unde in QUEBEC?

unde in QUEBEC? | Autor: Luana

Link direct la acest mesaj

Bun gasit, mamici din Canada!

Noi (eu si familia mea) vom ajunge in Quebec la inceputul toamnei.
Inca pendulam intre optiunile posibile (Gatineau, Montreal sau suburbii etc.). De aceea va rog sa-mi spuneti ce asezare ati alege daca ar fi sa incepeti in Quebec.

Multumesc!

L.& Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Situatia (in linii mari) este urmatoarea:
- Montreal: francofon dar se vorbeste si engleza destul de mult (pentru multe job-uri ti se cere sa fii fluent in ambele limbi), extrem de cosmopolit, viata culturala destul de intensa (concerte, piese de teatru, expozitii), plin de emigranti (ceea ce nu este totdeauna un dezavantaj), teoretic sanse mai mari de a gasi de lucru, infrastructura de sustinere a noilor veniti mai dezvoltata, comunitate romaneasca mai puternica (chiar daca nu este todeauna de folos, sint situatii cind poti primi ajutor sau macar sfaturi)
- suburbiile orasului Montreal: eu personal nu as locui la inceput, pentru ca distantele sint mari, cam tot ce se intimpla mai important este in Montreal, dar este o alegere personala. Chiriile sint mai mici, calitatea vietii este mai buna, scolile mai "linistite", dar oferte mai putine de lucru. Este o solutie buna dupa ce ai citiva ani de Canada, un serviciu in familie si o oarecare stabilitate.
- Gatineau: orasel mic, linistit, care este practic o suburbie a capitalei Ottawa, deci sanse de a gasi de lucru in Ottawa (dar in engleza). Alte informatii nu am despre el.

Tot ceea ce am scris este o parere pur personala, noi am venit la Montreal de la inceput (in 1993), pentru ca aveam mai multe familii de prieteni stabiliti aici. Am continuat sa locuim in Montreal, nu am regretat alegerea si nici nu avem planuri sa ne mutam in alta parte.
Mult noroc in noua viata,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

Multumesc de veste si de sfat!
Noi culegem pareri, pt. ca alegerea sa fie una cat mai buna.
Sotul meu seva bucura sa citeasca.

Multumesc muuult!

L.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am incercat sa-ti raspund la email-ul tau trimis pe yahoo, dar mesajul meu s-a intors. Asa ca iti scriu aici, in speranta ca vei citi. Mult noroc.
Buna Liliana,

Ce pot sa-ti spun este ca alegerea unei locuinte (mai ales la inceput) depinde de fiecare, adica ceea ce conteaza pentru voi mai mult: confortul sau sa aveti mai multi bani disponibili. Apartamentul pe care il prezinti este cam scump pentru un nou emigrant. Dar daca pentru voi este important sa aveti conditii mai bune de locuit, atunci este OK. Cartierul este frumos, deci in privinta asta nu ar fii probleme. In schimb, pentru un 31/2 ati putea gasi mai ieftin (intre 400 si 500), dar in bloc de lemn. Se poate trai si in astfel de blocuri, este mai zgomotos, dar nu este imposibil. Noi am stat 5 ani si a fost bine. Dac insa vreti sa va ramina mai multi bani in buzunar, atunci cautati ceva mai ieftin. Nu uita ca in general contractul este de la 1 iulie, deci puteti sa va mutati mai tirziu. Si invers, daca nu va mai descurcati cu banii, tot trebuie sa va mutati, pentru a economisi cite ceva.Suma cu care veniti va va ajunge cam un an cu multa indulgenta, deci tot ce va ramine in plus este important.
Cam atit pot sa-ti spun. Daca mai ai si alte intrebari, scrie-mi si iti voi raspunde cu placere.
Oana



quote:
Originally posted by Luana

Multumesc de veste si de sfat!
Noi culegem pareri, pt. ca alegerea sa fie una cat mai buna.
Sotul meu seva bucura sa citeasca.

Multumesc muuult!

L.



Mergi la inceput