint multe de spus aici si nu vreau sa ma lungesc...vezi poate nu ma aperi daca ma scot moderatorii afara.

VII. Lenea.
408. M-am lenevit a-mi împlini datoriile mele de: gospodar, cetătean, crestin, de bun sfătuitor, educator și luminator al fiilor mei trupesti si spirituali si salvator al aproapelui meu din căile pierzării.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Nu cred ca este lene, cred ca este oboseala fizica si psihica, lucrurile marunte care ne macina zi de zi ca o tortura japoneza.

Si mai cred ca lenea nu este un pacat. Este amintirea pe care am luat-o din rai cu noi cind am fost izgoniti... Este o rasfatare a noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

In alta ordine de idei insa cred ca perfectionismul ar trebui sa fie un pacat! Este o crima impotriva noastra, o autoflagelare fara rost...

Numai Dumezeu este perfect si nu ar trebui sa avem pretentia asta de la noi...

Mergi la inceput