Mamici de noiembrie - decembrie 2006(36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulisor spune:

Buna dimineata fetelor, matinale ca de obicei.Off...Asiza cum ai reusit sa-ti imbolnavesti gatul, esti tu mai sensibila sau ti se trage de la ceva? Sa suni medicul cat mai curand, iar pana atunci incearca si tu leacul Alexandrei. Insanatosire grabnica si sa-mi spui cu ce ti-a trecut.Alexandra bafta multa cu analizele, fii optimista caci o sa fie bine.Fetelor eu tanjesc rau de tot dupa weekend, voi mai aveti chef de munca?Bulisor22+ Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

buna dimineata tuturor

in caz ca s-a infiintat clubul mainilor si picioarelor umflate, chiar daca nu sunt membru fondator, ma multumesc si cu statutul de membru simplu. mi s-au umflat rau degetele si nu am apucat sa imi scot verigheta, asa ca acum nu imi mai pot insela sotul

despre fetita nascuta ieri-sau alaltaieri?-vom afla vesti azi, sau cel putin asa a promis mama ei. oricum, dupa cezariana mama se simtea f bine, de vreme ce in aceeeasi zi a trimis mesaje la serviciu.imi doresc si mie acelasi lucru.

nu cred sa fi vazut patut cu fermoar, cred ca tarcurile au asa ceva. dar voi casca ochii.

sa aveti o zi buna, si mamici, si burtici.

chris 25+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

niste povesti va asteapta in emailul comun !
enjoy !

danita 26+

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Neata fetelor!!!
Danita, treaba cu nodul in gat a anuntat, in cazul meu, inceputul arsurilor...
Asiza, o singura data mi s-au umflat amigdalele si am avut febra pe parcursul sarcinii. M-am vindecat in 2 zile cu Oscilococcinum - medicament homeopat fara daune asupra mamei sau bebelui si f multa lamaine - cam 3/zi fie in citronada sau papata asa cu putin zahar. Ceiut de musetel - nu fierbinte, indulcit cu lamaie. Iar la gat imi puneam seara felii de cartof crud imbibate cu spirt si infasurate in ceva de bumbac + sosete cu spirt la picioare. Sanatate multa!!

Va pup; azi schimb saptamana

Ana 31w cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Va multumesc din suflet celor care mi-ati raspuns: Dolores, Alex, Ruxandra, Bulisor, Atudor...o sa incerc ceea ce mi-ati spus...oricum, la 2.00 merg la medicul de familie, vad ce zice si ea, apoi fie merg si la ginecolog, fie il sun...Oricum, eram aproape sigura ca nu scap de asta, e de la schimbarea asta brusca de temperatura, plus ca ieri am umblat pe ploaie si eu sunt si foarte rea de frig...Va pup ca merg sa ma pun in pat...-ici virtuali, ca sa nu se ia

Oana 23+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

Hello dragute!

Miro, merci pt site, noi suntem interesati de prelevare celule stem, am sunat la clinica respectiva si acum astept sa ma contacteze reprezentantul din Bucuresti. Vreau sa vorbesc si cu dr. meu sa-mi spuna el ce zice de treaba asta.
Miro, dr. ta ti-a dat concediu medical ca i-ai cerut tu? stii cu cat % din salariu ti l-a dat? mai trebuie dus si la dr de familie dupa aia? Eu nu am avut niciodata concediu medical si nu prea stiu cum se procedeaza... si cat ti-a dat?

Va , si azi schimbam saptamana,

Amalia 27+ si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Danita....mi-ai luat-o inainte.....si eu am acelasi nod in gat de cateva zile....si chiar vroiam sa va intreb oare ce poate fi...sa fie chiar de la arsuri?....mai ales ca aseara am avut de am crezut ca mor....ma ingrijoram si eu.....si orice fac nu imi trece....
Asiza...sper sa te faci bine.......
Miro....cred ca esti asa de fericita....sunt eu ca azi am zi scurta si vine weekendul dar tu ca de luni esti in concediu....sa te odihnesti....
Fetelor sa aveti grija de voi.....sa nu ne racim acum pe ultima suta de metrii.....sa va imbracati gros.......
Maine aflu numai rezultatele la analizele de sange....trebuie sa fac si urocultura si aia mi-o face maine...sper sa fie ok...
Va pupic si aveti grija de voi.......ma duc inapoi la munca.......pupici la bebici si mamici

alexandra 29 + cu
poze

"Exista doar un singur colt din univers pe care poti fi sigura ca il poti imbunatatii, si acela este tu insati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

ALEXANDRA,BAFTA CU ANALIZELE,SPER sa iti iasa bine,sa nu-ti mai faci griji.
ASIZA,imi pare rau de raceala ta,e nasol,dar daca ai grija iti trece.Si pe mine m-a incercat ceva,simteam ca ma zgarie pe gat,dar vad ca a trecut de la ceaiuri cu lamaie si miere.
Fetelor,eu iar am avut o noapte proasta,cand adorm mai bine trebuie sa ma scol la wc sa imi golesc vezica,daca nu ma scol atunci si aman momentul,devine o tragedie,incep durerile de burta,o simt f grea si dureroasa,asta mi s-a intamplat siazi noapte,dar cand am revenit in pat am simtit durere in partea stanga jos cam ca la ciclu,dar in final am adormit si cand m-am trezit nu m-a mai durut,dar m-am cam speriat.Si ieri m-au chinuit contractiile BH,sper sa fie ceva trecator ca dr meu e in concediu si numai pe 12 sept am programare.Of,of,numai griji si probleme...Voi cum stati la capitolul contractii???le simtiti in fiecare zi?eu am fost cam strsata si nervoasa in ultimele zile si cred ca si asta influenteaza activitatea uterina.
Va pupo si sa avem o zi mai buna ca cea de ieri

Adina 29+Alessia

poze
Adina diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

am aterizat si eu dupa atata vreme........nu s-a intamplat nimic intre timp decat ca am fost pana acum de doua ori in spital internata.prima data,m-am dus de voie buna ca gasisem pe chilotelul meu o pata de sange rosu,rosu,rosu,cat un varf de ac.....dar era.m-am dus la spital urgent,mi-a facut ecograf de unde s-a vazut ca harbujii mei erau ok,mi-a facut ecograf vaginal de unde s-a vazut ca frumosul meu cervix este putin intredeschis.urgent bagata la perfuzie si internata.am stat o saptamana la pat,de fapt numai in pat,asteptand urmatorul control sa vedem ce mai e cu cervixul.a ramas in stare initiala sau s-a mai intredeschis?.....m-au lasat sa merg acasa,dar sa stau numai in pat,cat mai mult intinsa,sa nu gatesc,sa nu spal geamurile si sa nu stau prea mult pe scaun.toate bune si frumoase,m-am dus acasa bucuroasa.....sotul mi-a plecat intr-o deplasare in aceea si zi dar spre seara.am stat singura acasa 2 nopti........................SLAVA DOMNULUI CA NU MI S-A INTAMPLAT CAT TIMP AM STAT SINGURA:CRED CA MUREAM!.................bucuroasa ca sotul mi-a venit,ne uitam la televizor.....dintr-o data imi zic...(stiti voi ca inainte ma confruntam eu cu o ciupercuta),desi am facut tratament....m-am ingrijit....parca nu ma simteam eu 100% bine,o senzatie tot ma deranja.ma duc la baie,ma spal(cu gandul sa dau cu cremuta....era joi seara si luni mergeam oricum la control si spuneam ca inca mai am o mica senzatie de....),ma sterg cu prosopelul meu personal.........VAD SANGE....MULT.ii arat sotului meu,el spune: imbraca-te si mergem la spital...asta era in jur de 21.30.cum eram imbracat numai intr-un tricou,fara chiloti ca ma spalasem,ma duc in dormitor sa-mi iau alti chiloti pe mine...........NU AM MAI APUCAT SA-MI IA NIMIC PE MINE CA A INCEPUT SA CURGA SANGE DIN MINE CA DINTR-UN ROBINET.AM FOST SUB SOC,AM STRIGAT LA SOTUL MEU CARE STATEA IN SUFRAGERIE SI CAND M-A VAZUT IN CE STARE ERAM...........IMEDIAT A SUNAT DE URGENTA LA SALVARE DAR PANA CAND A VENIT MI-AU TRECUT TOT FELUL DE SCENE PRIN CAP SI REPETAM INTR-UNA CA NU VREAU SA-MI PIERD COPII.plangeam intr-un stil animalic,zgomotele ce le scoteam nu erau omenesti.slava domnului ca traiesc intr-o tara civilizata si cand suni la salvare,vin in 5 minute cu tot arsenalul dupa ei.in primul rand au venit 6 oameni......2 baieti si 4 fete.....toti tineri.........unul imi lipea firele pt EKG,unul ma spala de sange,unul imi baga perfuzii,unul imi lua sange,unul imi facea o injectie,unul statea de vorba cu sotul meu si lua toate datele care le transmitea mai departe printr-o statie direct in spital la urgente.............ce mai.........va mai aduceti aminte de filmul "spitalul de urgenta"?........nu as fi crezut ca poate fi adevarat,dar sa stiti ca este foarte adevarat.....nu mai spun ca desi eram in stare de soc,nu a intrat nici unul in sufragerie unde stateam intinsa,fara sa spuna,buna seara.m-au dus la spital,in sala de nasteri........nu sant cuvinte sa va explic starea in care am fost.nu doresc la nimeni asa o stare de soc.........au inceput sa vina nu stiu cati doctori,profesori,asistente si tot neamul.prima data mi-a facut ecograf la burtica.........TOTUL ERA OK..........nu stiu care dintre harbujii mei mi-a facut din manuta si sughita,amandoi innotau.....toate bune si frumoase.....sange de nicaieri.la controlul vaginal...........toate bune si frumoase...........sange de nicaieri..........TOTUL A INCEPUT DE LA O VENA..........O VENA CARE TRECEA SI EA PRIN ZONA;S-A UMFLAT INTR-UN PUNCT IAR IN ACEL PUNCT PIELEA S-A SUBTIAT SI A POCNIT:VA DA-TI SEAMA CE INSEAMNA SA CURGA SANGE DINTR-O VENA SI MAI ALES DINTR-UNA CARE TRECE PRINTR-O ZONA ATAT DE SENSIBILA SI SUB O ASA PRESIUNE:pana si pt medici a fost un caz special,nici unul nu se confruntase cu o asa situatie si bineinteles ca acum eram ca un cobai pt toata lumea.nu va spun cati veneai si se uitau......m-au intrebat daca accept sa mi se faca o poza la locul respectiv..........si bineinteles ca am acceptat gandindu-ma ca poate ajuta in viitor alte femei insarcinate.pt ca totul era ok,ba chiar se faceau glume pe seama asta cu fotografiatul,noroc ca era si sotul meu cu mine,ca doctorii aveau ei aparat dar nu stia nici unul cum sa pozeze.........si pana la urma a facut sotul meu o poza,nu inainte sa-i intrebe daca sa le trimita una pe mail.....m-au tinut o noapte acolo sa vada daca mai sangerez......a doua zi mi-au facut termin la dermatologie(nu avea nimic in comun vena asta nenorocita cu ginecologia),m-au transportat pana acolo cu carutul si cu tot dosarul meu iar pozele la fel.........dermatologul mi-a spus ca nu este nimic grav,si oricum in timpul sarcinii nu-mi poate face nimic,dar ca dupa nastere sa ma anunt la el,din nou la un control si sa vedem ce facem........dar ca daca el ar fi in locul meu ar lasa-o operata.ieri m-am uitat cu oglinda sa vad cum evolueaza si...........de fapt,initial arata ca o alunita de marimea unui bob de mazare violacee(adica sangele care trecea pe acolo)......acum e mai micuta si numai un punctulet in mijloc violaceu.........in orice caz,luni am fost la ecograf,totul decurge normal,harbujii mei sant aproape la fel de grei.....cam 100 grame diferenta........normal ca maimutica e ma i delicata decat ursuletul de munte.......si fiecare doctor din spital ma cunoaste,cat am stat si am asteptat toata lumea care trecea se oprea si ma intreba cum imi merge si daca mai sangerez........ramaneam cracanata.......va da-ti seama ca....cazul meu a facut inconjurul spitalului.
santem bucurosi si fericiti ca bebeii nostrii sant bine si pt asta ii multumesc lui DUMNEZEU.
ce-i drept nu am mai scris de mult in forum(in primul rand ca numai in spital am stat si n al doilea rand necesita statul pe scaun....trebuie sa stau mai mult intinsa),si sper ca daca poate am sa intru mai rarut si daca as mai avea si o intrebare la voi,sper sa si primesc raspuns,adica sa nu credeti ca intru numai cand am nevoie.mi-a fost dor sa butonez tastele,si de voi mi-a fost dor si promit ca va trimit o poza cu burtica mea.
va pup pe toate

27 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

adinazot, si eu patesc la fel noaptea, insa nu ma trezesc in fiecare noapte. dar azi-noapte, m-am trezit intr-un discomfort total, nu era senzatia ca trebuie sa merg la toaleta , doar ca burtika parca pocnea, si Stefania era foarte agitata, cred ca nu prea mai avea loc... am zis sa merg totusi, sa las copilu' sa doarma.... si am facut un pisu luuuung.... iar eu nici nu-mi dadeam seama ca asta e problema.
si eu am contractii BH destul de dese, mai ales la serviciu- de la pozitia incomoda de stat in fund pe scaun 9 ore, si acasa, cand ma intind ma mai apuca, dar doar la inceput, pana ma obisnuiesc cu pozitia culcat.
Si medicul meu e in concediu de o luna, adunat cu concediul meu se fac aproape 2 luni de cand nu l-am vazut, iar acum ma gandesc serios sa ma duc la altcineva la control, vreau sa ma asigur ca e bine totul. problema e ca nu prea stiu la cine sa ma duc...




Amalia 27+ si Stefania

Mergi la inceput