nu danseaza :(

nu danseaza :( | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Nu e o problema majora, dar pentru mine e o problema, totusi.
Am scris asta si la jurnale - sotul meu... nu danseaza.

Iar eu, de fel, sint sufletul petrecerilor.
De fel. Adica cind nu sint cu el.

Ccu el... sint un fel de "Fetita cu chibrituri".
Stau si ma uit cu jind la restul lumii.
Pentru ca al meu maninca, bea, si nu se misca de pe scaun.
Si face tot ce ii sta in putintza sa nu ma misc nici eu.

Daca ma invita altcineva, e imbufnat toata seara.
Daca dansez singura, imi face observatii subtile de genu' pozitia degetului mic de la mina dreapta...
Cu el, nu e chip sa dansez - pentru ca nu vrea.

Si ce ma irita cel mai tare e ca abordeaza o atitudine atotcunoascatoare, de parca n-am fi acolo sa ne distram, ci pe scena. Imposibil sa inteleaga ca la petreceri, in cluburi etc nu te evalueaza nimeni, ba mai mult nici nu se uita nimeni la tine - deci n-ai de ce sa te dai mare sau sa ai pretentii perfectioniste.
Nu sintem profesionisti, sintem 2 oameni care vor sa se simta bine.

O tine una si buna ca nu danseaza cu mine "pentru ca trebuie sa mai exersam", ca si eu de una singura "trebuie sa mai exersez", ca nu-i convine ritmul, ca n-are loc, etc. etc.
In cazurile de exceptie in care facem citiva pasi impreuna, ii face in asa fel incit sa ma incurce - ca sa aiba o baza sa refuze inca un an.

Si asa ajung ca de fiecare data sa tropai trista pe loc, in timp ce ma prefac ca maninc. E aiurea, dar am ajuns ca abia sa astept sa ies undeva FARA el. Evident, nici asta nu-i convine.

E o problema discutata si rediscutata.... da' in final eu vorbesc, eu aud, si data viitoare face la fel.

Nu stiu cum sa abordez aspectul asta... am zis ca ma inscriu din nou la cursuri de dans.
Dar n-ar ajuta la nimic.
Am facut 5 ani lectii, deci si daca as mai face inca 5 tot ar gasi un pretext, ceva.
Pentru ca nu vrea, restu's motive.

Nu-i un capat de tzara, da' chiar ma deranjeaza aspectul asta.
Stie, si poate, dar NU VREA.
Ce sa fac?!

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si eu is curioasa daca exista vreun remediu pentru asta.Pana il voi afla nu-mi ramane decat sa ma batzai pe sub masa.

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Parerea mea: inscrieti-va amandoi la cursuri de dans! Stiu ca ti se pare SF ce zic, dar asteapta doar un moment potrivit cand sa-i faci propunerea. Eu pe sotul meu l-am anuntat inca de anul trecut ca vom merge la cursuri de dans pt valsul de deschidere a nuntii. Mi-a zis mai tot timpul: da, da, cum sa nu?! Cand s-a apropiat nunta, hai sa icercam sa dansam de capul nostru. Am reusit sa ne fugarim prin casa intr-un ritm de vals vienez numai de noi stiut de am speriat si pisica. Urmarea? Omul zice: ia cauta tu pe net scolile alea de dans, ca ne facem dracu de ras in fata invitatilor! Cautat, gasit, plecat la prima sedinta. Pe drum, omu se intreba retoric cum draq de am reusit eu sa-l tarasc in asa ceva? Dupa prima sedinta, era super incantat. Dupa ce am terminat toate sedintele necesare valsului,mi-a zis ca vrea sa facem din asta un obicei si ca dupa ce trece vara, sa ne inscriem la cursuri, sa mai invatam si alte dansuri si sa facem si miscare.
La nunta, dupa valsul de deschidere(care a iesit super) am mai dansat cateva valsuri si sa vezi relaxare si incantare pe noi, ca ne miscam atat de natural, si, uite ce frumos e sa dansezi in doi!
Ti-am spus toate astea pt ca si sotul meu este genul care nu se ridica de pe scaun la o petrecere, dar se pare ca acum a inceput sa regandeasca problema.
Si, sa nu uitam aspectul emotional: prietenii nostri au dansat in draci la nunta noastra, si i-am spus ca si noi avem obligatia morala, indiferent ce ne doare in seara aia, sa facem la fel la nuntile lor! Unde inainte de nunta noastra tb sa pun bot pe la petreceri ca sa ma danseze, dupa nunta a devenit mult mai cooperant la ideea de a dansa!
Ramane de vazut cum ne vom prezenta la nuntile din toamna, dar ceva ma face sa cred, ca bariera psihologica s-a rupt deja si lucrurile vor fi mult mai usoare!

Creta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Aaaa si noi avem problema asta. dar vreau sa va intreb cevaL la nunta voastra a dansat cu siguranta, nu?
Nici sotul meu nu vrea sa "se faca de ras" dansand decat in cercuri ffff restranse. in casa cu mine daaaa danseaza, insa in rest se fereste ca necuratul de tamaie.
Eu stiu ca poate si-nca foarte bine, dar ii e teama fiindca, exact cum spunea Elise, se cam simte "pe scena". Cand eram mai tineri la un "bairam" de adolescenti a dansat doar fiindca exista un holisor intunecos....si acoo stateam
Remedii? Niciodata, cred ca asta e firea omului.... noi i-am ales cu tot pachetul de hibe, noi tre' sa-i pacalim sa le mai lase la o parte din cand in cand
Dyadya, acum am vazut mesajul tau, e superb ca sotul tau a fost de acord cu scoala de dans, si noi la nunta amdansat pt prima oara amandoi muzica populara, nu mi l-as fi inchipuit niciodata pe sotior conducand Brasoveanca sau dansand tiganeste, insa am vazut ca se poate. Din pacate bariera la noi doar s-a ridicat un pic odata cu nunta, dupa tercerea ei si-a revenit la vechile obiceiuri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

quote:
Originally posted by andora
Dyadya, acum am vazut mesajul tau, e superb ca sotul tau a fost de acord cu scoala de dans, si noi la nunta amdansat pt prima oara amandoi muzica populara, nu mi l-as fi inchipuit niciodata pe sotior conducand Brasoveanca sau dansand tiganeste, insa am vazut ca se poate. Din pacate bariera la noi doar s-a ridicat un pic odata cu nunta, dupa tercerea ei si-a revenit la vechile obiceiuri



Asta ar fi chiar minunat!Sa-l fi tinut doar o noapte!
Dar cred totusi ca atata timp cat nu se simte sigur pe dans, nu va dansa. Populara nu stie-la nunta a horit pt ca trebuia, dar stiu ca prea curand nu se va repeta.Dar nu-i bai, ca nici eu nu ma pricep prea bine(avantaj mireasa-sub rochie nu se vedea ce fac cu picioarele) Dar i-am spus demult ca vreau sa mergem la un curs pt populara ca-i pacat sa stam deoparte fix cand e atmosfera mai frumoasa. Dupa cursurile de dans, a devenit foarte receptiv la idee, asa ca s-ar putea sa-l vad ca ma ia la o invartita-n doi de-o sa mi se invarta si creierii in cap. Adevarul e ca-l vad ca-i admira pe altii cand danseaza, deci nu e imun. Odata ce i s-a deschis o usa(a vazut ca putem si noi invata) nu i se mai pare asa o enormitate
Bine, tb sa recunosc ca noi am avut super noroc cu instructorul(nu ne-am simtit penibil niciun moment) si lectiile de vals au fost private(noi+instructorul+o mare sala cu oglinzi)deci din start ideea de a se face de ras a fost eliminata.

Creta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Pai, problema noastra difera un pic, in sensul ca d-lui chiar e profesionist.
Si dupa ce s-a lasat el de dans si concursuri a antrenat dansatori. Asta a facut din copilarie - deci n-am nici o sansa sa-l duc la cursuri, pentru ca problema lui nu e ca nu stie, ci ca nu vrea, nu MAI vrea.
Nu numai cu mine - nici singur, nici cu prietenele noastre... nu mai vrea sa danseze DELOC.

Nu a acceptat nici macar sa exersam pt. valsul de la nunta.
Am profitat de faptul ca e mai inalt cu un cap decit mine, si m-a ridicat de la sol... Am facut un vals f. spectaculos, dupa criteriile lui, dar era prima data cind il dansam.
Si eu nu eram cu picioarele pe jos.
Noroc ca era rochia lunga...si n-a observat niimeni .
Am zburat la propriu la nunta noastra....

In rest, pina si atunci, nu m-a onorat decit cu un blues.

Iar de atunci, deci de 5 ani.... am mai dansat de vreo 10 ori, maxim.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Si care este explicatia faptului ca nu mai vrea? Trebuie sa existe un motiv...


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Jocelyn - lenea?
Cele citeva kg in plus?

Sau s-a plictisit pur si simplu?
Probabil cite un pic din toate astea....


Daca e o sa o iau telenovelistic, pe fosta lui a invatat-o sa danseze (pe atunci antrena) si cind tipa a prins un contract bun, i-a spus pa pa si un praz verde. Dar situatia nu e aceeasi, aia avea 20 de ani si nu stia nimic altceva.... daca imi spune ca asta e motivul o sa rad sa ma prapadesc. Cat as fi eu de atipica, stiu ca am ratat Moulin Rouge-ul deja...

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu zic sa-l intrebi pe el... dar alea ar fi, dupa parerea mea, motive prea subtirele. Cred ca invers, cu cateva kg in plus ar putea sa faca mai multa miscare si sa te invite mai des la dans :)


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

of topic: Elise ,cineva ti-a votat sub cu mediocru,dar eu l-am votat ca f bun,ca imi esti simpatica.
l-am ridicat!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pai e cam gelos sotul tau.
Nici sotul meu nu e mare dansator dar daca eu plec vine si el dupa mine sa nu ma ia cineva si apoi ii vine cheful.Stii vorba aia pofta vine mancand.
Daca e dansator profesionist si se pricepe la evaluari zi-i ca mergi sa dansezi si el sa stea sa iti dea note.Asa tu dansezi si el arbitreaza.


Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput