N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Mai, fetelor, ce ne facem cu pietonii care tasnesc pur si simplu dintre masini? Astazi ma uit bine la trecerea de pietoni, nu era nimic, si imi tasneste unul dintre masini. Nu va spun ce-a fost la gura lui!
Ca sa fie ziua buna, cand ajung la Unirii sa fac dreapta pe chei, pietonii aveau rosu, dar asteptau sa se faca verde la jumatatea trecerii de pietoni. Am asteptat (noroc ca sunt rabdatoare) dar nimic. Cand am vazut ca risc sa se puna verde la cei din stanga mea, dau un claxon scurt. Un tataie, care avea pretentia de mare domn:ce fa, vaca, ai claxon?
Astazi cand am ajuns la sc eram terminata si mi-am zis ca nu mai conduc, prefer sa merg cu ratb-ul, macar nu-mi mai bat capul cu nimeni.
Stati linistite, nu renunt, daca nu merg cu masina dupa aceste incidente, simt ca nu mai pun mana pe ea, asa ca.........la drum!
In Bucuresti nu se va rezolva problema cu ciruclatia aiurea pana nu vor impanzi astia tot orasul cu camere deluat vederi, altfel legile vor fi pt prosti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Buna, fetelor!

Azi se implinesc doua saptamani de cand am permis!!!!!
Pot sa va spun ca am condus aproape in fiecare zi(cred ca numai in vreo doua zile nu m-am urcat in masina), e din ce in ce mai bine, dar nu am mers, inca, singura. Mai am de lucru la parcari , iar barbatu-meu mai are putin si gaureste podeaua, cica din reflex.
Am facut si doua drumuri la tara (la 45Km), a fost super!

E adevarat, nu cred ca as avea curaj sa ma bag in Bucuresti si nici in Craiova nu am mers in perioade superaglomerate, dar, pentru inceput, e bine ca frica se cam duce.Sa nu-ntelegeti acum ca o iau pe urmele lui Schumacher, dar nu mi se mai strange stomacul de emotii cand ma urc in masina, sau, ma rog, nu asa de rau.

Hai, curaj!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

vin si eu la voi......mie imi place sa conduc..am carnet de 8 luni dar imi e teama mai mereu....
am si un mic accident la activ.....m-a lovit un bou...si parca acum sunt si mai stresata...oare cand voi fi sigura pe mine???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84459" target="_blank">Tine aripioara asta, voinice...
Ajut-o pe Barbye


Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;
esti intelept daca sti care jumatate!Succesul nu este niciodata final, iar infrangerea nu este niciodata fatala;
ceea ce ramane in ultima instanta este curajul . Poti pierde banii - e rau. Poti pierde un prieten - e si mai rau.
Dar daca ti-ai pierdut curajul si speranta - ai pierdut aproape totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor am 5 zile deja de mers zilnic (asta ca sa numar si un carrefour duminica). Ce sa zic...din prima zi de munca am mers pe strazi necunoscute, unde nu stiam daca gasesc parcare, apoi am luat o aglomeratieeeee turbata (ora 13) de la Perla pana la Universitate am inaintat cate juma de metru de imi amortise piciorul pe ambreiaj, am luat Podul Grant in lucru si la fel se inainta ca melcul (am oprit de 2 ori motorul...rampa asta ma omoara). Ieri iar am luat centrul la pranz plus ca am dat cateva ture de cartier pe la Camera de Comert, Timpuri Noi, Vitan.... ca nu gaseam un loc unde sa las masina...am ajuns acasa fiarta si cu tensiune (de la caldura) dar nu imi e frica. Pe bune. Simt ca ma descurc bine, mai fac cate o greseala (dar sunt atatia care fac greseli), poate nu apreciez bine si mai iau fata unuia, opresc la galben si mereu ma tem ca mi-o trage vreunul in spate si in continuare ma obsedeaza ca nu am unde sa opresc. Dar de plecat plec, gata, fara frica.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

marci, cu pietonii, deocamdata, nu ai ce face. Pana nu vor fi si ei speriati de amenzi si politist, nimic nu-i convinge. Unde mai pui ca la trecerile nesemaforizate, stau pe trecere, sa astepte pe cineva, sa vb la telefon, sa admire peisajul, iar tu trebuie sa opresti, ca nu stii ce-i in capul lui. Deocamdata, unica solutie e sa fii fff atenta si stapana pe sine cand ii apuca injuratul.
Ce e bine e ca noul Cod Rutier (cand a mai intra si acela in vigoare) ii absolva pe soferi de vina in cazul in care pietonul umbla aiurea.
Relatia oricum e tensionata intre cele doua parti, pentru ca multi romani au senzatia ca numai ei au treaba, numai ei se grabesc, numai lumea lor exista, astfel ca pietonul traverseaza de-a-mboulea, daca e trecere, e dreptul lui ! Numai ca drept sau nu, un sofer nu poate reduce viteza pana la 10km/h la fiecare trecere, deci si pietonul trebuie sa aiba o minima rabdare sa se asigure.
Apoi, soferii au si ei aceeasi problema. Pietonul e pieton, poate "frana" mai repede, deci trec cu toata viteza cand pietonul a ajuns la mijlocul trecerii.
Problema de lipsa de empatie (care la mine s-a redus mult de tot dupa ce am devenit sofer).

Ca zicea Ana de siguranta... Sigura pe tine vei fi, vei deveni nesigura pe ceilalti, din pacate. N-o sa-ti mai pui problema unde parchezi, cum scoti masina de-acolo, dar mie, de exemplu, a ajuns sa-mi fie oleaca teama noaptea, in intersectii, dupa cele doua accidente larg comentate (Teo Peter si tanarul regizor).
Asta pentru ca destui soferi se bazeaza pe celalalt cand fac o manevra mai stransa (riscanta), asteapta ca celalalt sa aiba reflexe bune si capacitate de reactie foarte rapida.

Aveti incredere in voi, fetelor, cu practica, rabdare si calm se poate.

Go !!

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Astazi am fost terminata! Langa sc noastra a avut loc un accident dimineata, care s-a soldat cu moartea soferului!
Merg de luni zilnic, dar pe zi ce trece teama parca creste, nu dispare. In vara mergeam de 2-3 ori pe luna si nu-mi era teama, credeam ca am scapat definitiv de ea. Nu este la fel de intensa ca la inceput, dar nu mi se pare normal sa existe, mai ales ca pt o vreme destul de lunga disparuse total.
Nu renunt inca la sofat, ma gandesc ca teama e posibil sa apara si datorita faptului ca e prima data cand fac zi de zi un drum lung (23km) si am avut ocazia sa intalnesc mai multe situatii speciale.
Am uitat sa spun ca teama dispare cand ma urc la volan, dar inainte cu o ora de-a pleca isi face aparitia. Sper sa dispara, imi doresc cu disperare asta!
Va pup si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Acum alta scuza sa nu conduc ,fiul meu a luat carnetul de sofer si l-am facut soferul meu personal.Sunt putin inconstienta merg cu un copil de 17 ani in loc sa pun eu mana sa conduc mai ales ca sunt meseriasa .......haaaaaaaa numai ca nu am curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sa ma bag si eu in seama: am luat testul scris ieri!!! Fara nici o greseala! Doamne, si ce frica mi-era sa-l dau, ca acum un an juma' il picasem cu brio. Si de atunci nici ca am mai incercat. Din 36 de intrebari nu am gresit nici una!

Poate da Domnul si ma invrednicesc sa iau si ceva lectii - cu sotul meu, cum altfel?! - ca-s bita la partea practica.

Lemoni, faina treaba. Unde nu am si eu copil asa demare, sa scap de grija asta? Dar Deiu meu de abia a implinit 6 anisori. Mai e...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felicitari Siminaf!

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Ce sa va mai spun ,v-am citit mereu ,acum sa va povestesc aventurile mele.Ieri sotul avea pofta de cumparaturi ,a venit de la serviciu la 14 ,a lalait cum ii e obiceiul,astfel ca abia pe la 18,30 am reusit sa plecam ,eu bombanind ca dupa ce ca ploua cu galeata ,mai vine si intunericul,e aglomerat ca e vineri seara si pe drumuri si in cora. Ploua cu galeata ,mergeau stergatoarele permanent pana am ajuns cam in 10-15 min la Delfinului ,era intuneric bezna,toata lumea nervoasa,stiti cum se baga cate unii sa forteze si raman intepeniti de se incurca toata circulatia ,am prins un moment si am luat-o in dr spre Diham ,acolo alta incurcatura ,barbatu-meu urla ,baga-te mai in dreapta ,mai asa,mai pe dincolo,sfaturi pentru incepatori cu masini late si lungi .Si eu care pusesem ochii pe un Logan din asta iesit nou.El nu e in stare sa manevreze carutul in Cora. Undeva m-am incadrat prost trebuia s-o iau in dreapta si ca sa nu incurc lumea ,nici nu vedeam ca pe geamul din spate curgeau siroaie am trecut incet spre inainte.Cand am ajuns la cora ziceai ca tot Bucurestiul avea loc de intalnire acolo,abia am gasit loc de parcare .Ne-am enervat din orice si cu chiu cu vai am ajuns acasa la 21,50 .Aveti grija fetelor ,cu intunericul acum ,sa nu lasati luminile de pozitie sau farurile aprinse ca mananca de la baterie .La Logan daca ati observat are un semnal sonor daca deschideti usile si becurile raman aprinse.

Mergi la inceput