VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Revin si eu pe la voi.... Fetelor, sigur - sigur se va gasi Melaoline in farmacii din 2007? Dupa ce fac un bebe ma apuc si eu de tratament. Nu cu solar, pentru ca nu merita riscul, avand in vedere ca nu am multe pete si oricum sunt pe spate si mereu acoperite de haine.

Ioana




da...am promisiuni in acest sens...nu din ianuarie...

...dar totusi dc faci melaoline trebe si soare/solar/lampa UVA...ca altfel ii iei degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by arinna

Anca, pentru ce sa-i faci rezumat ?
Fata e bine documentata si riscurile puva exista.Indiferent de numele psoralenului.La unii s-a intins mai mult, altii au avut rezultate bune.Nu exista regula generala.Poate n-a facut nimeni cancer de piele dar ne putem exprima teama in acest sens, nu?

Alynna, ma bucur ca ai aparut.Intamplator ma uitam prin forum si vazusem postarile tale.



sorry...m.am enervat un pic ca mi.a trimis si pe PM ceea ce a scris acilea...si din mesaj reiesea ingrijorarea vis.a.vis de cancerul de piele...si i.am spus si pe PM ca nu pot sa.i fac rezumat la ceea ce am scris noi despre cancerul la piele...sau in fine, despre risuri...sa citeasca intai tot ce am gurificat noi...si apoi discutam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Pana la urma fiica mea care are acum 2 ani e diagnosticata cu vitiligo in observatie. Adica am dat-o cu Elidel vreo 6 saptamani, iar acum nu ii mai facem nimic. Doar sa observ daca i se maresc sau nu petele.

Cum se diagnosticheaza insa vitiligo ? Doar cu ochiul liber ? Sau se pot face si niste teste pentru a sti exact ce este ?

Am gasit pe internet ca ar exista si pitiriazisul alb. Cum pot stii daca nu e asta ?
Testul cu Lampa Wood va spune ceva ? E periculoasa pentru copii ?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

"We can do no great things - only small things with great love."
("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna, e prima oara cand scriu pe acest forum, si va rog sa-mi scuzati ignoranta cu care vreau sa va intreb si eu cateva lucruri: sotul meu are 32 ani si are vitiligo de la varsta de 6 ani. La 20 de ani a fost la Bucuresti si a urmat tratament cu UVA. Acum un an a descoperit ca are probleme cu tiroida. Am gasit undeva ca dereglari ale tiroidei apar la persoanele cu vitiligo. Mai nou acum in incercarile noastre de a avea un copil, in urma spermogramei a reiesit azoospermie (zero spermatozoizi) . Credeti ca acest diagnostic are legatura cu vitiligo sau cu tiroida? S-a mai lovit cineva de problema aceasta?

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by iuca

Buna, e prima oara cand scriu pe acest forum, si va rog sa-mi scuzati ignoranta cu care vreau sa va intreb si eu cateva lucruri: sotul meu are 32 ani si are vitiligo de la varsta de 6 ani. La 20 de ani a fost la Bucuresti si a urmat tratament cu UVA. Acum un an a descoperit ca are probleme cu tiroida. Am gasit undeva ca dereglari ale tiroidei apar la persoanele cu vitiligo. Mai nou acum in incercarile noastre de a avea un copil, in urma spermogramei a reiesit azoospermie (zero spermatozoizi) . Credeti ca acest diagnostic are legatura cu vitiligo sau cu tiroida? S-a mai lovit cineva de problema aceasta?

vio




legatura vitiligo-tiroida...se poate face...da

dar de legatura azoospermie-vitiligo...sincer pana acuma n.am auzit...

...dar legatura tiroida-azoospermie...DA, tiroida este implicata si in buna functionare a gonadelor (glandele sexuale)...dar cum azoospermia poate fi mecanica (atunci tiroida nu are treaba!) sau hormonala (si se poate da vina pe tiroida!)...cred ca ar fi indicat sa faca teste suplimentare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Sanziana, eu stiu ca pitiriazisul apare pe spate-umeri-brate...
Da, Lampa Wood se foloseste pentru diagnosticarea vitiligo dar probabil ca rar, in majoritatea cazurilor diagnosticul se pune vizual avand in vedere zonele predilecte in care apare vitiligo, modul in care evolueaza si culoarea acestora.Alte analiza nu am auzit sa se faca, doar istoricul bolilor familiei sau a persoanei in cauza.
Uite aici un site despre vitiligo cu ceva mai multe informatii, despre care am mai vorbit - www.vitiligo.ro
Daca mergi la cativa medici si spun toti ca este vitiligo, cam asa este.

Iuca, iti recomand si tie siteul respectiv, daca nu stii prea multe in domeniu, te scuteste in mare parte de cautari pe google :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

anca tanasica, multumesc mult pentru raspuns. Joi mergem la dr.endocrinolog si vroiam sa ma duc cu lectia invatata.
arinnafoarte interesant site-ul.
Sotul meu a facut un tratament la Lugoj si la Bucuresti. La Bucuresti a fost la dr. Nedelcu si a facut UVA si UVB, a luat Oxoralen si inca ceva. Va doresc multa sanatate la toate (toti)

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

salutare dalmatienii mei dragi !! ce mai faceti? eu am si uitat de vitiligo, ca tare-s prinsa cu munca si , cum m-am debronzat total nici ca se mai vede la mine. eu am intrerupt tratamentul o dat cu venirea frigului pentru ca nu am vrut sa mai apelez la solar. ma bucur sa vad ca voi sunteti pe baricade si luptati cu aceasta mica neplacere.
vesti noi imi dai anca spunandu-mi ca ti-ai recuperat banii. o sa o sun si eu pe tipa ca sa ii cer, cred ca mi se cuvin, pentru ca m-am simtit ca naiba cand am aflat diferenta de bani. sunt tare fericita ca sunteti atat de optimisti cu acest medicament si sa dea Domnu' sa fie o treaba buna pana la capat.

numai bine si la cat mai multe pete maronii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Iuca, asteptam vesti!

Bijulica, mult succes si tie!

Anca, cum mai merge?

Eu nu am noutati, momentan sunt multumita dar astept primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Informatii vitiligo:

Dieta:

http://leucoderma.com/diet.htm

http://leucoderma.com/flash.htm

Dieta, recomandari
http://www.merryclinic.com/vitiligo/treatment.htm

Mergi la inceput