Durerea unei pierderi de sarcina (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Laura, draga de tine, mi s-au umplut ochii de lacrimi cand am citit mesajul tau. Imi dau seama cat ai suferit si cat suferi in continuare. M-a apucat si pe mine azi, din senin, plansul dupa bb meu care nu a vrut sa traiasca. Dar pe langa suferinta ta, ce mi s-a intamplat mie e nimica toata. Cu toate astea, atunci cand eu am crezut ca mie mi-a picat cerul in cap (ce ignoranta am fost!), tu ai gasit si pt mine cuvinte de incurajare, ai trecut un moment peste durerea ta si ai vibrat alaturi de mine in suferinta mea. Asa cum ai facut cu noi toate, care am trecut prin asa ceva. Un asemenea om, care poate trece peste suferinta sa si alina durerea altora e un OM deosebit, fara nici un fel de exagerare. Deci, Laura draga, sa nu te mai gandesti niciodata, dar niciodata! ca ai fi o ratata.
Eu cred ca legea compensatiei functioneaza. Ma gandesc ca suferinta imensa prin care ai fost nevoita sa treci va fi compensata foarte curand cu o bucurie imensa.
Sa-ti dea Dumnezeu tarie, sanatate si ceea ce-ti doresti cel mai mult:

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Dragele mele sunteti minunate Va strang tare, tare in brate SImt caldura grupului nostru, chiar daca suntem atat de departe una de alta

Andreea, Cristina_ana, Vivela, Bubulina m-ati facut iar sa lacrimez! Ma iau emotiile cand vad ce fete deosebite am langa mine si ma rog sa fim toate fericite in viitorul apropiat, sa ne vedem fiecare visul cu okii! Toate am suferit prea mult si ne dorim prea mult un copilas (sau 2, Flavia sau 3, Adela) ca Dumnezeu sa nu ne dea acest dar! Sper ca Andreea sa fie urmatoarea pe lista gravidutelor(kiar daca testul de azi e neg, nu e relevant), iar dupa ea sa fiu eu (azi Z 23)

Va pup pe toate si va multumesc ca m-ati tras afara din butoi (ca tare la fund ma dusesem)!





Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

LAURA...daca stiam in ce stare esti,nu scapai azi de mine!
am fost azi la piatra,la CAFE LATINO.m.am intalnit cu neste fete...si veneam direct la tine sa te pupacesc si sa tev scot repede din butoias...!

are dreptate sotul tau...veti face cel mai frumos,mai dulce si mai papacios bb..si tu ai sa fii cea mai frumoasa ,mai fericita si mai cocolositoare mamica din lume!hai mai bine sa nimaram impreuna...uite io sunt z 22!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

asa obosita cum suntam intrat un pic ca vad ca laurici trebuie sustinuta

lauraaaaa ma faci sa plang...nu te mai gandi te rog frumos stiu ca e greu si ca amintirile sunt inca vii acolo in suflet si vor fi tot timpul dar tu trebuie sa te gandesti ca trebuie sa fii in forma si mereu cu zambetul pe buze pentru bb care vine hai te rog frumos sa zambesti si sa incerci sa fii optimista asa cum zici si tu
apropo cand faci testul?

vb maine

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_a spune:

Draga Laura , ma bucur ca mesajele noastre te-au ajutat sa treci cu bine peste momentul acela dificil . Si eu am trecut de multe ori prin astfel de momente insa la vremea respectiva (acum 5 ani si acum 3 ani)nu stiam de existenta forumurilor de suport, ca sigur as fi trecut mult mai usor cu ajutorul vostru. E uimitor cum aceeasi suferinta ne face sa rezonam la durerea celeilalte ,chiar daca nu ne cunoastem decat de pe forum si de destul de putina vreme.Stiind ceea ce simt eu fata de suferinta fetelor de aici , sunt convinsa ca voua va pasa de ceea ce simt eu mai mult decat celor din jurul meu , care , netrecand prin astfel de situatii , iau totul cu mare usurinta sau spun ca le pare rau asa.... din varful buzelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Oana ai fost la Piatra? Daca veneai in timpul saptamanii ce fain era, ca sunt mai des pe acasa (dimineata). Ieri am fost la Zimbrarie si la Manastirea Neamtului, unde am pus un pomelnic si m-am inchinat, iar aseara am vazut meciul la un restaurant. Asa ca am reusit sa ies din pasa proasta (m-a ajutat sotul si m-ati ajutat voi foarte mult)!

Nushulici obosito, incerc sa fiu optimista si, de cele mai multe ori, imi reuseste! Am avut o zi ingrozitoare sambata si sper sa nu mai trec prin asa ceva! Pur si simplu m-au lasat nervii si am cedat, dar m-am ridicat! Si eu ma gandesc: daca oi fi insarcinata nu trebuie sa deranjez bebicul!!! Sper ca te-ai obosit suficient in we

Mi_a lumea din jur nu intelege! Pana nu treci prin asa ceva, nu poti intelege durerea unei mame fara copil Pentru ca noi, kiar daca nu avem copilas, suntem mame! Iti multumesc



Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Laura ma bucur ca ti-a revenit optimismul.
Si eu cred in legea compensatiei si cu siguranta suferinta prin care ai trecut va fi compensata cat de curand de o mare bucurie,aceea de a avea un sanatos si frumos ca tine
Foarte frumos ai spus "chiar daca nu avem copilasi,suntem mame!" Mi-au dat lacrimile!
Fetelor va pe toate! Pe unde sunteti?




MIRELA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Laura, ..si astept cu sufletul la gura vestea cea buna!

Numai bine si voua, fetelor!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi

Pentru Barbye, una dintre noi...Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Buna, nu am mai scris aici de cateva luni, am fost si mult plecata si ma si intrista f. tare ca eu, din anumite motive, trebuie sa mai astept inca pentru a putea incepe munca la bb 4. sper in maxim 1-2 luni.
insa zielele astea s-au implinit 6 luni de cand mi-am pierdut ingerasul si am fost f. tulburata, si am invceput sa va mai citesc si din urma....... din pacate lista s-a lungit.

della, situatiile noastre seamana f. mult. eu am doi baieti de 7 si 5 ani, tot 36 ani si culmea tot ing. IT. Eu insa nu m-am putut intoarce inca la servici, desi au trecut 8 luni de la nastere si 6 de cand mi-am pierdut micutul mult iubit. Nu m-am simtit in stare, sper de luna urmatoare, mi-am mai acordat acest ragaz de refacere pt. mine si pt. a petrece timp cu baietii, care si acum ma intreaba zilnic despre ingerasul nostru ce mai face, daca l-a durut etc....inca sunt f. afectati si le dau lacrimile cand isi amintesc. de aceea data urmatoare trebuie sa fie totul perfect, nu pot risca nimic, si nu sunt hotarata.

cred ca durerea asta a noastra e ca o boala cronica, nu vom scapa niciodata de ea, sunt si perioade de timp cand e f. vaga si reusim s-o reprimam, dar revine periodic si cu forta parca mai mare.
am pierdut imens, insa gandul ca ei sunt langa Dumnezeu care i-a vrut langa ei trebuie sa ne aline si sa ne dea putere.

eu il simt pe iubitul meu micut tot timpul cu mine cum ma alina si-mi da putere.

cred ca totusi un nou bebelus ne-ar aduce o alinare mai concreta si ne-ar da sentimentul ca am fost iertate...

blueeyes, am inteles ca mergi la nayel, am fost si eu la el, deocamdata sunt in tratament, mi-a placut ca mi-a ascultat cu rabdare si compasiune povestea, mi-a spus ce s-a gresit in cazul meu fara sa-si apere colegii, si cand am revenit peste 1 luna tinea totul minte, si in plus m-a incurajat ca data viitoare am toate sansele sa fie OK.

acum trebuie sa plec cu copiii la fotbal, pa.


Mergi la inceput