VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Buna fetele, ce mai ziceti?
pe mine m-a prins o durere de gat de sambata de nu mai stiu ce sa fac.

Azi i-am tras o vizita dr de piele, am fost ft ingrijorata fiindca de vreo 2 zile vad o pata alba sub urechiusa lui Marc si m-am gandit ca e vitiligo...am mai fost si anul trecut cu el fiindca avea pe picior atunci, si mi-a zis dr ce e neurodermita, se intalneste des la copii...si mi-a zis ca poate dispare si apare in alt loc...si azi am dat peste colegul lui, ca el e in concediu, si mi-a zis si asta ca nu e vitiligo, e neurodermita si ca nu e grav...in fine, m-am linistit. vorbina cu mama la telefon, mi-a zis ca si sora-mea cand era mica avuse pe fata, eu insa nu-mi amintesc (o fi si asta ereditara, of d-ne ca m-am saturat de mosteniri din astea negative!!!)
cat despre pata mea de pe mana, a zis el ca e ft bine si de ce ma deranjeaza asa ca aproape nici nu se vede....eu insa vad si alte punctulete pe corp, el insa zice ca nu orice pata e vitiligo, pielea are imperfectiuni si e pe alocuri mai deschisa la culoare dar asta nu inseamna ca toate petele ce eu le vad, sunt vitiligo...si eu cam pun crema peste tot unde vad ceva...cat despre soare el zice ca nu de la soare ies pete,(mie asa mi se parea ) ci daca te bronzezi, acolo unde ai vitiligo nu se bronzeaza , si sa nu fie contrast prea mare...

arinna, ca si mijloc de contraceptie am optat pt mirena...
vroiam sa te intreb ceva...dr m-a cadorisit azi cu o crema Elidel, dar ma gandeam sa te intreb pe tine ce stii despre ea? ca am gasit la parintii intreaba, parintii raspund despre dermatita atopica, si mi-a sarit undeva numai in ochi ca in canada nu se mai recomandata ca ar avea efecte secundare de cancer scria... nu am avut timp sa citesc ca e mult...dar daca se stie asta despre ea, de ce mi-a dat? hmmm
tie cum iti mai merge? esti bine?

numai bine tuturor si mult succes in continuare la tratamente!!!



Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, multi medici recomanda tacrolimus si pimecrolimus(Elidel si Protopic-denumirea comerciala)
Nu stiu daca a fost retras in Canada, vad aici un site
http://www.elidel.ca/EN/

Uite si pentru celalat http://www.rxcarecanada.com/Protopic%20Ointment.asp?prodid=2309

La medic aici nu am fost pt vit. dar din cate am auzit recomanda Protopic...care e cam din aceeasi categorie.Am auzit si eu ca ar provoca cancer de piele dar banuiesc ca f rar si daca dai mult timp, pe zone cu alunite, cine stie...multa lume insa se trateaza cu asa ceva, si in Romania.Canada e oricum f ciudata in ce priveste medicamentele, f greu accepta ceva, chiar daca exista in alte parti ale lumii.
Eu stiu ca nu ai voie la soare daca dai cu Protopic si cred ca si cu Elidel e la fel

Legat de soare, mie imi face f rau, imi apar pete noi in cateva zile.Multi medici trateaza vit superficial pt ca stiu ca rezultatele se obtin f greu.Eu stiu ca parerea majoritara e NU pentru soare.Ce chestie, auzi, de ce te deranjeaza!El nu stie ca e progresiv si ca se poate intinde oricand ?Ca doar asta e teama tuturor cu vit.Si eu am de 3 ani, nu e rau ca am facut mereu cate un tratament-poate de-aia , poate nu-dar nu stie nimeni cand o poate lua razna-D. fereste!

Ma bucur ca cel mic este bine si nu mai ai si grija asta.Vit apare in locuri specifice deregula, medicii stiu imediat.La urechiuse nu stiu daca se face :)

Eu am comandat Novitil si mi-a venit in doua zile,miroase cam urat, arenu stiu ce proteine si alte chestiuni dar care nu fac rau nici copiilor nici batranilor nici gravidelor se pare sau celor ce alapteaza, asa am inteles.Trebuie sa stai la soare numai cu zona respectiva unde ai dat, restul se acopera daca vrei cu haine sau dai cu SPF-zic si ei in prospect.Azi am stat 5 minute, maine 10, pana la 30 dar cica e si in functie de piele daca te arzi repede sau te bronzezi, de varsta,deci depinde cat suporta fiecare.Se poate sta 15 min odata si alte 15 la alta ora, asa cred ca o sa fac.Altfel, ma feresc de soare cat pot.

Mi-am facut si tinctura de telina, ( Novitilul se poate folosi si in paralel cu alte tratamente, asa scrie in prospect)azi am strecurat-o si pun cu o pipeta de cate ori mi-aduc aminte.Cred ca am pus cam mult alcool , adica e el tare dar merge.Aici nu gasesc tinct de telina si trebuie sa ma adaptez la tratamentele existente in zona ca din tara nu prea are cine sa-mi trimita si nici cu tincturile de la medicul meu nu mai pot sta de 3 ori pe zi 15 minute, desi eram multumita de rezultate dar e prea dificil,la un moment dat,dupa jumatate de an incepi sa scartai.

Cu crema faci cum crezi, daca nu esti convinsa n-o da, insa stiu ca imunomodulatorii (topic) se folosesc pe scara larga in vit.si alte boli de piele.mai ales daca ai numai un loc mic...Dar ai grija cu soarele, vezi ce scrie in prospect, eu stiu ca nu ai voie, dar la Protopic.

Te pup -sper ca ai luat ceva pentru gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Uite, tot in siteul despre Elidel spune sa nu stai la soare sau lampi,atunci e mai riscant


http://www.pharma.ca.novartis.com/downloads/en/products/elidel_scrip_e.pdf

Si aici info interesante despre Elidel-http://www.answers.com/elidel


Legal status
Routes topical
Pimecrolimus is an immunomodulating agent used in the treatment of atopic dermatitis (eczema). It is currently available as a topical cream, once marketed by Novartis, (however Galderma will be promoting the molecule in Canada in early 2007) under the trade name Elidel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, multumesc ca mi-ai raspuns...nu am luat inca nimica de gat si inca ma doare...

si mie mi-a zis ca elidel-ul e ca si protopic, am sa o folosesc dupa ce sunt gata cu protopicul cred, fiindca am vazut ca expira prin noiembrie.
si eu imi pun crema pe toate petele ce mie mi se pare ca sunt albe, nu ma iau dupa dr...
si da, nu e bine protopic si soare, ieri am fost la colegul dr meu, dar dr meu mi-a zis sa ma feresc de soare cand folosesc protopicul...
azi e timp frumos, merg pana in oras si intru pana la plafar sunt
curioasa daca aici este tinctura de telina.
mai vorbim,

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

tocmai vroiam sa zic ca nu am vazut sa fie retras...

Oricm, daca te hotarasti, tinct. de telina se face usor, pui alcool( de 60 cica eu am avut de 90 dar am adaugat putina apa) peste telina rasa, sa o acopere, si o lasi la intuneric 2 saptamani, dupa care o strecori si pui lichidul in ceva inchis la culoare(eu am pus intr-o cutie de medicamente mai inalta,au fost niste vitamine,e din plastic, restul e in borcan la intuneric)Poate gasesti totusi in oras.
Trebuie sa iei repede ceva pentru gat, ca de acolo incepe raceala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, am sa o folosesc fiindca e cum zici tu, de la un tub ce rau sa-ti faca?
tu nu dormi la ora asta? ca la voi e noapte

nu imi fac singura ca-s prea comoda, si daca tot plec in ro, acolo gasesc sigur...
te-am pupat,

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Asa e, e 1,40 si sunt bufnitza,asa am fost mereu din pacate.Deocamdata nu lucrez, invat limba, am luat permisul auto si intentionez sa dau un TOEFL si sa ma reprofilez la un colegiu acu, la 40

Vai am vazut ca am gesit, tinctura se tinea 20 de zile si eu am scos-o azi, am zis ca 2 saptamani- am avut asa o saptamana grea cu testul si altele ca m-am ametit de tot.Asta e, o sa mai fac una, docamdata dau cu ce amNoroc ca mi-am recitit un msaj anterior uitandu-ma la copilasii vostri ce scumpi sunt !

Gata, trebuie sa fac un efort sa merg spre pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna,felicitari pt carnet! si somn usor!

ce ai terminat in ro? nu ti se recunoaste?
eu am terminat multimedia, am noroc ca e tehnica si e recunoscuta, dar inca nu am lucrat in domeniu...

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, sa stii ca am fost in oras si am intrat intr-o "reformhaus", un gen plafar si am intrebat de tinctura de telina, s-a uitat aia la mine de parca as fi cazut de pe luna, a zis ca nu au numai suc de telina...si am intrebat eu daca au alte tincturi, a zis ca nu, numai picaturi...da de telina cica nu.
se poate si manca telina sau asa nu da nici un rezultat? ca eu as putea manca cruda...si daca da, in salata cu alte legume sau numai telina?
of ca-mi plange piticul...

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, multumesc eu am facut dreptul, aici pot sa fac paralegal sau legal asistant dar dureaza mai mut si e bataie de cap,prefer ceva mai simplu, de vreo doi ani.Am in plan ceva dar mai intai trebuie sa invat limba f bine si de una singura

Sa mananci atata telina e greu si oricum mai important e sa te dai pe locul respectiv,mie asa mi-au disparut doua pete dar dai de cateva ori pe zi, cateva luni-nu e greu, pui cu pipeta sticlutza sau tamponezi cu vata si lasi sa se usuce Tincturile mele de la medic sunt mai greu de aplicat pt ca trebuie sa stau 15 min cu comprese de 3 ori pe zi si e greu dupa jumatate de an nu mai poti.
Sigur, ideal e sa iei si tinctura de telina intern dar daca nu ai,ce sa faci Poti bea suc, eu mi-am facut, am baut si am pus si pe locurile respective (chiar si din tulpina si frunze, sunt f suculente)dar cica tinctura e mai buna ca alcoolul scoate cel mai bine partea activa din planta.
Asa si aici se mira cand intreb, desi tablete au, in combinatie cu nu stiu ce, dar stomacul meu nu mai suporta nimic peste ce iau, si asa e la pamant de atatea medicamente.

Foate bun e si ceaiul verde , e antioxidant si te invioreaza,are cofeina) dar da si o stare de bine, nu de agitatie, eu gasesc aici unul cu pomegranate(rodie) care ii da o aroma deosebita.Simplu e mai amarui.Pun si miere in el se e f bun.Mai stiu ca acidul folic ajuta tenurilor depigmentate si urzica-suc-dar cine poate sa l ia ani de zile?Si ulei de in, e pt boli autoimune, ca si urzica( capsule, ca are gust rau)Si B complex pentru nervi face minuni.


Mergi la inceput