VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Voi reusiti sa luati compensat tratamentele pentru Vitiligo !?

Am o reteta de la dr Nedelcu pentru Vitix unguent si Advantan. Am fost cu ea la doctorita de familie sa imi dea reteta compensata si pentru Vitix nu mi-a dat ca nu stie ce e aia. Eu ce vina am ca ea nu stie !? Am inteles ca Vitix-ul costa destul de mult.

Unde il pot gasi si cat costa ? Cum il pot obtine compensat stiind ca tratamentul dureaza cel putin 6 luni. Vitiligo este o boala cronica si ar trebui suportata de asigurari!



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Sanziana, Vitix se gaseste la unele farmacii,trebuie intrebat, costa cam 1.200.000,cel putin asa era in vara cand am plecat eu din tara..,Probabil ca exista o lista cu medicamente care pot fi compensate...

In alta ordine de idei, am citit (pe alt forum) ca suferi de tiroidita autoimuna Hashimoto, si mie mi s-a dat diagnosticul de tiroidita autoimuna- nu stiu daca e aceeasi cu a ta, am avut noduli la tiroida ani de zile si fac tratament cu euthyrox.Citisem aici pe DC ca iodul nu face bine in cazul tiroiditei dar mie mi-au fost recomandate tablete cu iod pt noduli, acum multi ani, care mi-au facut bine, ( Dumitrache de la Parhon, care nu mi-a spus ca as avea tiroidita desi din eco si facnd ATPO am aflat, plus hipotiroidism desi fac tratament)Tu ce tratament faci pt aceasta afectiune ?Ai dureri, cum se manifesta? ( Eu am din cand in cand plus senzatia de presiune)Cand i-am spus lui Dumitrache acum multi ani ca ma doare uneori mi-a zis ca numai la tiroidita doare si ca fara tartament daca as fi avut eram "pe catafalc" - probabil se referea la una virala-dar asta cu tiroidita autoimuna nu a luat-o in calcul. Si nici recent, dupa ce am facut eco, nu a zis nimic - un alt medic a sesizat si m-a trimis si la analize.Plus vitiligo, care se asociaza des cu asta.

Ce a mai zis Nedelcu de soare, stiu ca nu e impotriva desi majoritatea medicilor sustin ca nu e bun.Mie imi apar zone noi sau se extind cele vechi , la soare.

Succes mult la tratament, din cate am citit copiii au sanse mari de vindecare totala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Mesaj postat de cineva pe www.naturaplant.ro subiect vitiligo :

Aceasta este o boala cu substrat psihologic(pielea si sistemul nervos vegetativ sunt create din aceeasi structura onogenetica). Stiu cazuri care s-au rezolvat spontan prin efortul mintii si credinta, altele prin tratamente naturiste mai indelungate completate de psihoterapie in general si hipnoza in special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by arinna

Sanziana, Vitix se gaseste la unele farmacii,trebuie intrebat, costa cam 1.200.000,cel putin asa era in vara cand am plecat eu din tara..,Probabil ca exista o lista cu medicamente care pot fi compensate...

In alta ordine de idei, am citit (pe alt forum) ca suferi de tiroidita autoimuna Hashimoto, si mie mi s-a dat diagnosticul de tiroidita autoimuna- nu stiu daca e aceeasi cu a ta, am avut noduli la tiroida ani de zile si fac tratament cu euthyrox.Citisem aici pe DC ca iodul nu face bine in cazul tiroiditei dar mie mi-au fost recomandate tablete cu iod pt noduli, acum multi ani, care mi-au facut bine, ( Dumitrache de la Parhon, care nu mi-a spus ca as avea tiroidita desi din eco si facnd ATPO am aflat, plus hipotiroidism desi fac tratament)Tu ce tratament faci pt aceasta afectiune ?Ai dureri, cum se manifesta? ( Eu am din cand in cand plus senzatia de presiune)Cand i-am spus lui Dumitrache acum multi ani ca ma doare uneori mi-a zis ca numai la tiroidita doare si ca fara tartament daca as fi avut eram "pe catafalc" - probabil se referea la una virala-dar asta cu tiroidita autoimuna nu a luat-o in calcul. Si nici recent, dupa ce am facut eco, nu a zis nimic - un alt medic a sesizat si m-a trimis si la analize.Plus vitiligo, care se asociaza des cu asta.

Ce a mai zis Nedelcu de soare, stiu ca nu e impotriva desi majoritatea medicilor sustin ca nu e bun.Mie imi apar zone noi sau se extind cele vechi , la soare.

Succes mult la tratament, din cate am citit copiii au sanse mari de vindecare totala.



Sper sa gasesc Vitix la farmacie! Asta e, daca nu e compensat va trebui sa il platesc la pret intreg. Uf!

Nedelcu a zis ca poate sta la soare. Vom vedea la vara. Oricum la vara vreau sa incerc si tratamentul cu Novitil, asa ca va avea nevoie de soare.

Daca ai avut o tiroidita (inflamare a tiroidei) determinata de vreo bacterie sau virus e bine sa o tratezi. E ca orice infectie din cate stiu eu.
Tiroidita autoimuna cred ca e de un singur fel, Hashimoto. Ideea e ca nu se stie din ce cauze corpul tau creeaza anticorpi impotriva propriei tiroide. Iar in timp asta o oboseste si o distruge ceea ce duce la hipotiroidie (dar poti avea boala si fara sa ai inca hipotiroidie). Se determina masurand ATPO (anticorpii).
Simptome la mine au fost o crestere de 15 kilograme in cateva luni, oboseala ingrozitoare (ca sa ies din casa sau sa ma misc imi trebuia un adevarat efort de vointa), creierul nu mai functiona decat foooaaaarte lent... Initial nu mi-am dat seama pentru ca toate astea s-au intamplat cam la o luna-doua dupa nastere si credeam ca e din cauza lipsei de somn si alaptatului. Dureri nu am avut si nici senzatia de nod in gat sau nu am remarcat.
Chiar inainte sa ajung la doctor mi s-a facut rau in plina strada. Un fel de ameteala de a trebuit sa ma asez. Atunci nu stiam ce mi se intampla, dar intre timp am invatat sa recunosc cand imi e rau de la fluctuatiile de hormoni. Aveam TSH-ul 152!

Ca tratament iau Euthyrox zilnic. Nu l-am suportat de la inceput asa ca am crescut treptat. Iarna trecut ma stabilizasem cu jumatate de pastila de 125 zilnic (eram in Franta unde sarea e neiodata). La inceputul lui 2006 am revenit in Romania si TSH-ul era ok. Cam la 4 luni dupa revenirea in Romania mi-a crescut din nou la 40! Acum trebuie sa gasesc o solutie sa ma adaptez. Mi-au dublat doza de Euthyrox la 125 zilnic, dar nu o suport, mi-am scazut-o singura la 100 pentru ca imi daduse ciclul peste cap si ma simteam rau cam la o ora dupa ce luam pastila.

Initial mi-au facut si o ecografie, dar tiroida nu e marita si nu sunt noduli sau nesemnificativi (parca unul de 4mm si unul de 3mm). Nu mi-au zis sa fac nimic pentru ei.

Scuze pentru off-topic si ca m-am lungit!

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Multumesc pentru raspuns, Sanziana, nu cred ca e off topic mesajul pentru ca tiroidita autoimuna se leaga de multe ori cu vitiligo...Eu nu am avut reactii negative de la euthyrox si iau de pe la 20 si ceva de ani, acum am 39...vara imi reducea doza la jumatate dar nu ma simteam bine,,,am luat 5 zile pe saptamana si doua pauza dar de 5 luni iau zilnic pentru ca mi-a iesit TSH ul mare ,deci hormoni tiroidieni putini - asa am inteles.Deci am hipotiroidism si inca destul de alarmant.Tiroidita autoimuna am, nu virala.Se pare ca avem simptome destul de diferite in cadrul aceleiasi afectiuni.
Abia am scapat de operatie, aveam noduli, am refuzat.In timp nodulii au devenit foarte putin evidenti dar mi s-a dat diagnosticul - de catre alti medici decat cel la care am mers multi ani-de tiroidita autoimuna.Si mai ales , se leaga cu vitiligo.la mine nu se observa inca decat vag dar nu stiu ce va urma asa ca incerc si eu una alta pentru ca oricum a progresat si a aparut si in alte mici zone in doi ani...din fericire nu-s prea albe,se vad numai daca le arat eu...

Mult succes in tratamentul fetitei si sper sa gasesti Vitix- in cel mai rau caz poate faci rost din Bucuresti, au la farmaciile mai mari sau prin centru- observ ca esti din Brasov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Fetelor,sper sa va fie de ajutor aceste trat.naturiste!



Vitiligo
Suc de telina, se beau cate 100 gr la pranz si cate 100 gr seara, cu 1/2 ora inainte de masa.
Cu tinctura de telina se ung zonele depigmentate. Ea se prepara prin macerare timp de 10 zile a frunzelor si radacinii rase de telina in palinca.
Vitiligo
- Suc de telina cruda: 100 ml la pranz si 100 ml seara, cu 1/2 ora inainte de culcare.
- La 1 litru de apa clocotita se pun la infuzat: 10 gr. sunatoare, 10 gr. musetel, 10 gr. patlagina, 10 gr. sovarv, 10 gr. galbenele, 10 gr. urzica. Se bea pe parcursul zilei. Tratamentul este de durata.
Se tine regim lacto-vegetarian.
Se consuma catina (uscata sau ulei de catina).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ancuca, multumim, din pacate e foarte greu de tinut un asemenea tratament( baut mult suc de telina) dar si eu am observat ca tinctura de telina ( cumparata) aplicata extern, face foarte bine, insa multe persoane nu au avut nici un rezultat:(
catina am luat si eu,ulei, sa ma ung extern, dar nu am dat inca constant pentru ca fac un alt tratament- tot naturist-pe baza de tincturi, de jumatate de an...de asemenea am citit ca dieta are influenta asupra acestei afectiuni despre care inca nu se stiu prea multe...
O sa caut ceaiurile respective- eu nu sunt in Rom si nu stiu daca o sa le gasesc pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Arinna-cu multa placere!

Mie personal mi se pare usor de tinut acest trat.{dar este numai parerea mea}.
Eu nu ma confrunt cu aceasta problema si nu stiu mai nimic despre ea,insa am gasit aceste trat.naturiste pe net si m-am gandit ca va pot fi de folos.


Stiu ca este greu sa gasesti toate ceaiurile acolo.Cred ca ti-ar fi mai usor daca le-ai comanda pe net.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ancuca, afectiunea asta e nemernica rau si nu se vad rezultate decat dupa 6-12 luni,daca sunt rezultate, evolueaza in timp, progresiv si nu i se cunosc cauzele, se presupune, printre altele, ca ar fi o boala autoimuna...oamenii incerca zeci de tratamente extrem de scumpe pentru ca ceea ce da rezultat la cineva la altul nu are efect, de aceea e greu de tinut, practic e o lupta toata viata daca nu se descopera ceva cu adevarat eficient.In multe locuri, pe net se spune "tratament garantat" dar sunt foarte putine cazuri de ameliorare - de vindecare nu mai zic.Fiecare adopta tratamentul in care are mai multa incredere si in urma caruia observa un rezultat , dupa minim 3-6 luni, chiar un an.Daca nu, altul...si altul...si tot asa.

Multumesc ca te-ai gandit la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

Arinna-inteleg perfect situatia in care va aflati, tu si ceilalti care suferiti de aceasta afectiune!Imi pare sincer rau!
Eu ma confrunt cu altfel de probleme si la fel ca voi am incercat fel de fel de trat.medicamentoase fara rezultat.Asa am decis sa devin "naturista",si nu regret.De 3 luni beau ceaiuri,tincturi si pastile pe baza de plante.Nu plec din casa fara ele,si pot sa-ti spun ca rezultatele s-au vazut din prima saptamana.

Merita sa incerci!

Multa sanatate!

Mergi la inceput