N-am curaj sa conduc (5)

N-am curaj sa conduc (5) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

poftiti la capitol nou....cu speranta ca viitorul se va numi "Acum AM curaj sa conduc"
Capitolul 4

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Peste un an sper sa deschid eu un astfel de subiect,mai devreme nici gand!
Fetelor, am uitat sa va spun ca anul trecut, in toamna, am lovit un caine cu 60 km/h si acum am ramas cu o teama teribila fata de caini.Ieri, am vazut de la distanta un caine si am redus viteza pt a opri in timp util daca imi sare in fata.Mi-a sarit,normal, am oprit dar nu mai reuseam sa plec pt ca animalul se uita la mine si nici gand sa plece. Am inceput sa-l claxonez,dar el nimic!A fost o faza haioasa, se distrau si oamenii din statie. Eu claxonam cainele, cei din spate ma claxonau pe mine si el ma privea fix din pozitia sezut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Siminaf, la noi mai sunt si gropile care apar unde nici nu visai! Cand pleci la serviciu vezi anumite portiuni de drum cu asfaltul aranjat si cand te intorci ii vezi pe baietii de la gaze sau Apa Nova cum fac ditamai gropanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mai intru si eu, rar de tot si mai citesc pe la voi si pe la mamici. Saptamina asta cred ca merg sa dau scrisul. De condus..... sper ca in vreo 6 luni sa-mi depasesc temerile.

Ieri seara m-a dus sotul meu intr-o parcare aproape goala si mi-a dat masinutza pe mina. Ce masinutza, ca e ditamai truck-ul: o Toyota Sequoia. Mama-mama, ce mare mi s-a parut de la volan, chiar uriasa! Dar si ce senzatie faina e cind face ce-i zici tu... Pacat ca nu se poate conduce prin locuri goale, ci trebuie sa conducem printre masini si oameni... si borduri... si cladiri... ofofofofofofof...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

si eu ma gandesc: pai as conduce fara probleme dac-as fi doar eu, masina si drumul. sa nu fie alte masini in jur si m-as descurca. incetisor asa, cum stiu eu... as ajunge intr-un final unde am treaba.
a, si sa nu trebuiasca s-o parchez!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Asta-i subiectul meu.
Credeam ca numai eu sunt in situatia asta.

Am carnet de 3 ani. Nu conduc pentru ca mi-e frica (va suna cunoscut?).
Acum imi iau masina (a mea) ca sa pot plimba bunica, fetele si sa-mi mai odihnesc picioarele ca nu mai pot de atata alergat.

Bun, imi iau masina, dar cum o conduc? Cui sa-i povestesti asta ca rade de tine. Noroc meu ca v-am gasit pe voi.

[url=”http://new.photos.yahoo.com/c_ghimis/album/576460762314305795#page1”]Maria[/url]
[url=”http://new.photos.yahoo.com/c_ghimis/album/576460762314305692#page1”]Ilinca[/url]
[url=”http://new.photos.yahoo.com/c_ghimis/album/576460762314305795#page1”]La plimbare[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

BUNA SOFERITELOR
eu am permis de 12 ani, dar de condus, doar sporadic, cind chefuia sotul pe la vreo petrecere, revelion sau nunta, sau cind mergeam pe drumuri mai putin circulate...la tara...ce mai nu imi placea deloc , ba chiar uram masina...in oras nici gind, numai pe jos, sau maxi-taxi....in urma cu trei luni insa ne-am mutat din oras intr-un cartier in afara orasului la vreo 5 km ...deh confort cit cuprinde, casa mare, dar problema transportul,...ne-am mai cumparat o masina si pe cea pe care o aveam( o dacie de vreo 4 ani) am inceput sa o conduc eu...sotul mi-a dat cheile, actele ...si descurcate..ca esti fata mare
primul drum a fost groaznic prin oras dimineata la 7 si ceva, trafic infernal, ma depaseau si pe o parte si pe alta, am ajuns transpirata la serviciu, dupa ce am lasat copilul la bunici...la ora patru spre terminarea programului la fel, nu-mi venea sa plec de la serviciu, aveam un stres si niste emotiii...asta se intimpla in august pe la inceputul lunii, am tras-o citeva zile, cu clacsoane, flueraturi, injuraturi de la "domni bine si super destepti" dar m-am obisnuit...suntem in octombrie au trecut 2 luni, si conduc binisor, am scapat de emotii, ma urc cu drag la volan, merg peste tot(la inceput nu ma abateam din drum, acelasi traseu zilnic), opresc pe unde am nevoie( destul de greu parchez, insa)...acum mai am insa un singur stres...CE FAC LA IARNA, cum o sa conduc pe inghet si zapada...ca eu sunt numai cu piciorul pe frina...ca si la noi(in orasul asta mic) se circula la fel ca in Bucuresti, adica HAOTIC
scuze, m-am lungit tare mult, dar am vrut sa va arat ca se poate, daca ai musai nevoie...adica nevoia te invata...asta a fost in cazul meu
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si eu vreau sa conduc fara frica >La fel si mie,mi groaza sa ma urc la volan...Toata transpir cand ma duc undeva.....Am avut o mica tamponare si de atunci mi-e si mai groaza sa ma uit la volan...

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Dragelor,
Ca-mi vine sa va iau pe toate si sa va spun "hai ca poti! nu te lasa!!"

Sigur ca am avut si eu spaimele de incepator, au trecut de mult. Am facut scoala de soferi in Bucuresti, am si condus vreo 2 ani acolo deci m-am calit cum se cuvine. Am avut parte (si am inca, doamne tine-l!) de un iubit extrem de intelegator si suportiv in ale condusului iar asta a contat foarte mult, asa ca va sfatuiesc sa iesiti cu masina (la volan desigur) pe drumuri mai putin circulate dar nu libere si cu cineva care va relaxeaza alaturi, de dorit un sofer.

Inca imi amintesc de vremea in care nu deschideam radioul sau aerul conditionat pentru ca nu-mi puteam lua mana de pe volan. Ei bine se pot face toate astea si daca am putut eu si toate cele pe care le vedeti pe strada inseamna ca va este accesibil si voua. Putina incredere in voi trebuie sa va furnizati singure iar de la mine si pentru ca am toata increderea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Gata, eu m-am hotarat. Mai iau cateva ore pe un Opel cu dubla comanda si ies pe strada.

Va anunt eu atunci sa va feriti.

Maria si Ilinca
La plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Mai, fetelor, ce ne facem cu pietonii care tasnesc pur si simplu dintre masini? Astazi ma uit bine la trecerea de pietoni, nu era nimic, si imi tasneste unul dintre masini. Nu va spun ce-a fost la gura lui!
Ca sa fie ziua buna, cand ajung la Unirii sa fac dreapta pe chei, pietonii aveau rosu, dar asteptau sa se faca verde la jumatatea trecerii de pietoni. Am asteptat (noroc ca sunt rabdatoare) dar nimic. Cand am vazut ca risc sa se puna verde la cei din stanga mea, dau un claxon scurt. Un tataie, care avea pretentia de mare domn:ce fa, vaca, ai claxon?
Astazi cand am ajuns la sc eram terminata si mi-am zis ca nu mai conduc, prefer sa merg cu ratb-ul, macar nu-mi mai bat capul cu nimeni.
Stati linistite, nu renunt, daca nu merg cu masina dupa aceste incidente, simt ca nu mai pun mana pe ea, asa ca.........la drum!
In Bucuresti nu se va rezolva problema cu ciruclatia aiurea pana nu vor impanzi astia tot orasul cu camere deluat vederi, altfel legile vor fi pt prosti.

Mergi la inceput