copilul are SIDA,-sa spun sa nu spun....

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by AC
Dar imi repet intrebarea de ce un copil care are probleme de vedere sau alergie grava sau de coordonare... poate avea insotitor platit de stat ca sa-l ajute sa se integreze in colectivitate si un copil cu SIDA nu poate avea? Nu vreau raspunsuri cu leprozerii pentru ca pentru acesti copii se face.. deci pentru ei e corect si legal.

Copiii care au probleme de vedere sau alergii nu se pot descurca fara insotitor si sunt in pericol in lipsa insotitorului. Copiii sanatosi de la gradinita in care este un copil cu SIDA au sanse mai mari sa fie loviti de o masina cand vin sau pleaca cu parintele de mana, decat sa se infecteze cu HIV. Nu inteleg de ce nu militezi pentru interzicerea circulatiei in jurul gradinitelor? Copiii cu SIDA nu au nevoie de insotitor pentru ca sunt copii NORMALI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

da Bird sunt normali din punct de vedere functional, darnu sunt responsabili de sine, ci dimpotriva, la varsta de gradi fac cele mai multe nazbatii: mushca, zgarie, lovesc, se ranesc si nu spun...

La soacra-mea la gradi este un copilutz cu probleme, are o intarziere psihomotorie si e luat de la casa de copii. Parerea mea este ca e si abuzat de noua sa mama (il bate zdravan), sau poate ma inshel, poate sunt eu impotriva bataii, dar de cand a venit si pana a plecat l-a tzinut numai in urlete, mimica amenintzatoare si palmutze peste cap si peste umar ca nu vroia sa se imbrace....

Esentza: am intrebat-o pe soacra-mea daca la ea la gradi se cer analize pentru hiv, si mi-a spus ca nu si am intrebat-o daca stie cumva daca bebele acela este seropozitiv. Prima reactie a fost de indignare: "Nu, cum sa aiba SIDA?!?!" Am intrebat-o simplu de unde stie. A stat asha putzin, s-a gandit si apoi mi-a zis, "da stii ca nu m-am gandit, tu itzi dai seama ca daca e sa fie asha trebuie sa fiu foarte atenta, stii cate accidente se petrec!!!"

Oamenii nu sunt pregatitzi pentru o societate cu seropozitivi, nu sunt educatzi, nu sunt psihic instruitzi nici macar sa se gandeasca la asha ceva. Dar Hiv este o realitate si iata, este printre noi fara macar sa stim, sa banuim sau sa fim pregatitzi.

Inca o data revin si spun ca ar trebui sa se faca ceva la nivel natzional, nu doar cate o campanie la televizor, sau un reportaj.
Cred ca ministerul sanatatzii ar trebui sa impuna in programa de gradi si chiar de scoala o lectzie in care sa fie de fatza si parintzii si sa se discute clar despre modul de transmitere, masuri de prevenire a infestarii si de igiena colectiva.

A... fata mea are doar un an si 8 luni si a facut varicela. E plina pana si in guritza si la "papadie" de bube ... de doua zile. Si nu am facut toate cumparaturile de craciun, nici beculetze nu am luat nici cadou, soacra-mea a plecat la tzara, sotzul meu lucreaza pe ture si pentru a fi cu noi de Anul Nou (ca anul trecut nu a fost) lucreaza care 16 ore zilnic incepand cu 22 si terminand cu 27 si este imposibil sa ies din casa, ca nu am cu cine lasa fata. Nici nu stiu cum o sa fac cu al ei cadou pentru craciun. Vroiam sa-i iau o sanie si o bucatarie ca e la promotzie la jumatate de pretz in selgros.

Mama nu poate sa vina sa stea cu ea ca pleaca la fratele meu intr-un orash din provincie, vroiam sa las si fata la tzara cateva zile, pana in ajun... ce mai, craciunul nostru este compromis, si fata mea sufera si ma doare ca e asha de plina de bube. Ieri am fost foarte irashcibila ca lucrurile nu au decurs asha cum imi planuisem si cu toate ca sotzul meu a avut uiltima zi (ca zi, nu noapte) libera, si cu toate ca a avut examen la facultate eu am fost foarte gretzoasa si m-am si certat cu el, i-am facut o primire groaznica, plus ca s-a rupt la baie ceva si eram un car de nervi, nici nu m-am bucurat ca ne-a adus braduletzul socrul de la tzara.

Acum stau si va intreb, daca pentru o amarata de varicela sunt asha intoarsa pe dos,doamne fereshte, oare cum se simte o mama de seropozitiv, care stie ca nimik nu mai este asha cum si-a planuit pentru copilutzul ei????????????????? Si oare cum se simte la gandul ca cei cu care vine in contact ar putea sa ia de la copilutz aceleash probleme?

Trebuia sa primesc vizite, sa merg in vizita la nishte prieteni de familie sa vina moshul (un vecin de bloc vine in tot blocul imbracat in Mos Craciun cu cadoul pregatit de parintzi) sa ii dea cadoul direct si personal. Acum totul s-a anulat. Mai ales ca am fost pe la totzi prietenii cu copil mic zilele astea, inclusiv la nasha mea si a trebuit sa-i sun pe totzi sa le zic ca e posibil sa fi luat de la fica-mea virusul si de la mine ca eram purtatoare chiar daca nu am facut boala.

Dumnezeul meu nu doarme, ci ma invatza ce e viatza, ca tot vorbeam noi de boli contagioase.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by Felicity

AC, raspunsul e simplu, pt ca cei cu sida sunt perfect functionali.
eu cred ca nu esti informata despre cum se transmite.


"Don't believe everything you think"



Daca te musc se transmite? Citeste topicul de aici cum sa-l impiedic sa muste.
Daca ne ciocnim si ne spargem nasu de ne da sangele, se transmite? Fiica-mea veni cu dintele spart de la o banala alergata in care o fatuca n-a vrut sa schimbe sensul de alergata si sange siroaie... nimic grav!
Tu ai copil de ce varsta? iarta-ma ca te-ntreb...
Eu am doi foarte functionali... si eu cred ca niste copii cu SIDA intr-o colectivitate mica sunt bombe cu ceas. Poate va exploda, poate nu... normali da, dar iresponsabili ca orice copil... si cineva trebuie sa le poarte de grija. Eu ruleta ruseasca nu joc cu viata nimanui altcuiva.

O sa ajunga public s-un caz ca acesta... asacum au fost cele cu sane infectat... Pana atunci o droaie de destepti iti explicau ce mica e probabilitatea si ce panicard esti. S-atunci se vor lua masuri ca doar n-o sa linsezi copilul nevinovat si parintele protector... ce tarziu va fi pentru cei implicati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by bird70
Nu inteleg de ce nu militezi pentru interzicerea circulatiei in jurul gradinitelor?




Off Topic...
poate la voi acolosha nu se face nimic, dar aici la iesirea de la ore exista coordonare de trafic cu umani. Si copii sunt predati la iesire insotitorilor... nu ies asa singuri si de capul lor. Ca-s iresponsabili.
Nici in casa n-ai voie sa-i lasi singuri pana la varste tarzii...
Asa ca mai cauta exemple... sigur poti gasi ceva mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu stiu daca se poate compara...dar noi avem in grupa la gradi un copil care este alergic la o gramada de chestii...
Nu are voie sa se apropie, sa manance, sa atinga ceva care a avut contact cu (de ex) alunele...(mai ales ca aici in US e f la moda untul de alune)...

Este un stres continuu pentru noi, educatoarele, sa avem grija ca sa curatam dimineata cam tot, apoi sa fim cu ochii prin pranzul copiilor (copii isi aduc de acasa pranzul si gustarile) sa nu aiba alune, nuci, sosuri, sau ceva sa le contina, sa dezinfectam masa la care mamanca, sa dezinfectam manutele copiilor care au avut la pranz ceva la care e alergic, si sa fim atenti sa nu puna mana pe ceva...
Avem un kit cu o injectie care se face in caz ca are contact cu ceva la ce e alergic pe care il caram peste tot cu noi (daca mergem in excursii, la locul de joaca, chiar cand avem alarme de incendiu)...

Si pana acum nu s-a intamplat nimic...si nu e primul copil cu alergii de la noi din gradinita...

Ideea este ca se poate, cu mai multa munca din partea adultilor, dar merita...

Sida, ca si alte boli care diferentiaza copii, este o pedeapsa destul de mare ca sa mai pui deasupra si izolarea....

Baietelul de care vb, face 4 ani in feb, si este foarte constient de alergiile lui, stie foarte bine si este foarte serios cand discuta despre ele, citim carti copiilor despre alergii (sunt carti special concepute) si ce trebuie sa faca prietenii lui din clasa sa il ajute...
Si toti inteleg...toti au invatat ca trebuie sa fie atenti daca au alune, sa isi deinfecteze mainile (unii isi spala si limbutza!!!) si desi sunt mici...se poarta matur cand e vb de ceva serios...

Ideea este ca nu trebuie sa subestimam puterea unui copil de a intelege...(atat cat, consider eu, trebuie sa fie peste 3 ani)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

AC, cred ca tu esti bolnava de frica.
Iti recomand sa citesti o carte, se cheama "Freakonomics". O gasesti la orice Borders/Barnes and Nobel.
Nu se ia HIV, ca asta e virusul (nu SIDA)......pt ca al tau copil si-a spart maseaua, capul, sau mai stiu eu ce. Eu zic sa mai studiezi caile de transmitere.
Si unde ai auzit tu de copil care a luat HIV de la scoala/gradinita?
Cate cazuri cunosti tu?
Ai cumva niste date concrete, publicate???? Sau e doar frica din ganduri de-ale tale, alimentate de tine insati ca urmare a dezinformarii?
Raspunde-ti tie la intrebarile astea.
Varsta copilului meu nu e subiectul acestui topic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

o singura intrebare pun si cu asta raspund la intrebarea lui felicity despre cifre si statistici: cati copii fac testul Hiv la varste fragede?

Eu fetei mele inca nu i-am facut nici unul si nici nu cred ca ii voi face curand, decat poate in urma discutziilor de aici, daca imi intra frica in oase si nici asha ca nu-mi intzep fata doar asha de dragul de a ma linishti eu. Eu nu-mi aduc aminte ce analize am facut de sarcina stiu doar ca mi-a luat sange si totul era ok, insa al meu sotz sigur nu a facut analizele, de hiv, de loc, si stau si ma intreb la cat de bine ne merge casnicia, oare suntem totzi trei ok, sau ar trebui sa verificam?

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by Felicity

AC, cred ca tu esti bolnava de frica.
Iti recomand sa citesti o carte, se cheama "Freakonomics". O gasesti la orice Borders/Barnes and Nobel.
Nu se ia HIV, ca asta e virusul (nu SIDA)......pt ca al tau copil si-a spart maseaua, capul, sau mai stiu eu ce. Eu zic sa mai studiezi caile de transmitere.
Si unde ai auzit tu de copil care a luat HIV de la scoala/gradinita?
Cate cazuri cunosti tu?
Ai cumva niste date concrete, publicate???? Sau e doar frica din ganduri de-ale tale, alimentate de tine insati ca urmare a dezinformarii?
Raspunde-ti tie la intrebarile astea.
Varsta copilului meu nu e subiectul acestui topic.


"Don't believe everything you think"



Poti fara atac la persoana? Sau nu? Pana nu-i tragi vreun calificativ adversarului nu te simti bine?? Nu-i prima oara cand ti se-ntampla... asa ca... ia un drum la arte poate mai gasesti un indrumar de purtat discutii.

Am spus ca fetita mea a cazut s-a umplut de sange spargandu-si un dinte. Daca ea era infectata copilul de care s-a ciocnit risca mult...pentru ca l-a umplut de sange pe fata, gura si s-a ranit si acela cazand. Erau patati de sange... de nu se mai stia al cui era. Nu pricep ce nu pricepi.

Nu am auzit de nimic...mi se pare putin posibil, dar nu improbabil. Si orice e probabil se mai si intampla unuia. Pur si simplu in general nu mi se pare ca legislatia sa astepte sa se intample ceva... Daca e o probabilitate trebuie sa se gandeasca s-o evite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Si off-topic... varsta copilului tau are relevanta pentru a preciza in lipsa unei vieti profesionale in domeniul sanatate/scoala primara... cat de familiarizata esti cu un comportament tipic de copil de 3-4-5-6 ani... copil pe care-l socoti suficient de matur cat sa asculte...sfaturi de preventie SIDA.

Sunt curioasa cum si ce ati spune voi unui copil de trei ani. Eu n-am ajuns la o concluzie in acest sesns.. dar astept sugestii. Si apoi deschidem un subiect la copii... in care incercam sa le spunem ce sa faca copiilor si sa vedem cam cat asculta in medie.

Sanzi ba cred ca-i o comparatie buna... prevenite fiind evitati o nenorocire pentru acei copii... si preveniti fiind putem evita multe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Sanzi_Ana, cu tot respectul ce ti-l port , prin USA o fi cum o fi...dar,pici pi la noi la rumani...la o grupa de gradi is vreo 25(cel putin) cu o educatoare..si cand ii scoate afara, sa vezi tata ciocneli si imbranceli!! si genunchi juliti si altele!!!
eu stau exact langa o gradinita...ii vad vara la joaca!!
pe fi-mea anul trecut mi-a muscat-o unul sub nasul meu!!(avea 19 luni...ce sa-i ceri!?) norocul meu, nu a strabatut pielea, ca MUREAM pe loc. nu degeaba se spune ca muscatura de om ii cea mai periculoasa!

citesc peste tot ca SIDA este o boala a tinerilor! imi baga cineva "cifre" ,statistici, in fata care spun ca nu exista cazuri de imbolnaviri in scoli,gradinite. daca eu, ca elev de liceu as AVEA DREPTUL sa stiu ca al meu coleg are sida, sau dor e hiv pozitiv, ar sti cam toti, si chiar aia de la alt liceu ar sti(ca vorba umbla repede)si ar cam scadea nr de noi imbolnaviri.frica asta si mai ales comportamentul discriminant fata de nefericitii purtatori hiv vine si din faptul ca putine cazuri se stiu. ca daca am fi familiarizati cu asta, daca am cunoaste cel putin 15 persoane infectate, ne-am obisnui, n-am mai gandi asa..discriminatoriu. dar NU STIM! si asta ne alimenteaza frica

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput