Clipe din trairile sufletelor noastre...(11)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Gabi, ce rau imi pare... Nu am cuvinte! Cum poate fi cineva asa fara suflet...Doamneee... doar esti mama nepotilor ei! Se pare k legaturile de singe nu mai conteaza mai nicaieri...din pacate. Offff...
Fa neaparat o lista cu bunurile comune sa nu te traga in piept. Probabil k asta si vrea...
Sintem alaturi de tine si sper sa iti gasesti linistea cit mai curind.

Brenda, ti-a placut aia cu "ich schlafe", nu? Sa stii k e de la laptop-ul lui care e in germana tot si vad k acum cind m-am logat pe mess, mi s-a conectat sub varianta germana, nusht' de ce. Nu pot sa zic k imi displace pt k mie kiar imi place cum suna germana si am de gind sa continui cu invatatul acestei limbi cit de curind. (incepusem anul trecut sa invat dar cam prin toamna m-am lasat pe tinjeala).

pup fetele,

Marce 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Gabi, nici nu ma mir de ce poate sa faca soacra ta. Cand se ajunge la divort, rudele lui devin dusmanii tai. Ce-am patimit si eu cu ex-soacra... nu mai povestesc aici. Noroc ca noi am avut apartamentul nostru, cumparat cu credit. Dar si in cazul asta gata sa raman fara nici un ban, poate va povestesc si eu odata prin ce-am trecut.
In alta ordine de idei, legal nu stiu daca are sau nu dreptul sa faca ce-a facut. Eu si ex am facut partaj al bunurilor de comun acord, am scris pe o hartie semnata de amandoi toate lucrurile cumparate impreuna (nu multe) si apoi le-am impartit. Oricum el a lasat noilor proprietari ai apartamentului vesela si aragazul, iar oamenii m-au sunat sa le iau de acolo ca le incurca locul. Asa ca el n-a luat decat un televizor, aspiratorul si mobila de dormitor (pe care a lasat-o cativa ani in scara blocului la maica-sa si s-a ales praful de ea).
Daca el e om de inteles in cazul asta, faceti o hartie si scrieti tot ce aveti sau macar stai de vorba cu el si ii spui ce anume vrei din casa si poate nu se opune.
Of, imi aduc iar aminte toata mizeria care vine odata cu divortul...

Brenda, nu cred ca trebuia sa-i ceara ei acordul, chiar daca avea mutatie acolo. E donatie catre fiul ei si asta nu e partajabila. Iar lucrurile poate sa le ia, pentru ca daca el n-are acte de provenienta, nu are cum sa dovedeasca ale cui sunt. Ar fi bine sa putem fi corecti in cazuri extreme, insa cu escrocii trebuie sa te porti ca atare.


poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Mi-am adus aminte sa te intreb... Brenda, de ce "madam cutzit"?

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda, chiar am vrut sa te intreb si eu... de ce madam cutzit?
Am si eu titulatura noua... in curand voi avea si identitate noua chiar si aici pe forum:)
Azi pe la 2 merg la avocat, sa vedem ce spune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Gabi, imi pare tare rau ca treci prin toate mizeriile astea :-(
Brenda, sigur ca vin la urmatoarea intalnire. Chiar de-abia astept sa va cunosc :-)
Alma, eu stau la Valea Ialomitei :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Doamnelor, multumesc mult de tot pt primire. Din pacate programul meu incarcat nu-mi va permite sa fiu alaturi de voi zilnic, oricat de mult mi-as dori si mi-ar placea.
Povestea mea, a noastra, nu e cine stie ce, adevarul e ca nu imi prea place sa ma plang, mai ales acum cand pt prima data dupa ceva timp simt ca am depasit cu adevarat situatia.
Copilasul meu e bine, spune o multime de lucuri, creste vazand cu ochii, asa cum fac copiii, cresc langa noi si nici nu ne vine sa credem. Ceea ce regret este ca am prea putin timp sa stau cu el, dar atunci cand suntem impreuna eu spun ca aveam o relatie deosebita.
Va doresc o zi buna si sper sa mai vorbim curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Salutare!
Constat ca dna B. nu mai vorbeste cu mine pe mess, de cand cu ..."el" si "ea"!Eeeeeee, ce sa facem, copiii sunt intr-adevar precoce.Iar cei de 11 ani... Sa va spun despre unul de 3 ani si 2 luni: "mami, eu vreau sa vina Alba ca Zapada acasa la noi, sa dorm cu ea in patul tau, iat tu... in patutul meu!Si o consulta cu stetoscopul pe papusa pe spate, iar cand o intorc cu fata si incerc sa-i dau bluza jos, se rusineaaaaaaaaaaza!Asta asa, ca sa mai uitam de divorturi si ...apropierea Sarbatorilor, desi, nu cred ca ma deranjeaza f tare faptul ca vom fi doar noi doi!Uite-asa, in ciuda dusmanilor!!!Va pup, paaaaaaaaa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Alex, cam asa suntem toti, prinsi in program, si stam prea putin cu odraslele... e bine ca ai reusit sa treci de greutati.
Cati, e tare dragut pustiul tau... dar Alba ca Zapada nu-i prea batrana pt el?:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Seara buna,gashca!
Am picat si eu de pe la munci.....

Marce,mi-a placut,dar ma gindeam ce-i cu tine de dormi asa,tot timpul....

Alma,nu ma pricep,doar imi puneam intrebarea,ma gindeam,daca donatia a fost facuta in timpul casatoriei,nu are acelasi efect cu contractul de vinzare-cumparare?
De ce madam cutzit?....asa imi spunea tata cind eram mica,mie madam cutzit,sora-mii madam briceag,ca vezi Doamne,eram tareeeee intepate.....cam asa ma mai considera unii si acum,asa ca m-am gindit sa le dau oarece satisfaction

Gabi,vezi ce zice avocatul,mie mi se pare ca ai cam multe intrebari la care av.nu ti-a dat un raspuns,ia intreaba-l tu tot ce te framinta si vezi ce-ti raspunde.Daca nu stie sa-ti raspunda,trebe schimbat....
Cum vei reusi sa-ti schimbi titulatura aici,pe forum? Ca ma intereseaza foarte mult......

Eliza,si eu abia astept sa ne vedem.Te vom anunta din timp....

Alex,esti de admirat.Nu-i bai daca nu poti veni zilnic,ca nu-i obligatoriu,pe noi ne vei gasi tot aici,te asteptam oricind vrei.
Dar cu mamica ce s-a intimplat,daca nu sint prea indiscreta?

Cati,mama draga,cind sa vorbesc cu tine?Am fost asa de prinsa zilele astea,incit n-am mai avut timp deloc de mess.Am vazut ca m-ai apelat intr-o zi,dar am vazut dupa vreo 2 ore,cind tu nu mai erai.Am vazut si astazi,dar eu astazi am fost la serv,abia am picat....
Asa ca stai cuminte,ca n-ai scapat de mine


Eu sint cam rupta,ieri am carat toata mobila de la sora-mea din apartament,vreo 12 saci cu moloz,am impachetat tot la cutii si cutiute si am venit aseara darimata rau.Ma resimt si acum....]

Seara buna la mamici si tatici!




BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda, o sa-mi inchid contul de gabibarta dupa ce va fi activat numele Gabi_K. Deci voi incepe viata noua chiar si aici pe forum:)
Avocatul mi-a dat unele raspunsuri, deci scroafa nu are voie sa bantuie printre lucrurile mele, nu are voie sa ma dea afara din casa doar dupa ceobtine evacuarea mea prin proces. Azi am vb cu iepuroiul si ne-am inteles ca pana la urmatoarea infatisare ma lasa in pace cu toata evacuarea.

Mergi la inceput