Mamici de martie - aprilie 2007 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Mihaela draga,
daca am inteles eu bine e triplul test.La noi se numeste trisomie 21.
Stai linistita ca nu e cu ac in burta, aia e amniocenteza. Acum iti ia singe doar.
E pentru a depista sindromul Down si rezultatul la mine, cel putin e peste 2 saptamani.
E normal sa fii irascibila, hormonii astia, dar incearca macar sa nu-ti faci tu alte ginduri si stresuri. Nu te mai gindi decit ca bebe a bine, creste la mami in burtica si adu-ti aminte de cite ori te enervezi sau te superi ca si bebele tau simte starea ta. Sa vezi cum iti trece
Eu ma dau breaza, teoretic da' practic am trecut prin aceleasi stari. Imi venea sa plang din orice, mi-era dor de Romanica mai mult decit oricind, dar ma imbarbatez si ma gindesc la ala micu'.
In legatura cu testul asta, nu te mai gindi la nimic, nu mai intreba nimic, ca oricum nu e concludent. Fa-te ca nici nu l-ai facut. E sanatos bebele tau atata timp cit esti tu sanatoasa.
Te pup ,ai grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:

Dar eu stiu ca triplul test se face numai pe la 18 sapt.....

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancris spune:

Mihaela..triplu test se face doar incepand cu saptamana 14 si pana in saptamana 16. Atunci trebuie obligatoriu facut. Poate amniocenteza se face dupa saptamana 18. Vad ca toata lumea cam are probleme cu sarcina..o fi ceva in atmosfera???


Ana Maria 15+ si Radu-Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Elyanne tinem pumnii sa vii cu vesti bune de la doctor. Cit despre statul la pat problema cea mare la tine e umblatul dupa codita mindrei, ca-mi imaginez ca nu o poti scapa din ochi. Altfel sa stii ca nu e chiar atit de cumplit. Slava Intel-ului ca ne-a dat noua procesoarele noastre cele de toate zilele... Plus ca e o cauza cit se poate de nobila!

Monica 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Da, triplul test se face dupa 14 saptamani. Asa e, m-am inselat eu. Dar amniocenteza se face numai daca sunt probleme la triplul test sau daca ai peste 35 de ani. Asa ca sigur nu e nici asta. Eu la 12 saptamani, adica acum n-am nici un test de facut. La inceputul lui octombrie triplul test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Tzuna zicea de bitest, m-am uitat in urma acum.eu l-am confundat cu triplutest.
Habar n-am ce e asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Raluca acum ar trebui sa fie ok.

Monica 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:


Acuma am venit de la doctor.Mi-a luat sange,si la ecograf a masurat ceva......Asa cum ma asteptam n-am retinut nimik,a zis el acolo mai multe cifre(eu am ramas numai cu 1,8 asta pe undeva pe la ceafa).Important e ca a zis ca totul pare in regula (dar e importanta si analiza de sange).Pot lua rezultatele intr-o saptamana.Doamne da sa fie totul ok!!!!!!
Am intrbat si cum se numeste testul....acum stiu ce test am facut,dar numai in lb. germana (Nackenfalten-Messung(NT)).Tre sa caut sa vad traducerea dar banuiesc ca e bitestul asa cum a zis tzuna.....
Am mai facut "rost" de inca o poza,o sa o pun si in album...
E uimitor cat de repede cresc,nu? Acum o saptamana si 2 zile avea 4,2 cm si acum are 6,1 cm...2 cm intr-o saptamana!
Va multumesc la toate care mi-ati raspuns....

12+6

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Mihaela daca e la ceafa si e 1.8 e pliul nucal. E buuun!

Monica 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Mihaelaaa, cred ca din ce zici tu este vb de masurarea pliului nucal sau translucentei nucale.


roxana & the baby

Mergi la inceput