Recompensele materiale

Recompensele materiale | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

M-am gandit sa cer sfatul vostru si poate chiar la unui psiholog...
Cazul real... copilul Adi, de 5 ani si 8 luni... un copil bun de altfel si talentat. Asa ca dupa primul festival de muzica din viata in iunie, am spus eu, ca ar fi bine sa mearga si la festivalul de aici de la Pitesti... tot suntem acasa si nu ne costa nimic... Toate bune pana aici, doar ca odrasla nu a mai vrut sa repete... Tot anul a mers cu drag la canto, apoi a mai facut cateva ore de meditatie si de pe la inceputul lui august pauza. Festivalul se apropia, iar copilul nu vroia sa repete... l-am mai stresat eu, iar raspunsul cel mai frecvent "eu stiu"
Si pana la urma, in ultima zi, ca sa repete totusi, i-am promis ca daca ia preselectia (erau 50 de candicati de la 5 pana la 14 ani) ii cumpar un ceas cu termometru pe care si-l dorea de mult... Si asa l-am convins, a repetat si bineinteles ca a luat preselectia si s-a ales cu ceasul...
Ei eu acum ma intreb ce as fi putut sa-i ofer altceva.. oare pretentiile nu vor incepe sa creasca? Este bine sa motivezi un copil asa? Chiar ma gandesc ca poate am exagerat si l-am solicitat prea tare ? De unde imi dau seama care sunt limitele lui? Este oare mai bine sa cerem mai mult de la copii ca ei sa faca mai putin, dar satisfacator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

E de preferat sa-l recompensezi verbal, cu laude, dar sunt situatii cand nu ai incotro si recurgi la cele materiale. Totul e sa predomine cele verbale, eventual o iesire la iarba verde sau in parc (de distractii) dupa reusita.
Poate gresesc, poate nu judec in cauza pentru ca fetita mea are doar 7 luni, dar cred ca ar mai trebui lasat sa greseasca si sa ii para rau, sa vada ca daca n-a repetat n-a obtinut preselectia. Din greseli invatam toti, si oricat am incerca sa ferim copii, pana nu se lovesc cu capul de sus nu vad pragul de jos. NUMAI SUCCESE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Multumesc pentru raspuns Dalimana... si eu sunt pentru recompense verbale, care de altfel au si functionat pana acum... dar de data asta nu am mai stiut ce sa fac...
Mai rau este ca pe al meu nu prea am cu ce sa-l incant... la noi nu avem parcuri de distractii, la gradina zoologica nu am putea merge decat in weekend si noi suntem la tara atunci. Avem o gramada de parcuri preferate, dar in care mergem si in mod obisnuit nu pot constitui o recompensa.
Ieri dupa concurs pentru ca a cantat bine i-am facut un tort, la care nici nu s-a uitat. A intrebat insa daca ii mai iau un ceas si sa mergem la Mc Donalds si i-am explicat ca nu se poate asa pentru orice rezultat, ca a cantat foarte bine si eu sunt mandra, dar mergem acasa ca suntem obositi si ca-i fac un tort... nu a protestat absolut deloc, dar nici incantat nu a fost... oricum isi luase cu el ceasul cumparat cu o zi inainte si tot timpul mi-a povestit numai ce grozav este ceasul ala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Poate totusi nu ii mai place ceea ce face, poate interesele lui s-au schimbat si ar vrea sa incerce altceva...

E greu sa-i motivezi sa exerseze daca nu vor, inseamna ca interesul s-a cam topit. Ai mei fac amindoi pian si cind ii vad ca intra intr-o faza de lene le spun ca intrerup lectiile pentru ca nu vad interesul din partea lor. Atunci repejor se reapuca. Fiecare copil are faze de lenevie...

Vezi totusi sa nu fie o corvoada pentru el si chiar sa nu-i mai placa si face numai de dragul tau.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Posibil sa-si fi pierdut interesul.E o virsta care are alte prioritati!Anterior o facea cu placere?Pentru o cauza buna cred ca merge si "mita" dar pina cind?Posibil sa remarce ca merge si in alte cazuri!

Mergi la inceput