Romanii din UK iau atitudine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Succes cu protestul! Sper sa fiti auziti!
Ideea e ca in primul rand trebuie sa va castigati respectul englezilor prin ceea ce faceti (sau nu faceti). Si in al doilea rand,romanii ar primi poate mai mult respect din partea tarilor-gazda daca ar respecta ei insusi tara si locuitorii ei. "Imaginea" pe care o avem nu este (din pacate) rezultatul cinstei,harniciei, etc,dec are dam noi dovada :( , Mai repede se aude despre 100 de hoti,protituate,cersetori decat despre 1000 de IT-isti sau oameni cinstiti...


Daca mania persecutiei ar fi o muzica - unii ar fi o discoteca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Lauraa, nu stiu prin alte tzari cum e, dar in elvetia englezii au un renume care lasa de dorit: betzivi, fazi, agresivi, etc. Si am sa amintesc de reportajele despre cum se poarta englezii in Grecia sau Spania - de exemplu, cum beau si iau droguri pana nu mai stiu de ei, fac sex in mijlocul strazii, se bat, fara nici o rushine sau vreo stima pentru tzara si locuitorii unde se afla (vorbind bineinteles exclusiv de felul cum isi petrec englezii vacantzele).
Sa nu mai discutam de meciurile de fotbal in care joaca Anglia, doar stim cu totzii cum se comporta huliganii englezi.
xApropos de aderare, alaturi de Romania mai e si Bulgaria cu dreptul de munca interzis. Si apoi toate tzarile nou venite in UE au un statut "aparte". Si nu in sensul bun. Dureros, dar adevarat.
Motanik, mult succes si felicitari pentru initiativa.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

In sfarsit cineva si-a dat seama ce trebuie facut !!! Aveti completa mea sustinere .Nu inteleg de ce noi suntem vazuti astfel cand si ei isi au hotii lor , criminalii lor , pedofili si alte tentative umane , poate chiar mai rau ca romanii nostri .
Si hai s-o zicem p-aia dreapta , cati oameni de stiinta , cati oameni geniali au plecat din Ro in tarile lor?Pe aia nu-i vad?

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
We are:
http://ingerifaraaripi.8k.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikomiko spune:

Nu stiu de ce, eu am inpresia ca totusi autoritatile noastre ar trebui convinse ca trebuie sa-si apere oamenii care stau pe teritoriul altor tari. Oamenii singuri cred ca e cam greu sa faca asa ceva.
Cum ar putea arata ei ca sunt mai multi oameni de treaba decat infractori sau decat cei care stau ilegal? Cum ar putea face o statistica a celor care stau ilegal?
Mie mi se pare o problema care trebuie rezolvata pe cale diplomatica.
Si daca nici nu e ambasador in Angla... cu atat mai rau .

LauraNicole, pe oamenii geniali care au plecat in tarile lor nu-i mai vad ca si straini... aia incep sa fie de-ai lor... mai mult sau mai putin si "cu acte" (ft. multi chiar devin cetateni ai statelor respective si atunci nu mai are nimeni interesul sa-i vada ca si romani sau mai stiu eu ce natii).

Si hai sa fim seriosi... oare la noi nu se intampla la fel cu anumiti cetateni?

- - - - - -
www.datendienst.at" target="_blank">my work

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Lauraa, nu stiu prin alte tzari cum e, dar in elvetia englezii au un renume care lasa de dorit: betzivi, fazi, agresivi, etc. Si am sa amintesc de reportajele despre cum se poarta englezii in Grecia sau Spania - de exemplu, cum beau si iau droguri pana nu mai stiu de ei, fac sex in mijlocul strazii, se bat, fara nici o rushine sau vreo stima pentru tzara si locuitorii unde se afla (vorbind bineinteles exclusiv de felul cum isi petrec englezii vacantzele).
Sa nu mai discutam de meciurile de fotbal in care joaca Anglia, doar stim cu totzii cum se comporta huliganii englezi.
xApropos de aderare, alaturi de Romania mai e si Bulgaria cu dreptul de munca interzis. Si apoi toate tzarile nou venite in UE au un statut "aparte". Si nu in sensul bun. Dureros, dar adevarat.
Motanik, mult succes si felicitari pentru initiativa.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi



Ai perfecta dreptate si cu respect te intreb : Asa..si?
Ce legatura are asta cu ce am scris eu? Ce legatura are faptul ca englezii se imbata la fotbal si fac golansime in Spania cu romanii care traiesc in Anglia?? Adica daca aia au golanii lor care se duc la meciuri si vandalizeaza suntem noi indreptatiti sa mergem la ei si sa le furam potmoneul in metrou???
zau ca nu inteleg legatura! Eu am scris simplu, romanii care emigreaza ar trebui sa incerce sa se adapteze tarii in care au ajuns si sa nu mai tot barfeasca pe la colturi legile, oamenii, ghioceii, rosiile,etc, ci mai bine sa puna mana sa invete limba si sa isi gaseasca joburi ca lumea si apoi sa ceara respect.Sigur ca nu vorbesc aici de emigranti ca tine,ca mine, ca motanik, tinatache, Ruxij,adminii si alti forumisti DC..Cred ca intelegi f. bine punctul meu de vedere. Inca nu am vazut englezi,nemti,elvetieni, francezi care sa cante de jele in metrou in Bucuresti, nici convoaie de belgieni care isi pun corturile in parcari si sa fure tot ce se prinde prin Pitesti, nici canadieni care vin sa ne sparga automatele bancare la Calafat,nici suedeze care fac trotuarul la Saliste,etc. ma chiar mir ca unii nu inteleg de ce suntem vazuti asa cum suntem...din pacate, nici pe mine nu ma aranjeaza ca la noi in oras in centru, din 50 in 50 de metri vad cate un cersetor sau lautar "roman"..Dar n-am ce face..


Daca mania persecutiei ar fi o muzica - unii ar fi o discoteca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

www.gandul.info/articol_13297/presa_britanica_agita_anglia_cu_sperietoarea_invaziei_romanilor.html" target="_blank">Gandul
www.gandul.info/articol_13305/vanatoare_de_romani_la_bucuresti.html" target="_blank">Tot din Gandul


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

E o mare porcarie!!! Din pacate, in toata Europa rromii sunt "reprezentantzi" pentru Romania!
Eu am o prietena plecata in UK de vreo patru ani. In Romania a terminat medicina dar fusese angajata intr-un spital romanesc, cu un salariu derizoriu (aproape ca al vanzatoarelor de la chioscul de ziare). Dupa 6 ani de facultate si altii de specializare cred ca Romania ar fi trebuit sa-i ofere mai mult. E normal sa paraseasca tara si sa caute in alta parte o sansa mai buna.
Deci....nu poti compara o asemenea persoana care lucreaza acolo cu familia de rromi prezentata in ziarul britanic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by Lauraa
Sigur ca nu vorbesc aici de emigranti ca tine,ca mine, ca motanik, tinatache, Ruxij,adminii si alti forumisti DC..Cred ca intelegi f. bine punctul meu de vedere. Inca nu am vazut englezi, nemti, elvetieni, francezi care sa cante de jele in metrou in Bucuresti, nici convoaie de belgieni care isi pun corturile in parcari si sa fure tot ce se prinde prin Pitesti, nici canadieni care vin sa ne sparga automatele bancare la Calafat,nici suedeze care fac trotuarul la Saliste,etc. ma chiar mir ca unii nu inteleg de ce suntem vazuti asa cum suntem...din pacate, nici pe mine nu ma aranjeaza ca la noi in oras in centru, din 50 in 50 de metri vad cate un cersetor sau lautar "roman"..Dar n-am ce face..



Eu chiar incerc sa iti inteleg punctul de vedere: deci in afara de cateva zeci, sute de romanii (x-ulescu s.a.) restul toti romanii sunt tigani hoti... Vezi poate te angajeaza astia din Anglia la vreun ziar, sa scrii un articol despre romanii...



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Daca tu ASTA vrei sa intelegi din ce am scris eu,nicinu ma mir ca nu reusesti sa-ti duci incercarea la bun sfarsit. Pentru ca nu asta am zis,poate faci totusi efortul sa mai citesti o data, eventual si postul anterior in care scriam negru pe alb ca DIN PACATE 10 hoti sunt mai vedetizati decat 1000 de oameni cinstiti... Asta e presa, asta vor oamenii sa citeasca,nu numai in Anglia, peste tot. mai inainte m-am uitat la Stirile de la Ora 5. Nu am vazut nici macar un caz in care sa zica, "uite frate, am filmat astazi o familie in care nu se intamplanimic,numai armonie". Nu..ala i-a facut fiicei 4 copii, celalalt i-a dat in cap luŽ bunicu, etc. .. Pe acelasi sistem functioneaza si presa in Anglia..Cand au fost in Ro cateva cazuri de chinezi care s-au casapit deja au primit chinezii "denumirea" de jacki spintecatori,etc.. Dar nu stiu de ce trebuie sa explic,e la mintea cocosului,sau`?


Daca mania persecutiei ar fi o muzica - unii ar fi o discoteca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Motanik dar ce s-a initmplat, de unde pina unde camapnia asta?In al doilea rind as aminti ca Churchill a fost cel care ne-a vindut rusilor dupa cel de-al doilea razboi mondial (am gasit in memoriile lui). A dispus de soarta noastra in citve secunde dupa care, apucindu-l remuscarea i-a zis lui Stalin sa arda hirtia pe care scrisese ca ii propunea sa ia rusii Romania si englezii, Grecia, urmind ca in Iugoslvai influenta sa fie 50% 50%.Daca Chruchill ar fi dat Grecia Rusiei si eram noi sub influenta englezeasca ar fi vuit presa azi ca sa li se refuze grecilor vizele si dreptul de munca?

Mergi la inceput