VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Florenta, tu esti in Romania, poti cumpara tinctura de telina-dacia Plant se pare ca e cea mai buna- si dai zilnic pe zonele afectate, cat de des poti...eu asa am scapat in cateva luni de 2 pete mici sub cot, acum cativa ani...ideal e sa pui comprese dar e greu, merge si numai tamponat, asta e bine, dar de 4-5 ori pe zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Arinna, ce mai faci? Mi-era dor de tine! N-am mai vorbit de foarte mult timp!
Eu cred ca am vestea buna si ma rog la Dumnezeu sa nu mosteneasca si copilul meu petele mele. Nu vreau sa ma gandesc acum la asta, incerc sa nu atrag raul asupra mea.

Pupici!

Ioana 3+

Vine bebe!!



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna si alina, multumesc, marti dimineata plecam, spal, calc, pregatesc bagaje...ocupata pana peste cap cu copii...in rest nimica nou...
ioana,felicitari pt bebeica, sarcina usoara si nu-ti fa atatea griji!

arinna, da novitilul rezultate? cum iti mai merge? pisicul s-a acomodat bine?
Florenta, bine ai venit, mi-am facut si eu ness intr-o zi si mi-am pus pe mana de doua ori, apoi am fost prea lenesa sa mai incerc...
Alina, tu cu ce-l tratezi pe sot?

eu va doresc numai bine tuturor si cand ma intorc din concediu sper sa citesc ca aveti toate numai rezultate pozitive...


Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ioanafelicitari,chiar veste mare! Eu intru mai rar pe DC de la un timp iar pe mess nu te-am mai vazut nici pe tine ...e si ora de vina,sunt cu 7 ore mai devreme aici...ma bucur mult pentru tine, stiu cat iti doreai un bb! Da, incerca sa nu te mai gandesti acum la Vit,eu asa fac, daca nu e foarte rau nu ma mai stresez,incerc sa fac una alta...mai ales ma feresc de soare .Pana vine bb si mai creste trebuie sa apara un tratament mai usor de urmat si eficient,in caz ca apar , D.fereste, probleme...

Clara, concediu placut!!!!!
Drum bun si astept impresii despre Romania
Novitilul, ca orice tratament pentru vit., da rezultate dupa cateva luni...mai ales pe maini, e cel mai greu de tartat.Asa ca mai am de asteptat dar mi se pare ca deja o pata e rosie, nu stiu daca e bine sau am stat eu in primele zile la soare la ora nepotrivita, ca nu stiam care-i treba ( se sta f dimineata sau f tarziu seara spre apus)Incerc sa respect cat mai bine numai ca nu intotdeauna prind soare.Dau si cu telina si iau ulei de in, acid folic,coenzima Q10 si alte vitamine de care am eu nevoie .cam greu de inghitit atatea, m-am saturat...eu faceam tratament cu niste tincturi de care am fost multumita dar mi-e tare greu sa tin 15 minute de trei ori pe zi comprese, la nesfarsit...apoi mai e o problema de care uitasem, nu dupa orice tratament pigmentul obtinut e permanent!Mie petele care mi-au disparut total cu tinctura de telina( doar turnam des ) nu am mai aparut..pe siteul Novitil spune ca pigmentul ar fi permanent...vom vedea...despre tincturile mele nu stiu, am uitat sa intreb si mi-e greu sa mi le procur din tara si sint si ff scumpe insa nu asta e problema principala ci modul de aplicare,sa stau cu ele.Am rezistatjumatate de an si apoi m-am prostit de tot.Nici cu Novitil si sa alergi dupa soare nu-i usor,si sa dai cu crema spf in rest...Cum am rezultate vizibile, va anunt- deocamdata doar o pata care e mai rosie dar din primele zile( sfarsitul lui mai)a aparut, cred ca am stat aiurea la soare,nu aveau cum sa apara rezultate asa de repede.
Pisicul e foarte bine , a crescu - e dublu in doua saptamani si face numai nebunii, are o gramada de jucarii, ca pentru copii, zici ca aevm bebe in casa :)Altfel nu te intelegi cu el- deja ne ataca si pe noia ros cateva fire,se agata de fotoliu.dar e tare scump, il scoatem la plimbare cu un ham special, finutz, altfel il gasim in varful brazilor sau il pierdem cand il apuca strechea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

quote:
Originally posted by arinna

Cand ai facut tratamentul cu ness ? :) cat se tine aplicat?




Arinna- tratam. cu ness l-am facut acum mai bine de 5 ani, o data pe zi, seara, timp de o luna - o luna jumate , nu mai stiu exact durata.Am dat seara si m-am culcat asa, ma spalam dimineata. In ziar scria ca este bine sa dam cat de des si de mult timp putem ... insa eu am facut asa cum ti-am zis ...ziua nu poti sa-ti dai pt ca se vede urat, seara e ideal...



" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Multumesc,Florentza! Sa ma gandesc unde sa-l repartizez, ca noaptea dau cu Novitil.(trebuie sa eviti apa doua ore dupa si mi-e comod pentru tura2, tura 1 trebuie sa fie urmata de 1/2 ora stat la soare si eu aleg pe la 8 seara acum, vara)Cred ca o sa dau ziua, de mai multe ori (momentan stau mai mult pe acasa)
Weekend placut tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Iti doresc succes!
Uite, ar trebui si eu sa-mi dau, dar nu am vointa, of!
Este un "tratament" usor, nu necesita timp mult ... si totusi, aman ...azi, zic ca de maine, maine ca de poimaine ... si nu mai ajung odata sa incep .

PS:te admir pt faptul ca poti sa te tii de un tratament,chiar de 2 in paralel, ca reusesti sa ti le faci corect si atata timp cat trebuie.Felicitari!

" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Da, oare ce sa facem ? Asa si eu cu tincturile, care mi-au facut foarte bine...am rezistat zi de zi jumatate de an si pe urma le-am facut varza - adevarul e ca nu e simplu sa faci asta cu lunile sau cu anii -ca in general mai apre si in alte parti...dar trebuie sa ne impunem.Eu am dat acum cu nessSa stii ca are ceva in el, simt ca o caldura pe maini.Sper ca nu coloreaza si zonele "bune"Ai dreptate, mai usor de atat ce poate fi - ar trebui sa ne mobilizam pe ness si tinctura de telina- nu cer soare, nu-s toxice, doar timp si rabdare.Desigur, o sa continui si cu Novitilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Cu ce ness te dai?
Eu, atunci, am folosit Amigo.
Nu coloreaza decat partile depigmentate, sigur.


" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu am Nescafe Rich Columbian ( de la Nestle)- daca nu ma intrebai habar nu aveam
Oricum e amuzant, miros frumos mainile si dupa ce-l spal si mai stam si noi la o cafelutza, aici

Mergi la inceput