N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giul spune:

MadalinaM ti-am trimis pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Salut, fetelor!
Ieri am spalat pt prima oara masina. A fost ceva munka, nu gluma, mai ales ca sunt perfectionsta. Am fost la peste, de fapt la gratar. Ca ,oricum ,in singura ora dedicata pescuitului sotul n-a prins nimik.Asta nu l-a impiedicat sa goneasca spre Dunare, asa se intampla de fiecare data , se grabeste sa lase Dunarea fara peste...acum cica desfunda catalizatorul, ca asa i-a zis mecanicosul. Pai, bine, trebuia sa-l desfunzi cu el, nu cu mine si copiii. Vazand ca nu o lasa mai moale, desi am promis ca voi cobori, deodata m-am relaxat la gandul ca dak pierde carnetul voi conduce numai eu. Bineinteles ca i-am comunicat ideea. In cele din urma, a functionat. La intoarcere conduc intotdeauna eu, am grija sa-l "seduc" de fiecare data cu o bere, makar inainte de plecare.
Tura asta n-am mai fost vitezomana, m-am tinut la 100, desi am muscat putin din cascaval. Mi-au zburdat niste vaci prin fata...pana acum n-am vazut vaci fugind. Iar la intoarcere am garat cu spatele in rampa de te durea capul. Daca eram singura imi iesea mai bine.Dar asa dak mi-a pus mana pe volan...l-am lasat sa afca ce voia.
Marci si eu mai sunt surescitata uneori la gandul unui drum lung, dar nu merg ca tine zilnic prin Bucuresti, prin locuri aglomerate, asta da provokare.Si eu am luat la 35 de ani permisul, iata sunt 2 ani de-atunci, si la varste adulte esti prea respnsabil, constient de consecinte, n-ai elanul, entuziasmul si lipsa de frica a tineretii.Dar imi place sa conduc, dintotdeauna mi-am dorit sa conduc, regret c-am pierdut atata timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Madalina, imi place entuziasmul tau. Multa bafta! Pt mine a fost o adevarata recrutare a instructorului auto- iata portretul robot conceput de mine: bun profesionist , sa nu fie afemeiat, sa fie ingaduitor si rabdator cu greselile mele, calm, nefumator (ca sa nu ma afume ca pe o sunca in timpul orelor).
M-am decis asupra masinii , nu mia-m ascultat sotul care imi sugera sa fac scoala pe Matiz.Am zis ca vreau pe Dacie- d-asta aveam acasa si mai ales se spune ca "cine conduce Dacie, conduce orice masina".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Mir3lly sunt tare dezamagita de felul cum gandesti, frica este una si eventual o sa trecem peste ea . Nici nu imi fac probleme ca nu esti desteapta asa incit sa inveti toate semnele de circulatie trebuie numai sa vrei. In viatza nu exista nu "se poate" trebuie sa vrei si vei reusi. Eu iti doresc succes.
Eu nu ma pricep la putere si nici la viteze, aici masinule sunt automate si mai usor de condus asa ca imi pare rau nu pot sa va ajut cu sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Mai, da` ce active sunteti! Sa speram ca si cand o sa dea zapada o sa fim la fel! Eu mi-am propus sa ies cu ea si pe zapada, mi-am convins si sotul ca e necesar sa-mi fac curaj, sa depasesc si chestia cu mersul pe zapada.
Daca tot mi-am propus sa nu mai fac greseli, sa conduc regulamentar, ieri am comis o serie de ilegalitati.
1. Am uitat sa-mi pun centura de siguranta.
2. Am fortat culoarea semaforului. Era unul care voia sa faca stanga si a dat semnal dupa ce plecase dupa loc, depasise deja axul drumului. A tb sa fortez semaforul pt ca eram oprita dupa intersectie, nu puteam sta acolo.
Eu cand vreau sa fac stanga dau semnal din timp, pt a-i da celui din spatele meu posibilitatea sa treaca pe cealalta banda, sa nu astepte dupa mine.
3. Asta a fost cea mai grava, puteam sa am accident, noroc cu tipul din spatele meu, ca a fost pe faza si a avut si reflexe bune.
Plecasem de la semafor, de la Mc-ul de pe Trafic Greu si un tip a fortat banda sa-si faca loc. Eu, instinctiv , cand am vazut ca venea hotarat pe banda mea am tras de volan, fara sa ma asigur din spate. Am luat un claxon sanatos ( pe buna dreptate) si cand m-am uitat in spate tipul franase brusc, era f aproape de mine.
Este a doua oara cand mi se intampla asa ceva si-mi pare rau ca nu sunt atenta. Cand vine unul pe banda mea, trag de volan instinctiv, fara a ma asigura. Ma refer la aia care sunt in dreptul tau si li se ingusteaza banda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Wow! Marci esti teribila!
Io am facut o dracie cand eram incepatoare si de-atunci mi-am luat papara...nu schimb directia de mers fara sa ma asigur!
Hmmm...cat priveste mersul pe zapada, trebuie sa mergem incet , preventiv, fara frane bruste, bazandu-ne pe frana de motor.
Teoria ca teoria, practica ne omoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Dupa noul cod rutier viteza incepatorilor in afara orasului trebuie sa fie mai mica cu 20 km /h decat e pentru ceilalti.Atfel,Marci ,cand cineva semnalizeaza si vine incet sa se bage inaintea mea ii dau voie,daca vine glont nu-l las. El e oricum pregatit ptr refuz dar forteaza .Daca il las franez usor ,daca nu vreau ,nici nu ma uit.Cand ies de la Cora e un pic de rampa ,adica daca nu tin pe frana ,alunec inapoi,dar de acum opresc stau sa treaca toata lumea indiferent cati sunt in urma mea ,partea grea e ca ies din drum lateral si o fac la stanga si e si rampa...Iar mersul pe zapada,poate sa ninga noaptea ca peste zi o da cu ceva sare,nisip etc.asa ca va fi destul de ... mai greu va fi cu mormanele de zapada care vor ingusta drumul.Si daca o fi zapada cat casa,poate luam metroul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by mir3lly

Fetelor cum ati reusit sa treceti peste teama de a conduce?

Conducand.
quote:
Eu vreau sa dau de carnet dar mi-e teama ca ma voi face de ras. Ca nu sunt destul de desteapta sa invat toate semnele astea rutiere. Oare sunt in stare sa conduc? Sunt o fire destul de pesimista si nu prea am incredere in mine...


Sigur ca esti in stare. Daca iti place sa conduci, chiar daca ti-e frica, ai sa reusesti.
Semnele se invata usor. Si e de ajuns sa faci de 3 ori testele din carte ca sa stii tot ce trebuie.




Andreea, mami de baiat cucuiat (muuuult prea des) - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Am mai condus ceva ieri pe autostrada .Trebuia sa conduc de acasa pana aproape de Pitesti ,dar bineinteles ca ne-am certat iar ,ca chipurile nu am scos masina cum trebuie din parcare ,m-am enervat si m-am dat jos (i-am zis ca daca urla la mine nu conduc ) .de condus ,am condus asa si asa .Cert este ca dupa cca 50 de km obosesc si nu mai sunt asa atenta si nu stiu cum sa fac ca sa pot conduce mai mult .
Nu prea cred ca o iesi sofer din mine

Mama lui Andreiutzu




Mai mama lui Andreiutzu, nu mai spune asa ceva. Sigur ca iese sofer din tine. Si inca unul bun. Trebuie doar sa capeti putina experienta si sa ai incredere in tine. Sigur ca un sofer incepator oboseste mai repede pentru ca e mai incordat, nu are anumite automatisme, e atent si la drum si la turometru etc.
Sotul e de coma, ca toti sotii. Ce-ar fi daca ai incerca sa conduci in continuare chiar daca el tipa? Important e sa conduci cat mai mult. Cred ca si el va fi impresionat daca te va vedea hotarata.
Succes!



Andreea, mami de baiat cucuiat (muuuult prea des) - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Andre_ea ,poate ai dreptate ,insa pe el nu il inteleg deloc .In restul timpului nu este deloc genul asta de barbat ,insa cand sunt la volan parca nu e el .Si de unde zice ca nu am cum sa conduc ca lumea fara experienta (atunci cand ma enervez ca nu-mi iese o manevra ,ceva ),asta o spune "pe uscat " adica cand nu suntem in masina ,cand sunt la volan se comporta taman invers ,de parca ar trebui sa fiu as ,in conditiile in care daca conduc de 3-4 ori pe luna e mare lucru.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput