Fetelor am nevoie de o opinie

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

auzi baby dar ce nume e asta sascha? e rus? ucrainian? eu nu am auzit de cand ma stiu in Ro numele asta la un baiat/barbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Pork, tot asa e relatia voastra?
Hai sa-ti raspund si eu, poate o sa ai o alta viziune a ceea ce aveti voi doi.
Nu cred ca voi veti putea avea un viitor, sa-ti spun si de ce. Eu sunt oarecum in situatia ei, cu un trecut dureros si un iubit pe care l-am tot amanat, doar-doar mi-o trece de ex. Am facut chiar si planuri de casatorie, in momentele mele mai relaxate, i-am si cerut timp de gandire, la inceputuri, insa nu merge. Si nu din cauza ex-ului, ci pentru ca nu simt pentru el ce-ar trebui sa simt. In timp mi-am dat seama si ca nu e chiar un tip asa ok pe cat am crezut la inceput; petrecand mai mult timp cu el, am realizat ca are defecte peste care nu pot trece. La inceput am procedat ca si iubita ta si-ti spun si de ce... nu voiam sa fiu singura, dupa o relatie atat de lunga nu mai stiam sa fiu singura. Ma magulea sa stiu ca cineva ma iubeste, ca-si doreste sa fie cu mine, nu-l lasam in pace, dar nici nu-l voiam de tot. Apoi, mi-am impus sa fiu cu el pentru a-l uita pe ex, pe ex l-am uitat, dar cu el tot nu pot fi. Nu suntem compatibili, nu ma face sa simt ca el e alesul, e un tip moale, fara initiativa, mai putin cizelat, destul de comod si foarte interiorizat.
Si crede-ma, am incercat destul, insa dupa un an si jumatate de cand am acceptat sa fiu cu el, n-am inaintat deloc, din punctul meu de vedere. Imi pare rau ca ne-am irosit reciproc timpul, am ajuns aici si din cauza ca eu n-am stiut sa-mi ascult sufletul, am incercat sa rationez, sa-mi spun ca nu e neaparat necesar sa iubesti pe cineva ca sa ai o relatie reusita, insa m-am inselat. Si nu am 20 de ani, ci 35.
Spunea cineva ca ea se joaca... nu cred. E doar debusolata, il iubeste inca pe ex, dar nici nu vrea sa fie singura. Iar daca tu esti acolo pentru ea, fie si doar la capatul firului sau pe mess, o face sa poata merge mai departe, dar nu cu tine. Tu esti doar suportul pentru moment, daca te iubea si voia intr-adevar sa fie cu tine, nu statea deoparte.
Iti spun sincer, pe mine m-ar fi ajutat ca el sa renunte. Si nu sa iau o hotarare pozitiva in ceea ce-l priveste, ci sa-mi vad mai departe de viata mea.



poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

La mine e diferit...fata mi-a cerut sa o las singura tocami pt ca relatia noastra sa nu fie un surogat a ceea ce a avut inainte...nici eu nu as accepta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Iaca si a 12-a luntre: ea isi bate joc de tine iar tie iti place...

Just kidding...

Serios vorbind, lucrurile se intimpla EXACT cum spune Alma doar ca tu nu le poti vedea cu toata obiectivitatea, imi pare rau dar pina nu accepti adevarul si nu nu apuci coarnele "taurului" sa dai cu el de pamint, o sa treaca timpul pe linga tine. Si subiectul asta ar face 22 de capitole a cite 20 de pagini, degeaba.

Intr-o buna zi n-o s-o mai vezi deloc pentru ca apare un altul, pun pariu pe 12 lazi de sampanie ( mie mi se pare evident ca te tine pe post de "sa treaca vremea" pina la urmatorul...) si o sa-ti spuna:

".... iti multumesc, mi-ai fost de mare ajutor dar nu ne mai putem vedea, o sa-mi amintesc insa intotdeauna de tine..."

ceea ce inseamna in traducere libera:
" omg, chiar nu-ti dai seama ca de acum esti in plus? chiar trebuie sa-ti spun? gizaz, barbatii astia..."

Cea mai buna alegere este sa pui mina pe telefon sau sa intri pe messenger si sa-i scrii un mesaj de adio si n-am cuvinte, chiar ACUM!
Fa-o tu inaintea ei, vei face un MARE bine amindurora si veti economisi o gramada de timp si de sentimente/resentimente care omoara sufletul!
Te asigur, si-ti dau si-n scris...de fapt, tocmai ti-am dat

Edit: iti anticipez raspunsul: ..."la noi nu este asa, tu nu intelegi, nu poti stii ce-mi spune ea etc" ...

Ok, dar sa nu zici ca nu ti-am spus!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Pork, tu crezi ca eu i-am spus lui ca e un surogat pentru ceea ce am avut? Nici nu cred ca a fost asa, insa daca inima nu e acolo inca de la inceput, nici nu va fi...
Poate ar fi mai bine sa te lamuresti singur, sa mai treaca luni, ani si intr-un final sa renunte ea, pentru ca tu nu poti.

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

Baby...ti-as recomanda putin mai multa atentie in momentul in care dai niste raspunsuri, nu de alta dar...spui lucruri gratuite...
Daca te vei uita la ce a scris fata vei vedea ca aici era problema ei "nu vroia sa fie singura"...iar problema mea e exact opusa..fata mea "vrea sa fie singura cel putin un timp"...deci e altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

logic ca e altceva! :))) nici nu ma asteptam sa nu fie altceva!



_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

Daniela...am fost tentat de multe ori sa fac ceea ce imi spui tu...adesea char ma piscau buricele degetelor si-mi tineam mainile inclestate pe scaun, ca sa nu scriu ceea ce imi zici...adica un mesaj de adio...ar fi prea simplu...probabil as fi prea slab sa fac treaba asta. Sa o fac eu primul...asa ar fi norma l daca as avea orgolii de adolescent de 19 ani...am depasit faza sper. Eventual nu ii voi mai scrie sau raspunde la telefon...si treaba daca e sa se termine se va termina d ela sine...locuim in orase diferite...si adesea tari diferite, continente diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

De cate ori nu i-am spus si eu ca vreau sa fiu singura... Ne auzeam tot asa, pe mess, la telefon, dar nu voiam sa-l vad, nici noi nu locuim in acelasi oras. Si asta se intampla pentru ca NU il iubeam. Dar stiam ca e acolo cand voi simti nevoia sa am pe cineva aproape. I-am si spus ca daca nu mai suporta situatia asta, e liber sa renunte, dar nu a facut-o.

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Pork, am citit toate cele 15 pagini cap coada! Acum inteleg de ce ai postat la topicul meu. M-ai sfatuit sa lupt "pana la ultimul cartus". Poate ca si tu ar trebui sa faci la fel... desi, Alma are mare dreptate, fata e foarte confuza, sufera mult dupa ex-ul, dar nici nu vrea sa stea singura. Are nevoie sa stie ca cineva o sustine, cineva ca tine!

Spuneai ca ai nevoie sa auzi povesti asemanatoare. Am si eu una pentru tine, chiar doua.

Unul dintre colegii mei de apartament a trecut printr-o experientza foarte trista. A venit intr-o zi cu fata acasa, ea, super dulcica, deschisa, zambitoare... El, foarte indragostit. Isi trimiteau zeci de sms-uri pe zi, declaratii infocate in care ea ii multumea ca a aparut in viatza ei cand credea ca nu mai poate fi fericita. Apoi, brusc, dupa o luna, s-a rupt totul. De ce? Pentru ca ea ia spus ca are nevoie de timp, ca nu e pregatita pentru o relatie... Tipul a venit pulbere acasa intr-o seara si ne-a povestit ca nu mai intelege nimik. Atunci am aflat ca biata fata se cuplase cu el ca sa scape de fostul - un tip foarte posesiv, care o sechestra, n-o lasa se se vada nici cu prietenele ei. Trecerea brusca, del a o relatia la alta a speriat-o cu siguranta si atunci a dat inapoi. Acum se vad foarte rar, isi vorbesc politicos, dar nici unul dintre ei nu mai incearca nimik. El pare sa-si fi revenit, imi spune tot timpul "n-a fost sa fie, n-o sa-mi pun acum cenusa in cap". Ma intalnesc si eu cu ea si ma intreaba tot timpul ce mai face X si asta imi lasa senzatia ca ei chiar i-a pasat de el, insa i-a fost teama sa nu-l faca sa sufere, si asta pentru ca nu-si revenise inca dupa fostul, care, culema, fusese si primul ei barbat...

O alta poveste.

Eu insami am fost tentata sa incerc o noua relatie, la vreo doua luni dupa ruptura de fostul meu logodnic. Tipul - ok, nimic de zis, parea sa aiba cele mai bune intentii. Am vorbit pe mess o gramada, am vorbit la telefon, am iesit in oras de vreo 2 ori. Ba odata l-am luat si pe bebe cu mine si atunci m-a innebunit ca vrea si el un copil. Ultima data cand ne-am vazut, mi-a lasat impresia ca vrea sa ma sarute la despartire. Mi-aduc aminte ca am coborat precipitat din masina, sa nu-l mai vad. M-a cautat dupa o saptamana pe net, sa ma intrebe e a facut de m-a speriat asa de tare. I-am raspuns ca nu m-a speiat in nici un fel, atat ca mi-am dat seama ca el vrea mai mult si mie nu mi se pare coret sa-i dau sperante, atata timp cat eu inca mai tin la celalalt. Si mi-a scris: "apreciez foarte mult", dupa care, in alta seara mi-a tantit-o ca s-a ingragostit de mine. Mie una mi s-a facut rau, am dat-o pe gluma si pana la urma am luat hotararea sa nu mai vorbim. E mai bine asa, oricum nu ma atragea in nici un fel!

Inca o precizare! Stiam ca il mai iubesc pe fostul inca de cand am schimbat primele replici cu celalalt, insa ma saturasem sa stau in casa si sa-mi plang de mila. Ma saturasem sa fiu singura - ca femeie vorbesc. Acum insa singuratatea nu mi se mai pare o povara, mai ales ca am un suflet nevinovat langa mine, fatza de care trebuie sa ma comport matur, responsabil.



Mergi la inceput