iubire sau atasament?

iubire sau atasament? | Autor: nikole

Link direct la acest mesaj

cum ne dam seama de diferenta?
ma uit in sufletul meu,incerc sa ma detasz un pic, sa ma privesc din afara, sa vad viatza fara EL, sa vad ce simt...in afara de un mare gol in stmac si in inima, si inafara de un sentiment...cum ca as fi pierduta, fara vise, planuri, idealuri, sperante, ..nimik!!!
Si totusi, dupa un scurt timp,imi vin in minte atat de multe lucruri pe care nu am avut timp, sansa, puterea sa le fac cand eram impreuna...
starile astea alterneaza , sunt atat de contradictorii, si ma fac sa ma intreb?ce e?iubire sau atasament?rica de singuratate?lipsa de incredere?
Daca as scrie pe o foaie de hartie, tot ce imi doresc sa fac in viatza de acum inainte, tot ce as putea face,existenta mea ar capata culori...dar intr-o secunda, gandesc ca prefer sa rup foaia, si sa il am pe El...
nu sunt genul lacrimogen(poate doar in propria intimitate/), nu fac istericale,nu dramatizez, nu ma milogesc, imi pastrez demnitatea, chiar acum cand El..pleaca!!!
Vad ziua de maine goala..si sper sa am puterea sa infrunt inca o dezamagire, cu capul sus, dar e greu, doare...de asta ma intreb?
Il iubesc, sau sunt poate dependenta de El, de prezenta lui?
intrebarea mea era de fapt...cum ne dam seama, daca iubim sau ne-am obisnuit cu cel de langa noi?
Parerile voastre, m-ar putea ajuta sa trag niste linii,sa fac poate niste diferente, in rest...povestea NOASTRA,e ...poate una dintre atatea povesti with no happy end...
dar,am convingerea, ca Cineva acolo Sus, are un plan ptr. fiecare,si poate e edvarat ce se spune...tot raul e spre bine...


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inca o zi spune:

nikole, tocmai ti-am admirat pozele!esti frumoasa foc!eu cred ca intr-o relatie care tocmai se apropie de ´´final´´,nu e vorba numai de sentimente,ci si de obisnuinta,mai ales daca a fost o relatie de mai multi ani.te-ai obisnuit cu prezenta lui,cu felul lui de a fi,cu ceea ce lui ii place,s.a.m.d dar daca nu mai e sa fie,asa cum scriai si tu,poate ca bunul D-zeu are un alt plan pt tine, o alta persoana si daca tot se termina eu zic ca cel mai bine e sa privesti in viitor si nu inapoi,pt ca daca vei privi inapoi vei ramane ´´prizoniera´´ trecutului,vei trai din ce a fost si iti va fi mai greu.priveste inainte si nu te resemna in trecut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Nikole imi pare rau . esti o fata atat de frumoasa , sunt sigura ca iti gasesti intr-o secunda un partener nou care sa te merite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaczm spune:

E greu sa uiti si sa incerci sa te obisnuiesti cu altcineva... Iar in ce priveste intrebarea ta cred ca pot fi amandoua... atat iubire cat si atasament. Amandoua sunt la fel de greu de depasit... Eu si dupa 3 ani dupa c ma-m despartit de prietenul meu, inca mai format din instict numarul lui de telefon... in timp toata durerea se estompeaza si va fi un pic mai usor... sA AI GRIJA DE TINE SI SA FII TARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Da fetelor, si mie imi pare rau..imi pare rau pentru noi,dar si maine e o zi...acu am o dilema...urmatorului sa-i spun parera ex-ului, sau sa il las sa descopere singur?(glumesc desigur)
No, pentru treba asta maine merg la o sedinta de SPA, macar daca tot imi ard fata cu lacrimi, sa fac si un tratament de regenerare celulara...asta asa ca o "razbunare",sa cheltui ceva bani, ca doar de asta muncesc!!!!
asta e...multumesc ca sunteti aici!
Da stiti ce ma irita cel mai mult?Unii oameni cred ca daca isi incrunta un pic fruntea , sunt atat de ireistibili, ca le pica lumea la picioare, si automat isi rezerva dreptul de a fi superficiali si ignoranti...ori asta ma ataca cel mai mult!!!
Si m-am gasit eu...sa schimb lumea!!!
Dar de maine incerc sa ma schimb eu...o doza minima de egoism are menirea sa ne prelungeasca viatza!GARANTAT.
va pup,sa fim iubiti!
P.S :am auzit de o noua tehnica de dezintoxicare,care se practica in Thailanda,procedeul dureaza o luna, in fiecare zii, bei nu-s ce ceaiuri,la care mi adaugi niste exercitii de meditatii,,sauna , si inca alte cateva trebusoare de astea...la sf.unei luni, se face o clisma, si ...ies toxinele, pe care cica...ti le si arata!
nu stiu exact toate detaliile, e in mare voga printre VIP-urile de aici...ma gandeam sa-i fac cadou un abonament!!!
Da m-am razgandit...mi-am dat seama ca sunt rea, si nu e bine!!!
Doamne da-mi putere!

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

MA bucur mult ca ti-ai pastrat simtul umorului, e important.
Ti-am vazut si eu pozele si intr-adevar ai o frumusete iesita din comun... asa ca nu-mi fac griji!
Iar hotararea pe care ai luat-o, sa fii mai egoista, e foarte buna, sa nu uiti sa te pretuiesti...
Have fun maine la SPA, sa vii sa ne pove cum te mai simti.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Imi amintesc de tine cand sperai sa fi insarcinata (si iti spunea ce bebe simpatic ai face daca ar lua ochii tai albastri)..
Imi pare rau ca nu-ti merge bine. Chiar nu se mai poate remedia nimic?!




Vreau si eu SPA!!..


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Nikole, si eu tin minte ca am "vorbit" cu tine mai demult la alt subiect.
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa o experienta, dar intr-adevar asa de frumoasa cum esti nu cred sa ramii prea mult singura
Ai grija de tine si sa ne povestesti cu a fost la spa.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Si mie imi dau nopti nedormite cam aceleasi intrebari.
Cind aflu ceva mai sigur, te anunt. Ca inca nu m-am "hotarit" care e treaba si diferenta.Poate nici nu exista, mai stii?

Faceati un cuplu foarte frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Esti superba, nu doar frumoasa.

Sa stii ca si eu imi pun intrebarile astea. De unde stim ca iubim sau e vorba doar de un atasament puternic? Se pot confunda? Eu zic ca da, mai ales cand suntem foarte vulnerabili.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nikole,

normal al fi ca atasamentul sa intregeasca iubirea, atunci cind cuplul are deja vechime si parte din primii fiori ai indragostitului se sting, dar nu s-o inlocuiasca; chiar ma doare citind topicele tale si sper ca acest sfirsit de relatie nu e decit o usa spre urmatoarea etapa si spre un nou unceput.




Ana


"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia. If the dead talk to you, you are a spiritualist; If you talk to the dead, you are a schizophrenic."

Mergi la inceput