Transpiratie abundenta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Incaltamintea o iau doar cu piele peste tot, si port pantofii alternativ, dar si vara sunt lac. Mereu alunec in sandale...
Mirela, bicarbonatul ti-a fost de folos in sensul ca ai scapat, sau doar ai ameliorat? Am folosit si eu tt felul de spray-uri dar mi-au atacat pielea intr-un hal fara de hal si a trebuit sa opresc.



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, si la subrat si la talpi. Am fost si la medic pentru ca acesta problema mi s-a agravat in timpul sarcinii si nu am scapat de ea nici dupa. Din pacate toate investigatiile nu mi-au adus nici o lamurire pentru ca toate analizele recomandate au fost in limitele normalului (inclusiv endocrinologice) asa ca intr-un fel trebuie sa ma impac cu asta...
Eu folosesc numai deodorante barbatesti (sunt singurele cu care am cit de cit rezultate) si in principiu Rexona pentru ca Adidas e apa de ploaie pentru mine. Dr. mi-a recomandat si o crema (nu mai stiu cum o cheama, parca Sudamed), am gasit-o greu la farmacie, dar nu pot sa spun ca m-a ajutat...
Iar pentru talpi chiar nu am nici o solutie, si mie imi aluneca din picioare sandalele cu toc...

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

kya, nu pot sa spun ca am scapat definitiv. cand si cand mai apare si mai fac o cura de bicarbonat. dar nu mai este asa de rau ca inainte.

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

kya, nu pot sa spun ca am scapat definitiv. cand si cand mai apare si mai fac o cura de bicarbonat. dar nu mai este asa de rau ca inainte.

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cree spune:

aveti cumva idee cat costa operatia pentru hiperhidroza? am 18 ani si ma confrunt cu asta...este foarte greu, mai ales pt ca tot timpul imi ud caietele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

La capitolul asta am si eu o intrbare. Pe aici se vorbeste despre transpiratia din timpul perioadei active, adica a zilei insa eu transpir doar noaptea. Indiferent daca e rece sau cald in camera,daca e iarna sau vara, daca sunt invelita cu zece paturi sau cu un cearsaf in fiecare dimineata tricoul de pe mine poate fi stors.In timpul zilei nu am nici un fel de problema. Dimineata, imediat dupa ce m-am trezit, am cate o repriza de fiori reci pe spate pana ajung sa ma bag sub dusul cald si apoi e ok....nu mai am nici o problema pana in dimineata urmatoare. E lipsa de vitamine, o forma de manifestare a hipotiroidismului sau elimin cantitatea industriala de apa ce care o beau zilnic???

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

datorita regiunii unde stau, transpir non-stop...cum sa nu transpiri cand afara sunt 40 de grade anti perspirant dupa dush si e ok

transpiratia este inodora, capata mirosul urat" cand intra in contact cu bacteriile de pe corpul nostru ..asta e ce-am invatat la scoala

chestia cu operatiile mi se pare o aberatie, si cea ca anti perspirantele contin aluminiu...una si mai mare, de parca nu exista in jurul nostru o groaza de substante nocive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by Lorenza

Ceai de salvie(baut) pentru transp[iratie excesiva!



Si eu stiu tot de ceaiul de salvie intern si cataplasme pe locul afectat tot cu aceasta licoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cree spune:

quote:
Originally posted by Annie80

chestia cu operatiile mi se pare o aberatie



atunci poate ca nu stii ce inseamna hiperhidroza palmelor...sa nu poti sa-ti folosesti deloc mainile si sa uzi tot ce tii in palma...foi, carti...sau sa-ti alunece toate
e destul de incomod si chiar iti afecteaza viata...
si se intampla si la 20 de grade, nu numai la 40

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Si eu am mari probleme cauzate de transpiratia in exces. (numai la axila). Este f neplacut pt ca hainele mi le cumpar in functie de culori, de material etc, am o exeprienta vasta, stiu din prima care mai ascunde putin si care nu. Transpir si vara si iarna, tot timpul anului. Mult timp am folosit Lady Speed Stick gel, era cel care ma proteja f bine, adica transpiram f mult, dar nu miroseam. Dupa vreo 2 ani mi s-a parut ca nu mai e la fel de eficient. Am luat, la recomandarea cuiva, roll-on Mitchum de la Revlon, varianta fara parfum. M-am indragostit de el realmente. Costa 90.000 lei unul si se gaseste in super-market-uri usor.
Mama mi-a spus ca a fost la fel in tinerete si m-a incurajat "mama, o data cu varsta, va scadea cantitatea".

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)


poze

Mergi la inceput