Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Buna ziua fetele mele preferate

aelita, sper si eu sa nu mai pun inca 15 kg pe mine, altfel as avea nevoie de mergatoare pentru volumul meu ( cred ca sunt doar rautacioase)

apropo de rautate, ieri o proaspata mamica colega a mea mi-a zis:
............. da ce te-am lasat eu gravida? .............dupa ce i-am spus ca as manca o inghetata si daca vrea sa mearga sa ia ( mai erau si alte colege care voiau si ea de regula se duce sa cumpere pentru tot biroul pt ca are masina).. Dar remarca ei mi s-a parut absolut gratuita si rautacioasa, putea sa spuna ca nu se duce ca are treaba si nu avea acelasi efect, nu? Zic si eu, poate sunt eu prea sensibila ..dar mi-a picat tare greu remarca ei mai ales ca e femeie si proaspata mama...

atudor, nu cred ca e cazul sa te impacientezi, volumul nostru de sange e crescut....daca se mai intampla, suna doctorul si informeaza-l!

madaluta sa vii sa ne spui ce face bb dupa ce faci 4d ok?

stie cineva cand e Sf Daniel? Ca ma preseaza lumea sa pun si nume de sfant la bb...


va pup si revin

desiree 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Dbunny, intr-adevar si la mine au iesit niste valori ciudate prin sange (dar nu sideremia), ci hematocritul, hemoglobina si leucocitele. Inceput de anemie pt ca valorile erau cu 0,..mai mici decat valoarea minima. Medicatie nu mi-au dat nici med de fam si nici med ginecolog, au spus amandoi sa controlez din alimentatie.. In ceea ce priveste dormitul...ce sa zic, seara il apuca pe bebe niste catzarari si niste lovituri uneori si foarte jos incat duc instinctiv mana. Si am mai observat ca am inceput sa ma trezesc la aceiasi ora (aprox 5 dim) cand trebuie sa fac o vizita la toaleta, iar bebe isi reincepe "antrenamentele" la cordon
Dolores, ai dreptate, mai bine din nas decat din alte parti. Sper insa sa nu se mai repete
Desiree, rautacioasa colega...da-i o replica pe masura.

Pupici

Ana 28+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Atudor,Dolores, pe site-ul pe care nu m-au lasat DC-ul sa il mentionez era specificat ca ne vom confrunta cu sangerari din nas si congestie nazala.Asa ca stati linistite.Si mie mi se intampla.

Referitor la concediu, eu am lucrat la o firma cu 300 de angajati si coontabilul de acolo stie foarte bine legea si m-a sfatuit sa imi iau cele 42 de zile dupa nastere, dar cu marja de eroare de macar 10 zile ar iesi 52-60 de zile si restul de 84 de zilele poti lua inainte.la noi reincepe activitatea pe 21 august dar am hotarat si sefa mea chiar mi-a recomandat sa nu mai vin si sa imi iau un medical de 3-4 saptamani dupa care intru in prenatal.Si voi continua cu zilele astea.
Biroul meu nu avea nici un fel de aerisire si nici macar prin apropiere.Se inchidea o caldura teribila si efectiv nu ai aer.Plus ca stateam mult pe scaun si capatam dureri mari de spate.Sper sa ma inteleaga doct. de fam acre acu e in concediu.

O sa mai incerc cu muzica azi.Promit.

Lavinia 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

desiree colega ta e o magaritza. eu as taxa-o cat de des as putea, pt ca o merita cu varf si indesat.
eu una vad rosu in fata ochilor cand aud idioti care spun replica asta. am auzit-o in special in mijloacele de transport in comun, din partea unor magari. cu atat mai grav este daca vine din partea unei femei, si a unei mame.
nu te consuma, acum treci printr-o perioada frumoasa a vietii tale, bucura-te de ea, si lasa-i pe idioti cu ale lor.

chris 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

ca sa nu mai vorbim ca a vrea inghetata in mijlocul verii este absolut normal, nu are nimic cu sarcina in mod deosebit. asa cum ziceam, este o magaritza!

chris 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Desiree, nu merita sa iei in seama asemenea mitocanii...eu cred ca i-as fi aruncat doar o privire de dispret...Oricum, astfel de replici pot veni doar din partea unor oameni cu cap de hipopotam si creier de furnica!!!
Atudor, si eu am citit pe undeva ca e normal sa ai unele sangerari nazale...e ceva cu fluxul sangvin accelerat, cu dilatarea vaselor de sange in sarcina...etc...doar daca e hemoragie fa-ti probleme...
Veronici, ce frumos cadou de la sotul tau....vei fi intr-adevar o mamica sic



Oana 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Lavinia, multumesc de info. Am citit si eu de congestiile nazale; ai dreptate cu statul pe scaun...prea mult, ma doare mijlocul cateodata.....incerc sa mai fac exercitii sa stau cu el cat mai drept..asta e, mai avem putin

Pupi

Ana 28+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

fetelor voi stiti care e motivul pentru care se zice ca nu e bine sa se nasca bebe la 8 luni..de preferat la 7 si cel mai bine la 9??? ca eu nu stiu care e cauza....

dolores 24+David Cristian
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Plangi cu sufletul,fara a-ti umezii ochii,razi pentru a putea reusi, iubeste pentru a-ti umple inima cu adevarata dragoste. e tot ce-ti trebuie pt a putea fi fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Fetelor pana se deschide pagina sa va citesc dureaza aproape 20 minute apoi pana o deschide ca sa va raspund cam tot atata si uite asa pana apuc eu sa va scriu voi mai umpleti vreo 2 pagini.... dar important e ca va pot scrie pana la urma.....
Vreau sa va spun ca sunteti niste mamicute dulci foc si va multumesc din suflet pentru urarile facute sotului meu....si va trimit pupacei dulci....atudor,dolores,adinazot,bamboletta,laura 13,luly,ingerasa,asiza,veronici,....deseara il pun sa va citeasca..........
Sa ma vedeti cum mi-am notat pe o foita cam ce trebuie sa raspund si cui....ca iar imi trece ziua pana mai deschid o pagina sa citesc in paralel....
Eu am venit de la medic....stam cam rau dar nu stiu ce am patit de sunt optimista....am o infectie urinara frumoasa foc si iar trebuie sa iau antibiotic....augmentin...si am si vaginita aia care trebuie tratata pentru ca netratata poate duce la ruperea membranelor....si am aflat cauza amortirii mainilor,a picioarelor.....lipsa de calciu...asa ca trebuie sa iau si din ala...numai ca am mai aflat ceva...ca nu trebuie luat calciu singur...ca provoaca contractii ci trebuie combinat cu magneziu.....
Si.....ma tot uit pe hartiuta ......a da....vroiam sa va spun ca ginecoloaga mea mi-a calculat ea cand imi pot lua concediul postnatal si ar fi la mijlocul lui septembrie....dar mi-a zis ca daca vreau mai repede (in caz de ceva probleme sau daca nu ma simt bine)poate sa imi faca un concediu medical...asa ca fetelor luptati pentru drepturile voastre....eu nu inteleg de ce nu vor sa informeze oamenii....
Si iar cu compensatele.....pana si reteta ce mi-a scris-o azi cu antibiotic,calciu si magneziu mi-a dat-o compensat.....eu nu-i inteleg de ce nu ajuta oamenii....
Bamboletta ce harnicuta ai fost.....deja ai luat si patut...eu nu prea am luat multe pentru ca sotul meu e superstitios....
va pupic pe toate dulce de tot si va multumesc inca odata pentru urari....sa ma iertati ca raspunsurile au venit asa de tarziu dar v-am explicat cauza.....

alexandra 27 + cu
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

DOLORES,din cate stiu eu cauza ar fii ca exact intre saptamanile 34 si 36 s-ar intrerupe un proces de maturare a plamanilor,si daca se naste la 7 luni,acel proces s-ar face natural,dar nu e bine sa fie intrerupt,si in cazul in care se declanseaza travaliul la 8 luni atunci trebuie facute rapid injectii de maturare a plamanilor,dar sunt atatea cazuri de copii nascuti la 8 luni si sunt bine.Eu asa stiu,sper sa nu gresesc.

Adina 27+Alessia

poze
Adina diverse

Mergi la inceput