Clipe din trairile sufletelor noastre...(11)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Gabi,eu am lipsit de la cafea,ca am lucrat astazi.Am venit si am dormit,dupa care am trecut la lectii la foc automat.....

Marce,m-am simtit si eu super la intilnire.Dar nu-mi place ce-mi spui.....
Incearca sa fii optimista,sa gindesti pozitiv,nu trebuie si nu ai voie sa-i faci rau bebelinei cu ginduri nerge,cu lacrimi si cu tristete.
Incearca sa te gindesti ca pleaca un om din viata ta(sau poate nu),dar vine altul,care va ramane muuuult si bine linga tine.
Numai gindul asta te poate face sa mergi cu bine mai departe.
Stiai ca va veni clipa asta,trebuie sa te gindesti ca ai acceptat acest lucru si ca,oricum,suferinta nu te ajuta cu nimic.
evident,nu ai cum sa nu fii trista,dar incearca sa vezi intr-o lumina mai roz toata treaba,atit cit poti,incearca sa te gindesti la lucruri bune,nu-ti da timp sa te gindesti la despartire,nici dupa ce se va produce.

Cit despre Diana.....hmmmmm.....daca stam sa ne gindim,datorita acestui antrenor danseaza astazi cum danseaza,nu aici e buba,iti spun sigur.Si,ca sa-ti dai seama,nu-ti dau decit un exemplu:din cele 6 perechi care au intrat in finala,4 erau muuuuuult sub nivelul lor.Si nu-ti trebuia cunostinte de dans sportiv ca sa vezi asta.
Mai grav este ca au vazut si ei,si i-a socat,plus ca au inceput sa priceapa anumite chestii......dezolant,ce sa spun?

Maine sint acasa,va doresc un inceput de saptamana minunat!



BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Marce... chestia asta cu melancolia functioneaza la mine in felul urmator: cand ma apuca, ma afund cu voluptate in ea. Nu o neg, nu o contest, nu imi spun ca nu trebuie sa fiu deprimata (bine, nu stiu cat la tine este melancolie si cat deprimare). Si dupa ce ma las cu totul cuprinsa de melancolie si o las sa-si faca de cap, de obicei imi trece . Peste o zi, peste doua, insa imi trece.
Sa stii ca e buna si melancolia asta la ceva, te face sa gusti altfel viata dupa ce trece tristetea. Nu exista fericire fara nefericire, toate lucrurile pe lumea asta isi au reversul medaliei.
Nu iti cunosc povestea foarte bine, dar inteleg printre randuri ca vei naste singurica si o vei creste singurica pe bebelina. Ce sa zic, nu o sa-ti fie usor deloc.. Dar ce satisfactii vei avea, ce mandra vei fi mai tarziu cand bebelina va mai creste si vei vedea ce minunatie ai crescut. Pot spune ca cel mai frumos lucru din viata mea este copilul meu. E lucrul cel mai bun pe care l-am facut vreodata. Si noi suntem singurei dar incerc ca lucrul asta sa nu-l afecteze. O sa fie bine, o sa vezi
Brenda, imi pare rau pentru locul 11.. Nu e corect :-( Poate ar trebui sa schimbati antrenorul, scoala, nu stiu :-(
Gabi, La Multi Ani cu enorma intarziere Sa fii iubita si fericita, sa dea Dumnezeu sa se rezolve lucrurile cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Buna dimineata! De vreo doua zile am o durere de ceafa... Oi fi dormit aiurea sau e un inceput de raceala, cine mai stie? Ieri mi-am dat si eu seama ca fata mea incepe sa creasca, atunci cand i-am cumparat cizme de la raionul de adulti. Poarta la picior un numar mai putin ca mine, sper sa nu ajunga la 40 decat daca o sa aiba 1,80 m .
In rest, plictiseala, bucatareala, pictat cu copilul (ca nu le are deloc, nu ca eu le-as avea, dar ea are incredere in mine ca fac treaba buna), sa vedem ce nota ia azi pe pictura mamei cu retusurile fetei.

Brenda, nu stiu ce sa zic cu concursurile astea... Dar cand stii ca fata munceste si rezultate nu are din cauza a cine stie caror aranjamente, iti vine sa te urci pe pereti. Pana la urma, poate face dansuri si de placere, insa normal ar fi sa-i fie si recunoscute meritele.

Marce, nu e tocmai potrivita starea ta pentru bebelina, dar te cred, vine frigul, o sa stai mai mult in casa si-o sa ai mai mult timp sa te gandesti la ce-ar fi putut sa fie. Noi ne incurajam aici unele pe altele, chiar daca suntem constiente ca e grea singuratatea. Insa nu trebuie sa ne lasam coplesite, putem fi si optimiste. Sa nu uitam ca avem un scop in viata si nu barbatii sunt acesta .

Gabi, felicitari pentru noul nickname si la cat mai multe postari!

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Daaaaaa, "barbatii nu sunt un scop in sine", cum zici tu, Alma, dar sunt jumatatile noastre...Si, desi nu recunoastem intotdeauna, fara ei ne este mai greu!
Suport relativ usor abstinenta, dar mereu mi-a fost teama de abisurile singuratatii.De asemenea,urasc si singuratatea in doi.E si mai groaznica!
Nu vreau sa folosesc site-ul pentru a -mi explica mie insami starile prin care am trecut in timpul casatoriei, dar tin sa precizez ca ma intrebam adesea, ce caut eu in viata aia...
Fara un barbat care sa-mi fie alaturi, sunt mereu in asteptare, ca sa nu spun cautare...Fara un barbat care sa ma sustina, cu care sa ma consult la luarea deciziilor importante, trebuie sa ma zbat mai mult pentru a-mi atinge scopurile (acelea importante, Alma!).
E greu sa fii singura, insa eu am cumparat bradul de Craciun si l-am carat acasa si in timpul casatoriei, deci nu vor fi schimbari majore anul acesta, cand vom fi doar noi doi!!!
O inteleg pe Marce, imi pare rau ca ramane singura, desi nu-i cunosc povestea ...Stiu ca nu e bine sa fii trista cand ai un bebe in burtica, nu e bine sa fii trista nici cand ai un bebe alaturi(al meu incepe sa planga de-adevaratelea, numai dc eu ma prefac )...Deocamdata l-am invatat ca oamenii mari au traba uneori si ca ei, copiii, trebuie sa astepte putin.Curand o sa incep sa-i explic si despre tristete.Sau mai bine, nu?
Va doresc o saptamana linistita si cu spor la treaba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna dimineata!
Uite un subiect bun de dezbatut la o cafea.
Cati,frumos ai scris,dar si dureros de adevarat.
Totusi,se simte golul atunci cind ai un copil,se simte in situatii acute,sau mai putin acute,se simte cind copilul se uita cu jind la cei care-si imbratiseaza tatal cu foc,sau se simte cind un tatic vine la copilul lui incarcat cu de toate si copilul tau priveste asta de pe margine.
Se simte cind pleci in concediu si toti copiii(sau majoritatea) sint cu familiile pe plaja,sau pe munte,cind ceilalti au o mina de tatic care sa-i invete sa inoate sau care sa-i ajute sa urce pe munte.
Se simte si la inceput de an scolar cind la ceilalti copii vin doi parinti si la al tau doar unul,se simte,se simte,se simte.....
Dar......noi sintem cele care trebuie sa suplinim pe celalat care lipseste,atit cit putem.

Din punctul nostru de vedere,se simte atunci cind te bucuri impreuna cu copilul de momentele de intimitate si te gindesti ce bine era daca erati o familie,se simte cind de 8 Martie sau cu alte ocazii nu-ti aduce nici un suflet de barbat o floare,ci doar colegii care o fac din obligatie.
Se simte cind nu ai cu cine impartasi bucuriile,dar si necazurile,pt.ca copilul e prea mic ca sa inteleaga toate aceste trairi.
Si tot asa.......

P.S.Ieri,la Duminica in Familie,Mihaela Radulescu a abordat tema "cel mai bun tatic".....
Diana a venit la un moment dat si mi-a spus:"interesanta emisiune".Ce a determinat-o sa spuna asta? Nu poti sa nu te intrebi.
I-am raspuns:"trebuia sa fie si mitran pe acolo"....La care ea raspunde:"cred ca ar fi luat nota 2 sau 3,daca nu cumva cu minus".....

No comment!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mersi pt urari!
Cat despre viata fara tatic, nu comentez... inca ma simt prea bine fara el:) Copiii mei stiu de mult ce inseamna tatic absent din viata lor in ciuda faptului ca traiam impreuna.


ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:



Gabi,dar esti cam absenta in utimul timp,ce se intampla?

Fetelor,eu acum am venit,am fost pe la banci si mi-am golit buzunarele.Si m-am mai si enervat,ca am intrebat la creditul pt.calculator despre cum as putea sa-l rambursez mai repede si mi-au zis ca degeaba,ca nu-mi reduc din dobanda.

De necaz,am venit acasa si am mincat 4 clatite.Fara gem,ca mie-mi plac simple.........uite asa!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mi-am luat si eu cateva zile libere, na... dar de azi sunt prezenta din nou la datorie!!!!!
Acum vreau sa rezolv partajul pe cale amiabila, zilele urmatoare sper sa reusesc sa stau de vorba cu iepuroiul... daca nu merge, ramane calea urata, cea care trece prin judecatorie. Fetelor, daca nu are bani, (nu mai are nimic pe numele lui, a avut grija familia lui de asta) chiar n-am sanse??? Daca castig suma x in instanta si nu are de unde sa-mi dea, nu pateste nimic omul????

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza gashca :)

iaca am aparut si io. week-endu' asta ne-am tot chefuit, ca-mi facu fata 4 ani. dimineatza am dus-o la playground unde s-au jucat vreo 2 ore si au mincat pizza si tort, iar seara ne-am chefuit si noi astia mai mari :)
plus ca aia mica mi-a facut si ea febra azi-noapte si nu vroia sa ia nimic pentru ca ea nu e bolnava. saptamana trecuta a avut cea mare si ma gindeam ca e scapat de virusu' asta care tot bintuie pe aici, da' n-am scapat. macar stiu ca o tine numai 2 zile.
asa ca azi imi trebuie mai multa cafea :)

Brenda, e greu sa vada ca la concursuri nu au rezultatele pe care le-ar merita, dar daca o face din placere, nu vad de ce ar renuntza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Chiar asa, de ce ar renunta? Si eu il voi duce la al meu la o scoala de dans.Mai ales ca, in ultimul timp, eu sunt mica balerina , iar el soldatelul de plumb si dansam imbratisati de mama focului...Intre timp, a uitat-o pe Alba ca Zapada, iar pe Cenusareasa este suparat ptr ca a vazut-o intr-o carte cum danseaza cu un print...
In legatura cu lipsa tatalui, as vrea sa mai spun ca sunt convinsa de un lucru, baiatul meu stie ca sunt sensibila la capitolul acesta si cum nu-i convine ceva, apeleaza la replica "unde-i tatal meu?" si apoi asteapta sa-l imbratisez si sa obtina ceea ce voia.

Va pup. paaaaaa

Mergi la inceput