El alcoolic, eu ce pot face?

El alcoolic, eu ce pot face? | Autor: Mary68

Link direct la acest mesaj

Buna ,la toata lumea! Nu ma numar printre sotiile care au aceasta problema,dar am o prietena care nu mai stie ce sa faca?!Eu am sfatuit-o....dar se pare ca nu este imdeajuns. Am nevoie de sfaturi de la persoane care au aceasta problema. Ce au facut ele, unde au mers,cat au luptat pt. el si daca a meritat.Ea se numeste Viky si nu are curaj sa spuna cuiva problema ei. Astept sfaturi de la voi toti! Multumesc,Mary68

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

singurul care poate face ceva...este alcoolicul in cauza! cei din jur pot doar sa-l ajute odata ce s-a hotarat sa nu mai bea! trist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

tu nimic. ea fie divorteaza fie il convinge sa intre la Alcoolics Anonimus si sa nu se mai atinga de alcool cit va trai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Sa-i dea sa bea cat mai mult, poate scapa de el

Eu nu cred ca exista remediu. Am cunoscut un singur caz care, dupa ce a facut hepatita, s-a lecuit de bautura pentru ca ii facea rau fizic. Nu o digera si de-asta nu mai bea... si au trecut mai bine de 20 ani de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

E problema mare si cu alcoolul asta.Am cunoscut alcoolici care desi beau sint oameni pasnici .Si invers.

Daca el nu are vointa sa se lase de baut ,apai nu mai stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Alcoolicii anonimi? Exista asa ceva in Romania???

Alcoolismul... boala grea... depinde ce vrea si ea: sa ramana alaturi de el si sa-l ajute (daca se vrea ajutat...) fie sa-l paraseasca. Prima varianta implica multa, multa iubire si rabdare. Sper sa gaseasca drumul corect.

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)
www.dropshots.com/astery

http://community.webshots.com/user/astery100






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Ea.. sa-l lase. Daca se poate face ceva, o poate face doar el. Daca vrea, daca nu... ea se poate chinui cit o vrea si tot nu se remediaza nimic.

Ce as face eu? L-as conditiona, face ceva (sa vad efectiv) sau nu... p-aici mi-e drumul...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

eu cred ca suportul nr.1 e familia,in special ea, si apoi ca la orice dependenta de un viciu trebuie indepartat anturajul si el atras in orice alta activitate care sa ii faca placere:ca de pilda un cerc de prieteni certati cu viciile care sa se reuneasca periodic la o partida de carti sau altceva...poate ca mai merita o sansa pt. ca alcolismul e o boala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Tu nu poti face nimic , iar prietena ta pana nu are curaj sa vorbeasca cu sotul ei despre problema lui nu poate face nimic.De ce s-a apucat de baut?



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Mai fetelor alcoolismul e o boala, ca atare se trateaza. E drept ca necesita si un pare efort de vointa dar totusi sunt sanse. Inainte sa dam sfaturi din astea de lasat n-ar fi mai bine sa ne interesem de niste centre de dezalcolizare? Poate niste remedii naturiste?

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

adriana...hai sa nu dam un verdict acolo unde exista prea putine informatii! poate e o relatie de ani de zile,poate se mai poate face ceva...trebuie cautata cauza daca exista,si nu e o "pasiune"

Mergi la inceput