Nu stiu cum sa mai fac.......

Nu stiu cum sa mai fac....... | Autor: janib

Link direct la acest mesaj

Bun a fetelor. M-am hotarat cu greu sa scriu, dar pentru ca toti "prietenii" in momentele astea se cam fofileaza si nu iti dau sfaturi pertinente, am apelat la voi si la bunavointa voastra in a-mi raspunde la intrebarea Cu ce am gresit?.
Pe scurt. Sunt casatorita de 7 ani cu un om pe care inca il consider minunat, numai ca de la un timp pe motiv de stres de nervi de nustiu ce mama naibi, este mai tot timpul nervos, suparat, ca atunci cand deschid gura sa spun ceva sunt convinsa ca voi gresi intrebandu-l de una sau de alta. Aseara dupa o cearta ca la carte - mi-a marturisit - nu stiu daca la nervi sau nu - ca nu sunt dragostea vietii lui si ca a ajuns la concluzia ca aceasta casatorie a noastra este o intamplare. Din pacate este o intamplare din care au rezultat 2 copii care sufera enorm. In special cea mare care plange pentru ca ea nu vrea sa ramana fara mami ei sau fara tatal ei. Nu stiu daca am gresit ca in casa nu este ordine ca la farmacie in fiecare zi, ca mai sunt rufe necalcate sau nespalate, ca de multe ori cand vin de la servici la ora 18 mai am si eu chef sa lenevesc un pic, ca seara cand ne culcam din cauza oboselii adorm inaintea lui. Nu stiu? Asa de mult am gresit fara sa vreau incat putem ajunge sa fim impreuna dar in acelasi timp separati? N-as vrea sa-l pierd, dar parca nici nu as vrea sa ma mai trateze ca pe un bebe de 5 ani. Acum il intreb daca vine acasa sa vorbim , sa discutam si imi spune ca nu stie, ar veni daca ar venii doar pentru fata cea mare pentru ca a vazut-o ca sufera...
Voi ce credeti??

Multumesc.

Ps. Imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa dar astfel am gasit o modalitate sa imi descarc sufletul, sa simt ca pot vorbi cu cineva si ca acel cineva imi va rasunde.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Janib, de cand sunt certurile astea si reprosurile vis a vis de rufe necalcate..curatenie ??

Ca daca sunt de curand draga mea, vezi tu ce program are domnul tau....sa nu fi intalnit pe cine stie cine iar tu brusc sa nu mai fii buna !!

Mie una asa mi s-a intamplat de fiecare data cand avea pe altcineva !!

briana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Brianamica dureaza de ceva vreme.M-am gandit si la ce mi-ai spus tu, dar parca nu vreau sa cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Sau poate chiar il deranjeaza hainele necalcate si dezordinea; daca asta iti reproseaza tot timpul, propune-i ca o zi' saptamana, cand sunteti amandoi acasa, sa faceti ordine impreuna. Sa stiti ca si barbatii pot fi "fixisti" cu ordinea si curatenia. Depinde si cum ii obisnuiesti. O sa iti dau un ex. Al meu era un maaaaare dezordonat cand ne-am cunoscut. Acum, dupa ani de ordine si curatenie "luna" in casa, aseara l-am dat cu crema pe spate (are pielea uscata) si am vrut s-o las pe masa in sufragerie, sa nu uit sa-l dau si deseara. S-a rastit la mine, sa nu o las acolo, ca "deranjeaza"... ca sa zic asa "echilibrul si esteticul" masutei. Deci, ce vreau sa spun este: daca l-ai obisnuit cu casa intr-un anume fel si acum e altfel, poate int-adevar il deranjeaza! Dar poate il poti face sa inteleaga ca (,) curatenia si ordinea nu sunt "obligatia" ta, ci e ceva ce trebuie sa faceti impreuna. Daca asta il deranjeaza!




"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.


http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Intr-adevar Nadia eu nu sunt o perfectionista in ale curateniei. Consider ca daca este curat in casa si am un pic de timp liber il pot petrece mult mai bine jucandu-ma cu fetele sau citindu-le sau pur si simplu sa stau si sa ma uit la ele cum se joaca. Nu este mizerie ( in sensul acesta) este dezordine, pentru ca in casa cu doi copii mici sunt ca un Sisif care tot aduna, tot matura iar in urma lui lucrurile sunt la fel...
Nu stiu poate ca incep sa ma justific ca sa imi acopar vina, poate ca asa sunt eu o nesimtita, o batuta in cap , nu stiu poate ca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Originally posted by janib

Intr-adevar Nadia eu nu sunt o perfectionista in ale curateniei. Consider ca daca este curat in casa si am un pic de timp liber il pot petrece mult mai bine jucandu-ma cu fetele sau citindu-le sau pur si simplu sa stau si sa ma uit la ele cum se joaca. Nu este mizerie ( in sensul acesta) este dezordine, pentru ca in casa cu doi copii mici sunt ca un Sisif care tot aduna, tot matura iar in urma lui lucrurile sunt la fel...
Nu stiu poate ca incep sa ma justific ca sa imi acopar vina, poate ca asa sunt eu o nesimtita, o batuta in cap , nu stiu poate ca ...

jb



jb, te rog sa ma crezi ca NU am incercat sa te fac sa te simti... aiurea! Incercam sa te ajut. Nu e deloc nesimtire daca (,) casa nu ti-e ordonata. Dar din mesajul meu as fi vrut, de fapt sa retii asta: daca pe el il deranjeaza, gasiti o zi in care sa faceti ordine IMPREUNA!




"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.


http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Originally posted by janib

Nu stiu poate ca incep sa ma justific ca sa imi acopar vina, poate ca asa sunt eu o nesimtita, o batuta in cap , nu stiu poate ca ...

jb



Sau poate ca, de fapt, incerci sa-l justifici pe el. Eu, sincer din primul tau mesaj NU am inteles ca problema nr. 1 e dezordinea, CI, de fapt ca el nu te considera iubirea vietii lui... Tu ai vorbit cu el? In afara de asta, el ce zice? Doar ca nu esti iubirea vietii lui si ca (,) casatoria voastra e o intamplare? A propus ceva concret, ceva ce puteti face VOI sau ceva ce ai putea schimba TU?




"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.


http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

cel mai bine ar fi sa te gandesti ca ar puta fi cu altcineva,daca nu in fapt,cel putin in ganduri!!!
nu te lasa prea mult in voia sortii,ca s-ar putea sa cazi si sa te doara rau!
nimeni nu spune "nu esti iubirea vietii mele" doar pt. ca nu sunt rufe calcate!
ceva e putred in Danemarca!
eu iti spun astea pt. ca sunt patita si n-am luat seama la semne,am crezut ca deh, omul stie ca e casatorit,stie ca e un copil,ca avem o casa impreuna,niste sperante,visuri...chestii din astea,normale.....
dar mai sunt si "unele femei dragute " care nu au nici un fel de scrupule.....si combinatia barbat plictisit+stresa+altele si femeie plictisita+stresata+altele da o combinatie care se reflecta asupra unor suflete nevinovate!
eu zic sa nu stai sa astepti sa pice frunza,ca deja e cam tarziu....sa faci ceva daca-l iubesti si vrei sa salvezi ceva......
si ai doua fetite care merita asta.....si nici tu nu esti de neglijat!
eu sunt aici cu tine

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Janib, parerea mea este ca TU trebuie sa stai si sa canteresti lucrurile ....daca intotdeauna ati avut o problema cu curatenia...sau e o chestie care a aparut asa brusc, daca el ti-a dat "semne" inainte de a apare aceste scandaluri ....!

Acum depinde si daca el este maniac in ale curateniei.

Annablue are dreptate. De obicei barbatii isi descarca TOATE frustrarile pe nevestele lor ! Sunt acolo, aproape si in general ii suporta asa cum sunt ! Nu mai este nevoie sa se prefaca sau sa faca vreun efort de a fi intr-un anume fel atunci cand nu simt nevoia !

Din experienta mea nu are rost sa iti dau sfaturi pentur ca la mine lucrurile au stat foarte prost !!!!!!! Tu il cunosti BINE si stii daca el te iubeste cu adevarat sau nu ! Tu esti singura care poate realiza daca vorbele acelea grele ti le-a spus intr-un moment de manie sau chiar le crede ! Si daca nu stii, cauta sa afli dar nu intrebandu-l pe el...ca nu iti va spune !




Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:




Oare de ce de fiecare data cand o femeie spune ca are probleme in casnicie, primeste, inevitabil, cel putin 2-3 raspunsuri de genul "Te inseala!"??? Oare chiar nu se poate intelege ca si un barbat poate si stresat, frustrat si nemultumit FARA sa insele?
Daca el venea aici, un el oarecare, cu aceeasi problema, sunt absolut convinsa ca nu se gasea macar UNA sa-i spuna "prietenos" "Vezi ca nevasta te inseala!". Hai, mai fetelor, ce naiba! Ca doar sunt atatea probleme pe care un cuplu le poate intalni la un moment dat in viata impreuna si NU au nimic a face cu o alta femeie in viata lui... Ce Dumnezeu, s-au terminat motivele de certuri din lumea asta, sau e pur si simplu pana de idei si doar asa, de dragul de a scrie, mai bagati un spine!




"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.


http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Initial creeata de janib
Aseara dupa o cearta ca la carte - mi-a marturisit - nu stiu daca la nervi sau nu - ca nu sunt dragostea vietii lui si ca a ajuns la concluzia ca aceasta casatorie a noastra este o intamplare.
jb




Nu stiu de ce ne-am axat toate sa facem o mare problema din ordinea din casa, cand de fapt, (si ma repet) eu cred ca problema nr. 1 e cea de mai sus...




"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."
Titu Maiorescu.


http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Mergi la inceput