disgravidie trimestrul 1

disgravidie trimestrul 1 | Autor: andreiavip

Link direct la acest mesaj

Bun gasit tuturor,

sunt o viitoare mamica (sarcina 10 saptamani) si de la 6 saptamani vars continuu nu pot manca sau bea nimik, am fost internata 3 zile, perfuzii .... acum fac acupunctura ... sunt la a 3a sedinta , nu pot spune ca ma simt mai bine , mi-e rau continuu ... ce sa fac ? A trecut cineva prin asa ceva ?? Si apropo .. am slabit 7 kg


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

andreiavip, imi pare rau ca treci prin asa ceva, am avut si eu asemenea problema incepand cu sapt 7 pana la 15-16 sapt;am slabit 5 kg, dar e drept n-am ajuns la perfuzii, mergea doar ciorbita strecurata sau piure si doar seara; bb nu este afectat, pt are de unde lua ce are nevoie; dr mea de familie mi-a dat un tratament homeopat, dr ginecol mi-a dat pastile, pana la urma am rezistat si n-am luat nimic; incearca sa vezi ce alimente le tolerezi cat de cat si cand le poti manca;

anasia 40+ Alessia
pozici
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ufff, nu prea ai mare lucru de facut decat sa astepti sa treaca perioada asta care iti doresc sa fie cat mai scurta.
La prima sarcina am avut greturi si am varsat zilnic in medie de 5 ori de la 6 sapt pana la 5 luni.
Acum la a doua sarcina am greturi si vars de la 5 sapt si acum la 14+ tot mai vomit dar cam o data pe zi.
Am incercat si medicamente si vitamine...nimic nu a avut rezultat. Nici macar apa nu puteam sa beau si tot la fel am slabit. Eu acum la 14 sapt nu am nici un kg in plus, ba chiar unul in minus. N-am gasit vreo mancare minune pe care s-o tolerez super bine.

Sper ca nu te-am speriat si iti doresc sa scapi repede de aceste stari urate!



Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiavip spune:

mercic mult pt raspuns, sunt terminata si nu stiu ce sa mai fac ma intreb bebicul meu cu ce se hraneste daca eu nu-i dau nimik de atata timp? nici acidul folic nu-l tin tot timpul in stomac, il iau seara si ma culc imediat in speranta ca nu vars juma de ora macar .... dar uneori nu-i asa , nu am luat inca nici un medicament de teama sa nu afecteze bebicul ... bine ar fi sa ma tina si pe mine doar pana la 15-16sapt ...sa nu o duc asa pana la sfarsit .. doctorul de la acupunctura mi-a spus ca reactionez f greu , alte paciente cu aceeasi problema dupa 2-3 sedinte erau ok, mi-a spus ca mi-am cam iritat stomacul si ca pot lua rennie (sau cum s-o chema) ... dar inca nu am luat .... daca ai mess yahoo si daca vrei si poti sa mai vorbim, intre 8:30-17:00 te astept, andreia_toko id-ul meu, te pupic ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Autor: laura_badea

Fetelor, nu stiu ce sa mai fac. Mi-e rau de mor si nu pot suporta acest rau. Am fost de 2 ori pina acum in spital, iar cind ma intorc acasa mi-e din nou rau. Acum raul meu este provocat de o salivare super abundenta si de un loc in gura care secreta o salivatie acra si care inevitabil provoaca raul. Am intrat in 11 saptamani si cred ca voi ajunge din nou la spital. Ca si cind nu era de ajuns, sufar si de constipatie. In fiecare seara bag supozitoare si e un chin cind ajung la baie.Mai dureaza mult pina cind voi putea sa beau si sa mananc asfel incit sa-mi satur sufletul asta uscat?

Raspunsuri:
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: papadie

nu:-) adeca nu mai dureaza mult.
incearca sa maninci grisine in.muiate in apa. eu numa asa rezolvam partial cele 16 vome per zi la prima sarcina.
a doua nu am rezolvat-o cu nimik pt ca mi-era ingrozitor de rau si NU puteam varsa. si mai naspeta senzatia. si am avut cocleala aia in gura pina la 20 si hat de saptamani. vestea buna e ca-n trimestrul doi o sa te simti mult prea misto si o sa uiti de toate astea. incearca sa maninci fie bucatele de ginger (pe mine una m-au scarbosit total) fie sa bei niste sirop anti voma f bun in sarcina . ii zice VOMEX.
succese!
si...sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

ANDREIAVIP...cu aceeasi problema m-am confruntat si eu la inceputul sarcinii. Nu stiu cat iti este de rau tie, dar eu nu am putut literalmente sa mananc si sa beau mai nimic. Cum mancam ceva cum vomitam. Sotul meu imi aducea tava cu mancare la pat, iar eu numai cand o vedeam incepeam sa plang si mi se facea rau...daramite sa o mai si mananc. Cateodata reuseam sa mai bag ceva in gura ... doar cateva bucaturi si era de ajuns pentru o noua tura la WC.
Vomitam foarte des...cateodata chiar de mai mult de 10...15 ori pe zi. In primele 4 luni de sarcina am fost internata 3 luni in spital...pentru ca slabeam vazand cu ochii si eram in pericol atat eu cat si puiul mic.
Am stat in perfuzii cu vitaminele B pana la 4 luni. Mentionez ca eram si alergica la singurul medicament tolerat in sarcina care mai putea sa faca sa dispara raul - Metoclopramid...asa ca am stat si am suferit.
A fost groaznic...dar a meritat...mi-am iubit prea mult puiutul si am rezistat. Si uite ca acum sunt in 36 de saptamani, deci 9 luni...si astept imediat sa nasc o fetita pe care mami si tati o adora si o asteapta cu drag. In fiecare luna medicul ne spune ca este conform graficelor...este destul de maricica...perfuziile cu vitamine ne-au ajutat si am trecut peste toate.

SUNTEM FERICITI SI ASTEPTAM MOMENTUL
Fii tare, ai rabdare... ca totul va trece de la sine si te vei vedea cu puiul tau iubit in brate.

Lakioana 36 sapt. si bebitza Rebecca Riana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiavip spune:

lakioana, mercic mult pt raspuns, imi pierdusem orice speranta si deja ma gandeam daca il mai tin sau nu .... dar am fost la ecografie... si nu-mi venea sa cred ce vad ... am 12 saptamani si 4 zile ... si bebicul statea cu limbuta scoasa ... si dadea din manute ... nu-mi venea sa cred ...
Imagineaza-ti ca acum aproape 2 luni cand am fost prima data la doctor (cand am aflat ca sunt insarcinata) aveam 67.7 kg, acum am 57.4 kg ... si cine stie ce va mai fi ...
Acum ma gandesc doar la mogaldeata ce-mi da batai de cap ... si-mi scoate limba ... si trb sa reusesc sa merg pana la capat ... doctorii imi tot zic "mai ai o luna de suportat" , da da .. sigur...
te pupik dulce, andreia_toko id mess yahoo daca ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andreea problema este ca daca tu nu mananci piticul oricum se hraneste....de aceea si slabesti atat de mult. sanatate multa si sa fie sanatos piticu care scoate limba deja!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinzo spune:

Andreea, stai linistita ca si eu am patit la fel. Au incepu greturile la 6 sapt si pina la 12 s au fost groaznice dupa aceea s/au mai ameliorat putin. AScum am 16 s+1z si nu mi/au trecut definitiv.
Eu am avut noroc ca am fost fffffff sanatoasa inainte si a avut de unde lua bebelul. Intre sapt 6 si 12 nu stiu cu ce am trait. Mincam in zilele bune 2 felii de paine cu brinza topita sau o felie de lubenita toata ziua. Apa nu puteam sa beau decat minerala. Mincam lamie multa. Dupa sapt 12 avea o zi doua mai bune apoi iar dezastru. Asa cum ti/am sp am 16 s si 1 zi si in continuare nu maninc mincare gatita(nu am mincat de la 6 s), ciorbe, manic fructe pe care le mai accpeta, lactate, cate un snitel. Ar fii f bine daca ai sta acasa si nu te/ai duce la serv. Eu datorita faptului ca nu mincam era sa pic in strada de multe ori. Te pup, si ai grija de tine si de bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

.Buna Andreea!
La mine varsaturile au inceput in sapt. a 5-a si pana in sapt a 12-a a fost crancen. De cand ma trezeam si pana seara intruna. La fel ca si tine am fost internata, am facut perfuzii, insa cum am iesit pe poarta spitalului am inceput iar. Mi-e greu sa-mi amintesc, pentru ca ma simteam f. rau, plangeam ore in sir, si nu o data m-am gandit sa renunt.Am supravietuit(credeam ca n-o sa pot), ptr. ca nu puteam manca sau bea nimic si vomitam toata ziua.Nu puteam sa ma mai tin pe picioare.
Asta a tinut pana in sapt.12 (acum am 14+) si de atunci au inceput sa se rareasca. Acum am greturi suportabile, dar am pofta de mancare, si am observat ca trebuie sa mananc cate putin si des, altfel mi se face rau.
Iti doresc succes, mai rezista si tu 2 sapt. ptr. ca te vei simti mult mai bine!
Moni 14+ si Maria 5,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Aceaiasi problema am avut si eu, de pe la 6 sapt. Am incercat cu homeopate care au mers f putin, cu B6 si cam atat. Bine a fost ca dupa 9-10 sapt zilele groaznice alternau cu 2-3 zile in care reuseam sa mananc ceva si varsam doar de 2-3 ori pe zi. In rest, doar inghetata, apa rece, cateodata piersici, pepene, efectiv nu stiu cu ce am trait perioada aceea. Pana la 14 sapt am varsat aproape zilnic, acum mai vars o data la 3-4 zile dar greata e inca zilnica. E drept ca mananc acum (eu sutn si o mare mancacioasa) nu f mult, dar tolerez si mancaarea gatita si condimentele, e bineeeeeeeeee. Si am slabit 7 kg si mai am de pus 2.

Iti tin pumnii sa treaca si dupa primul trim fugutza la analize ca eu m-am speriat acum cand le-am repetat: anemie...magneziu sub limita, glicemia sub limita, efectiv toate analizele au fost sub limite...Iau vitamine, fier, si sper sa treaca definitiv greata.

Te pup

17 +
http://community.webshots.com/user/taisiaeliana

Mergi la inceput