spaga medici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si mie mi se pare ca multe dintre aberatile din sistemul sanitar le provocam chiar noi. Am mai scris asta, am o prietena care a dat 800 de euro la o nastere normala petrecute in 5 minute (col scurt, rupta apa de acasa, dilatatie maxima etc.) E treaba ei ca a dat, mai grav e cind apare pe un forum ca asta si spune ca dr cutare ATIT ia pe o nastere. Eu n-am dat absolut nici un leu in timpul sarcinii (dr meu consulta la spital) si pe urma am dat la cezariana 150 de euro, dar dupa ce toata povestea era terminata. Si am fost bine tratata, cu rabdare si profesionalism si am iesit si cu capul sus de fiecare data. Nu m-am gindit ca ar trebui sa ies cu capul in piept pentru ca nu dau spaga! Dupa ce am nascut, aveam si eu multe hirtii de 50.000 pregatite pentru asistente. Nu le-am mai dat din momentul in care am vazut ca sint scirbe si puse doar pe luat si nu ma ajutau cu nimic! Si uite asa am iesit cu capul sus si din spital si nici n-am alergat pe nimeni cu plicurile. Si apropo de plicuri si de neonatolog, in Cantacuzino, nici dr Ceausu, nici dr Craciun nu stateau cu mina intinsa si se ocupau cu mult drag de bebelusi. Deci oameni exista, hai sa nu-i bagam cu forta pe toti in galeata cu spagari doar pentru ca avem noi o pasiune sa dam plicuri pentru a fi mai bagati in seama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theodeaconu spune:

[quote]Initial creeata de Mihakvcs

buna fetelor,am si eu o intrebare care ma tot framanta odata cu apropierea zilei in care voi naste(22. octombrie)care este 'spaga'in spitalul municipal(dr branescu doina)poate o cunoste cineva din intamplare si stie cam care este pretul..va rog mult ajutati-ma cu ceva sfaturi caci nu am nici cea mai mica idee:(....va pupacesc
[/iipaote]

eu am nascut pe 21.06.2006 la Municipal prin cezariana.A fost o operatie de urgenta si eu am dat la cei doi medici , unul rezident Daniela Grigore si sef sectie dr.Dumitru cate 3 mil.la fiecare,pediatrei Elena jianu 300 000 lei,la supraveghetoarele de noapte cate 100 000 lei,la asistenta care facea toaleta zilnica cate 50 000 lei, iar la asistenta care a facut gauri in urechi fetitei mele 100 000 lei.La anestezist nu am dat nimic pt. ca fiind de urgenta nu mi-a zis nimeni nimic.Am inteles ca anestezia generala este 1 500 000 , iar cea epidurala 1 000 000 . Nici unul din cei doi doctori nu m-a supravegheat pe parcursul sarcinii, eu avand o experienta neplacuta la Giulesti cu o saptamana inainte de a naste .Cu dopul eliminat si membrane fisurate imi faceau injectii impotriva contractiilor. M-am externat la cerere si am ajuns la municipal unde am dat peste d-ra doctor rezident care m-a internat de urgenta. Nici nu am stiut cine m-a operat ,iar ce am dat am dat la medici am dat cand am plecat, nimeni nu mi-a cerut nimic.
Cu aceasta doamna a nascut cumnata mea care a luat-o in evidenta la 7 luni , iar cand a nascut * nastere normala* nici nu a vrut sa-i ia banii, pana la urma i-a luat 2 500 000 lei. Nimeni nu baga mana in buzunar , dar toti asteapta .De ex. acum in giulesti este o doamna care a nascut de doua saptamani si este la reanimare si ea si bebelul pt. ca nu au vrut sa-i faca cezariana pt, ca nu a avut la ea decat 3 000 000 si i s-a mai cerut 1 500 000 lei pt.anestezie. S-a chinuit aproape 48 ore si numai cand a adus restul de bani i s-a facut cezariana .In acest caz trebuie facut? Nastere usoara si sa ai un bebe frumos ca al meu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Daca apreciez mai mult sistemul sanitar privat este pt ca acolo nu se da spaga chiar daca se plateste mai mult.
Asta a fost valabil si cand am nascut si sper ca acesta sa se dezvolte cat mai mult in Ro, sa fim intr-adevar tratati ca oameni.

O cunostinta a nascut acum vre-o 2 luni la spital de stat si nu a dat bani nimanui. Pt asta, dr i-a spus in fata ca pana nu vine cu banii, nu se va ocupa nimeni de ea (desi era in travaliu de ore bune). Niste prieteni l-au sunat pe medic si i-au spus ca daca nu se ocupa de pacienta il vor reclama. Nu stiu daca asta sau altceva l-a facut pe dr sa se razgandeasca, dar cert e ca pana la urma si-a facut datoria fara ca tipa respectiva sa lase vre-un ban in spital.

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by impreuna
O cunostinta a nascut acum vre-o 2 luni la spital de stat si nu a dat bani nimanui. Pt asta, dr i-a spus in fata ca pana nu vine cu banii, nu se va ocupa nimeni de ea (desi era in travaliu de ore bune). Niste prieteni l-au sunat pe medic si i-au spus ca daca nu se ocupa de pacienta il vor reclama. Nu stiu daca asta sau altceva l-a facut pe dr sa se razgandeasca, dar cert e ca pana la urma si-a facut datoria fara ca tipa respectiva sa lase vre-un ban in spital.

Fla (sotie si mamica fericita)




Unde asta, in Cluj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by theodeaconu
De ex. acum in giulesti este o doamna care a nascut de doua saptamani si este la reanimare si ea si bebelul pt. ca nu au vrut sa-i faca cezariana pt, ca nu a avut la ea decat 3 000 000 si i s-a mai cerut 1 500 000 lei pt.anestezie. S-a chinuit aproape 48 ore si numai cand a adus restul de bani i s-a facut cezariana .In acest caz trebuie facut? Nastere usoara si sa ai un bebe frumos ca al meu .

theo



Bine ai venit pe DC.
Ce trebuie facut? Dar doamna asta n-are si ea un sot sa-i invineteasca okii medicului care a lasat-o asa? Asta trebuie facut, trebuie casapiti!
Eu gandesc ca in cazuri de genul asta lupti cu armele lor. Ori daca ei sunt atat de nenorociti cred ca o bataie buna e tot ce li se cuvine. Sau dupa posibilitati inregistrati pe camere digitale, pe telefoane, pe ce aveti la indemna si dati in gat la toate televiziunile din tara si la cateva din strainatate. Plus trimis "materialul" si la colegiul medicilor si la minister.
Ia sa vedem care pe care!
Dar din pacate ce spun eu aici e o utopie atata vreme cat pacientii inainte de merge la "maestrii" intreaba cat e spaga.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

De vina e pana la urma sistemul!Atata timp cat nu se aplica niciun fel de sanctiune,in general,nu numai in sanatate,n-o sa se schimbe nimic,o sa fie jungla,care pe care,cerere si oferta,scapa cine poate,cine da mai mult din coate etc. Cand legea o sa fie lege pentru toata lumea de la presedinte in jos o sa ne ''civilizam'' si noi!Pana atunci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Da cata, in Cluj la Stanca.

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by theodeaconu

[quote]Initial creeata de Mihakvcs

buna fetelor,am si eu o intrebare care ma tot framanta odata cu apropierea zilei in care voi naste(22. octombrie)care este 'spaga'in spitalul municipal(dr branescu doina)poate o cunoste cineva din intamplare si stie cam care este pretul..va rog mult ajutati-ma cu ceva sfaturi caci nu am nici cea mai mica idee:(....va pupacesc
[/iipaote]

eu am nascut pe 21.06.2006 la Municipal prin cezariana.A fost o operatie de urgenta si eu am dat la cei doi medici , unul rezident Daniela Grigore si sef sectie dr.Dumitru cate 3 mil.la fiecare,pediatrei Elena jianu 300 000 lei,la supraveghetoarele de noapte cate 100 000 lei,la asistenta care facea toaleta zilnica cate 50 000 lei, iar la asistenta care a facut gauri in urechi fetitei mele 100 000 lei.La anestezist nu am dat nimic pt. ca fiind de urgenta nu mi-a zis nimeni nimic.Am inteles ca anestezia generala este 1 500 000 , iar cea epidurala 1 000 000 . Nici unul din cei doi doctori nu m-a supravegheat pe parcursul sarcinii, eu avand o experienta neplacuta la Giulesti cu o saptamana inainte de a naste .Cu dopul eliminat si membrane fisurate imi faceau injectii impotriva contractiilor. M-am externat la cerere si am ajuns la municipal unde am dat peste d-ra doctor rezident care m-a internat de urgenta. Nici nu am stiut cine m-a operat ,iar ce am dat am dat la medici am dat cand am plecat, nimeni nu mi-a cerut nimic.
Cu aceasta doamna a nascut cumnata mea care a luat-o in evidenta la 7 luni , iar cand a nascut * nastere normala* nici nu a vrut sa-i ia banii, pana la urma i-a luat 2 500 000 lei. Nimeni nu baga mana in buzunar , dar toti asteapta .De ex. acum in giulesti este o doamna care a nascut de doua saptamani si este la reanimare si ea si bebelul pt. ca nu au vrut sa-i faca cezariana pt, ca nu a avut la ea decat 3 000 000 si i s-a mai cerut 1 500 000 lei pt.anestezie. S-a chinuit aproape 48 ore si numai cand a adus restul de bani i s-a facut cezariana .In acest caz trebuie facut? Nastere usoara si sa ai un bebe frumos ca al meu .

theo









Io specimene din astea as reclama urgent si in plus as chema televiziunea.
Cel mai fain ar fi sa fie filmati cu camera ascunsa.
Mi se face sila de asemenea oameni!

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Mihakvcs - eu am nascut in iulie 2003 cu dr Branescu si i-am dat 200$. Nu mi-a pretins nimic, asa am considerat eu in acel moment, de fericire ca totul s-a terminat cu bine. Am nascut prin cezariana de urgenta, pt ca d-na dr a incercat sa-mi provoace nasterea naturala, la mine nu a functionat cu ovulul respectiv si dupa un travaliu de 7 ore riscam sa-mi pierd bebelusul...asa ca am intrat in operatie urgent si fara sa ma gandesc de doua ori. Pana la urma, am fost norocosi si eu si puiul meu, dar se putea termina mai rau. N-am cuvinte de lauda excesive despre dr Branescu, este ok ca medic, a fost amabila, mi-a raspuns la telefon (dar n-am sunat-o niciodata la ore nepotrivite sau nejustificat) numai ca in cazul meu ar fi trebuit sa-si dea seama dupa un banal control ca nu voi putea naste natural din cauza dimensiunilor bazinului, a pozitiei bebelusului si a greutatii lui.

Iti doresc nastere usoara si curaj, ceea ce ti-am povestit este strict ce mi s-a intamplat mie. Cu siguranta exista zeci-sute de alte femei multumite.

PS- operatia mea arata tare urat
ALINA

Mergi la inceput