Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu as vrea mult reteta lui de tarta cu ciocolata. Am vazut-o de doua ori dar niciodata n-am prins-o chiar de la inceput si n-am apucat s-o notez. Era o coca similara celei pentru tarta cu fructe, chiar si forma era identica, iar umplutura era ceva din ciocolata topita, oua batute cu miere. Daca ati notat cumva reteta asta, v-as fi tare recunoscatoare sa mi-o dati si mie. N-am gasit-o in cartile downloadate.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Pana la urma ati gatit ceva din carti? Le-am downloadat si eu, dar inca ma incurc in traducerea diverselor denumiri de condimente. In plus sunt niste chestii pe care nu stiu pe unde le-as putea gasi in Romania, ca de ex. Golden syrup, neste branzeturi italienesti etc.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

am primit azi cartea. e foarte frumoasa, si sper sa fie la fel de utila. nu am avut inca timp sa aprofundez, dar la prima vedere retetele sunt de la de baza, pana la mai complicate. am observat ca si retetele din aceasta carte necesita anumite ingrediente pe care le poti gasi doar la hypermarketurile bine aprovizionate, dar nu chiar ca la retele pe care le-am primit de pe net. eu zic ca merita banii, 50.4 ron cu cheltuieli postale cu tot.
Alynutza am sa caut reteta de tarta de ciocolata. mi se pare ca am vazut-o intr-una din fisierele pe care ni le-a dat Alyssa.

Uite asta am gasit in prima carte data de Alyssa. Asta e 'brownies', nu e 'tarta'...
Chocolate brownies
600 g ciocolata neagra – sfaramata
3 linguri ‘golden syrup’ (?)
75 g untura
2 oua mari
200 g zahar tos
95 g faina
1 lingurita praf de copt
1 praf de sare
125 g nuci
Incalzeste cuptorul la 190°C. Unge o tava de 28 x 18 cm cu untura/unt si 'tapeteaz-o' cu o bucata de hartie rezistenta la grasime. Topeste la foc mic ciocolata, cu siropul si grasimea intr-un ibric. Bate ouale cu zaharul pana se obtine o textura usoara si de culoare deschisa. Adauga incet si cu atentie: amestecul de ciocolata topita, apoi fiana (data prin sita), praful de copt si nucile. Toarna in tava pregatita si pune-o in cuptor pe raftul din mijloc pentru 20-30 minute, sau pana cand se formeaza o crusta deasupra. Feliati doar dupa racire


Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Golden syrup este zahar invertit. Detalii mai jos:

'Zaharul tos este toxic pentru organism.
Pentru a fi metabolizat, el este mai intai invertit in interiorul corpului, operatiune care necesita mult calciu, care se preia din oase, dinti, unghii, par.
Zaharul invertit este inofensiv pentru organism.
Materiale necesare:
- 1 kg. zahar tos;
- 150 ml. apa (de la robinet sau plata);
- o lingurita rasa de sare de lamaie;
- un vas emailat (se interzice folosirea inox-ului sau a aluminiului).
Mod de preparare:
- Se pun toate ingredientele intr-un vas smaltuit, se fierbe totul la foc iute si se amesteca putin cu o lingura de lemn (nu se foloseste nici un fel de metal).
- Invertirea zaharului dureaza, in total, 10 minute.
- Fierband in clocote, zaharul se transforma intr-o compozitie limpede ca uleiul sau ca mierea; pe marginea vasului se aduna o spuma pamantie la culoare, care se strange cu lingura de lemn si se arunca.
- In ultimele 2-3 minute de fierbere, trebuie sa fim atenti ca siropul din vas sa nu se inchida la culoare; pentru aceasta vom micsora intensitatea focului.
- Cand este gata, zaharul nu mai colecteaza spuma si are consistenta unei smantani mai subtiri.
- Se lasa la racit putin si cand este caldut inca, se toarna in borcane curate prin doua straturi de tifon.
- Se foloseste in loc de zahar in ceai, cafea, lapte, prajituri, checuri, cozonac, cu conditia de a micsora cantitatea de lichid, eventual din albusuri (in cazul prajiturilor).'
sursa: www.vindecare.go.ro/dezintoxicare/zahar.htm

Mai gasiti detalii si aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_syrup

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gabi, super ca ai gasit tu reteta de "golden syrop" si e si usor de facut. Fisierele de la Alyssa le-am primit si eu, dar nu gasisem reteta de tarta cu cioco, de aia am intrebat. Poate o gasesti tu in carte.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Nu este nici in carte. Este ceva tarta cu pere si nu stiu ce... cu ciocolata nu este.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nasol, asta e. Gagici, voi cum va descurcati cu transformatul unciilor si livrelor in grame si ale asemenea? Ca e clar ca-ti ruinezi reteta daca nu respecti cantitatile.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi deci cartea a venit intr-o saptamana? ca am comandat-o si eu azi...si ma gandesc sa o fac cadou, daca vine in timp util, bineinteles.
Alynutza, exista convertoare de masura enleze/europene, eu il folosesc pe asta de pe bbc: www.bbc.co.uk/food/recipes/converter_index.shtml" target="_blank">Convertor

Roxana

edit:eu nu m-as chinui sa fac golden syrup ala, pun direct 3 linguri de miere si gata. ca vad ca oricum in reteta este si zahar. parerea mea, hic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Roxana, iti multumesc mult, cat e de usor asa! Sa stii ca si eu tin minte ca in reteta aia de o caut eu, Jamie a folosit miere. N-are ce sa strice si e fara indoiala mult mai sanatoasa decat zaharul.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Roxana, cartea a fost expediata in data de 4 oct, si la mine a ajuns in 11, deci, a facut exact o saptamana. Sper sa ajunga la timp la tine, si sa fie o surpriza placuta.
Alynutza, probabil asta e reteta, numai ca ai crezut ca pune miere in compozitie si nu golden syrup. inteleg ca au un aspect si o consistenta asemanatoare.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput