VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

vad ca multi au rezultate ff bune cu melaoline si sunt f hotarat sa il folosesc , dupa caum am mai scris(cred) astept sa imi soseasca cateva cuti pe la inceputul lui octombrie si cum mai am si novitilul sper ffffff mult sa am rezultate asa cum imi doresc mai ales ca mie mi-au aparut petele in primavara anului trecut . andy zice ca are aceasta afectiune de la 8 ani si daca el este f multumit de rezultate atunci nici nu ma gandesc sa nu va scriu si eu peste cateva luni (sper cat mai putine) despre rezultatele pe care le am ... f optimist azi :)) :D ... oricum deocamdata ma mandresc cu puncteletele mele de pigment (2)care mi-au aparut de curand in centrul petei de pe pleoapa si care au diametrul cam de 1 milimetru ... e f putin dar imi alimenteaza sperantele :))... nu stiu cui sa acord creditul pt ele .. vitixului sau novitilului pe care il folosesc cam de 2 sapt dar care spre deosebire de vremea cand foloseam vitix(cand nu am stat aproape deloc la soare/ no time ) am stat aproape in fiecare zi la soare... deci ..... novitil rules ....afectiunea asta pacatoasa poate evolua la nesfarsit sau se poate oprii oricand, nu??? nici asta nu se cunoaste parca... se poate face ceva pt o stagnare ??? parca am citit pe undeva ca nu prea ... voi stiti la fel?
sa auzim numai de bine
p.s. nu am fost pana acum la dr nedelcu ... doctorita de care am vb mai sus mi-a confirmat ca este suficienta protectia pleoapelor pe perioada cat stai in solar ... NEAPARAT SA TII OCHII INCHISI si totul este ok ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Andy_ spune:

Afectiunea asta poate evolua, stagna sau regresa oricand fara sa intervii tu cu nimic. Sunt perioade si perioade. Si eu am avut pete care au disparut din senin, altele care au aparut foarte rapid fara nici o explicatie aparenta. Totusi am observat ca in perioadele in care esti mai stresat boala evolueaza mult mai rapid, consider ca atunci nu e nici o sansa de regres de la sine, cred ca si tratamentul are efect mai slab.
Pentru stagnare e acelasi tratament ca si pentru tratamentul bolii, nu exista tratament separat. De multe ori in urma unui tratament esti fericit chiar si cu o stagnare daca repigmentarea petelor nu apare.
Am folosit si eu Vitix si nu am constatat nici un efect pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by _Andy_

Buna.

Totusi, au fost 2 tratamente care au dat rezultate. Primul a fost cu injectii Cerebrolysin, am inteles ca sunt niste injectii pentru creier care li se fac batranilor care au probleme pe acolo sus. :) Tratamentul a fost recomandat de dr. Nedelcu impreuna cu Meladinine.




Injectiile cu Cerebrolysin se pot face si copiilor ?
Am vazut ca medicamentul contine: HIDROLIZAT DE PROTEINA DIN CREIER DE PORCINA. Oare care e legatura cu vitiligo ?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myky11 spune:

Va rog foarte mult ajutati-ma si pe mine sa fac rost de melaoline!:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Or fi contra stresului...mai ales a celui produs de vitiligo

Ajutati-o pe Barbye!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=82950

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

cerebrolysinul este neurotonic...sincer nu "bubghesc" legatura cu vitiligo...ii faceau bunicii mele dupe AVC...cu rez.bune ce.i drept...

prospectul:

http://www.pannaturopathic.com/files/Cerebrolysin.doc

...so...continuam sa ne pigmentam si noi

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

salut ... am citit pe aici (parca) mult mai inainte despre o chestie interesanta si acum nu mai gasesc ... daca va mai amintiti voi urmatorul lucru : aloe vera este toxica persoanelor cu grupa de sange ...? scria cineva despre o ruda a sa (mama sa daca imi aduc aminte bine) ca a luat ceva vitamine sau a folosit un gel/unguent pe baza de aloe vera si a avut reactii adverse destul de urate...


oficial intotdeuna ne merge bine :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

John, uite aici a zis Anca :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72499&whichpage=18

e vorba de grupa AB (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

ce mai faceti???

sotului meu i s.a mai marit pata de pe gat si i.au aparut mici si f.multe punctulete de repigmentare tot pe gat...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

merci pt ajutor ... pt a cumpara melaoline din grecia nu trebuie reteta nu? cunostintaa mea de acolo a incercat sa cumpere de la o farmacie si i-au cerut reteta .. i-am zis sa mai incerce si inn alta paarte... eu stiam ca nu trebuiue reteta ... :(((

Mergi la inceput