Avem probleme cu cititul.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Of! E super, iti da atatea informatii. Si stii ce am mai vazut?! E un soi de pix mai gros si cu un incarcator sub el. Apoi ii mai cumperi nu stiu ce hartii speciale si face si pixul ala o gramada de chestii legate de scoala. Pixul si incarcatorul sunt pe la 130$. Nu i stiu numele dar tot in raionul de jucarii gen Leap frog, Pixter, Leapster. Plus Nintendo DS este excelent mai ales ca au scos un cartrige ptr el Big Brain ori Smart Brain- cam asa ceva. Am jucat si eu in magazin si s o gramada de chestii logice pe care le poate invata copilul de acolo.
Sunt atatea chestii aici care ii ajuta pe copii sa invete intr un mod mult mai placut!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Off, m-ai pus pe ganduri: si copilul meu (9 ani) citeste un pic mai greu un text la prima vedere, inverseaza uneori literele : in loc de "un" citeste "nu", sau sare peste prima litera din cuvant si le citeste pe celelalte. Bineinteles ca nu mai intelege ce a citit.

Daca reia textul, vede unde a gresit si se corecteaza.

Va rog sa-mi spuneti daca e cazzul sa merg la medic, si daca da, unde anume.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Cred ca este bine sa vorbesti si cu pediatra, dar pe de alta parte...

Exemplu concret... sotul meu, care nu are nici o problema de altfel, si despre care matusa sa (invatatoare) povesteste cum citea in clasa a II-a (avea 8 ani)... spune ca citea pe litere si nu se intelegea nimic... iar la sfarsit tot el intreba "Tu ai inteles ceva? Ca eu nu am inteles nimic." Niciodata nu i-a placut sa citeasca... si acum citeste numai carti de specialitate. Recomandarea matusii este sa nu invatam copilul sa citeasca pe litere ci pe silabe, caci asa ar intelege mai bine.

La noi nu este cazul ca se pare ca fiul... ii calca pe urme. Are 5 ani si 9 luni si mi-a spus ca lui nu-i trebuie sa stie sa scrie si sa citeasca. Desi avem pus de trei saptamani in camera lui un poster cu alfabetul nu a invatat nici macar primul rand, adica a,b,c,d...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Corinadana, Ramona J, Andrada am intrat si eu pe linkurile date, dar mi se pare ca aceste jucarii se comercializeaza doar in State si ca sunt doar pentru vorbitorii de limba engleza. E adevarat?
Le are cineva? Se pot adauga schede cu alte limbi? Ca daca e asa gasesc eu pe cineva sa mi le trimita.
Va multumesc mult.
S-ar putea si sa nu fie ceva grav, sa fie vorba doar de faptul ca e alta limba decat ce vorbim noi in casa, are vocabularul limitat si cuvintele ce i se par necunoscute cauta sa le 'schimbe' cu ceva deja stiut.
Astept prima sedinta pentru a vorbi cu profesoarele si va tin la curent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Crini, cauta dupa producator, eu cred ca au si varianta pentru Italia. Incearca sa cauti LeapFrog. Sau celelalte care au fost numite aici.
Cei de la LeapFrog au si un DVD care ajuta la citit. Am luat pentru fiul meu si e foarte bun. Nu stiu daca exista si varianta italiana.
Vad ca Amazon.com nu are website in Italia. Au in Franta si acolo sint jucarii LeapFrog in franceza. Deci cred ca sint si la voi pe undeva.
Alta varianta ar fi sa gasesti un tutor pentru fetita. Ma gindesc ca o persoana care are metoda buna o poate atrage, sa devina interesata.
Anul trecut fiul meu nici nu vroia sa auda de scris/citit. Acum e la scoala si pentru ca il atrage invatatoarea, metoda ei de predare - nu mai e nici o problema si a facut rapid progrese.
Trebuie lucrat mult dar in asa fel incit sa-i faca placere. Deci trebuie sa gasesti varianta care "prinde" la ea.
Noi avem si software, dar pe fiul meu nu l-a atras in mod deosebit. Uite totusi citeva titluri: Reader Rabbit, Curious George, Dr. Seuss, JumpStart. Fiecare are variante pe categorii de virste, pentru scris, citit, matematica etc.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Legat de LeapFrog Turbo pentru matematica.
Nu am prea inteles ce face. Daca tastezi 2+3 spune ca 5? Dar care-i diferenta fata de un mini calculator electronic?
In Romania nu exista; dar as comanda de pe e-bay. Numai ca nu am gasit nici un "demo" pe net.
Poate cineva sa ma lamureasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Inca nu-l avem pe asta, dar am avut jucarii asemanatoare, pentru copii mai mici. Sint exercitii de matematica la care copilul trebuie sa dea raspunsul, nu e calculator.
Apasa pe link-ul dat de Andrada mai sus, sint acolo si pareri ale unor parinti despre aceste jocuri.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Turbo twister iti pune intrebarea si tu ai in stanga un soi de rotita pe care ai toate numerele si rotesti si i dai raspunsul. Asta la invatat. Intrebari din nou dar beat the clock, contra cronometru. Pot juca mai multi si fiecaruia ii vine randul sa raspunda acumuleaza brain cells, puncte, si turbo stabileste castigatorul.
Este joc interactiv, el te atentioneaza daca gresesti si intr un final iti raspunde daca nu stii. Este super bun ptr ca i acapareaza pe cei mici.
Noi il avem pe varianta de spelling.Nici nu au fost scumpe, 19.99$unul.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Scuze, noi il avem si pe varianta de spelling.Aceeasi rotita dar de data asta cu litere.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si la noi cam complicat. Romana o cam stilceste, engleza de abia o invata. La mate e bun la scoala, la chestiile practice la fel. Mai greu insa cu cititul. Literele le stie, copiaza texte aproape perfect. Unele cuvinte le citeste sau poate doar le ghiceste dupa primele litere, nu stiu. Dar la altele degeaba o luam pe silabe sau pe litere, ca tot nu le poate citi. Si e si greu, ca engleza nu e o limba fonetica...

Ceva sfaturi?

Mergi la inceput