Dezvatatul de pampers

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kalis spune:

Cred ca fiecare copil are un anumit moment, in functie de dezvoltarea lui, in care constientizeaza intr-o buna masura necesitatea olitei.
baiatul meu cel mare are acum 3 ani si cu toate efoprturile mele de a introduce olita devreme, nu am avut succes si, la un moment dat, a inceput sa spuna si sa doreasca sa faca la olita (dupa 2 ani). era perioada verii cand a facut de cateva ori pe el.
In momentul in care am renuntat la scutec pe perioada zilei, am renuntat si noaptea, ca sa devina regula clara. In schimb, dormim cu olita langa patut. El se trezeste noaptea si plange, fara a-si da seama care este problema, iar atunci stiu clar si il pun pe olita. Dupa aceea isi continua linistit somnul. Pana sa ne obisnuim am avut si noi accidente de udat patul noaptea, dar a trecut totul foarte usor.
In ceea ce-l priveste pe cel mic (1 an si 8 luni), nu insist cu olita prea mult pentru ca mi-e clar ca trebuie sa il las sa inteleaga macar putin. Il pun pe olita dar nu insist.
eu zic ca ne stresam copiii degeaba insistand, pentru ca momentul va veni oricum, mai devreme sau mai tarziu. Ceea ce e important este sa perseveram in a le explica in mod constant de ce e necesar, iar in rest sa ii lasam pe ei.
In ceea ce priveste teama de a raci copilul noaptea cand doarme ud, ma indoiesc ca s-ar putea intampla lucruri grave. Cand e mai mare trebuie observata frecventa facutului in pat pentru a trata un eventual enurezis nocturn(se poate trata fosrte bine homeopat), mai ales ca de obicei sunt cauze psihogene si, e util sa aflam ce anume este in neregula din punc de vedere psihologic pentru a elimina sau atenua cauzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Hai sa va zic ceva.Am un bebe de aproape 9 luni.Bunicile mi-au sugerat sa-l pun la olita de pe acum,ca pe la un an,cel tarziu un an si jumatate sa nu mai faca deloc pe ei.Cica asa s-a intamplat cu noi.Si ne-a pus la treaba de pe la 6-7 luniIn zilele noastre se mai intampla asa ceva?Eu n-am mai auzit de bebe sub 2 ani sa nu mai faca in pat deloc.Julax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Julax, asa mi-au sugerat si mie cand Maxi avea vre-o 8-9 luni!
Mama mea zicea ca pe mine m-a pus pe olita de la 7 luni..iar la un an nu mai aveam nevoie de pampers ziua...Acuma nu stiu ce sa zic, sincer nu am crezut-o.....desi atunci era mai mare motivatia de a invata copilul cat de repede la olita, pentru ca nu erau pampers-uri..si probabil de accea...
Eu am citit multe pareri legate de acest subiect si peste tot zice ca in jurul varstei de 2 ani(depinde de dezvoltarea copilului)...dar mai repede nu are rost pentru ca, copilul nu constientizeaza ce i se cere....iar daca cumva se intampla sa faca la olita o face din automatism. Am mai auzit si copii care stau cate o ora pe olita...
Apoi, la noi la gradi, sunt copilasi de peste 3 ani, care inca mai poarta pampers....deci...cum spuneam, depinde foarte mult de copil.

Am avut, ce-i drept o incercare nereusita de al pune pe olita inainte de un an....dar urla ca din gura de sarpe si nici vorba sa stea!
Apoi pe la 1 an si 8 luni am trecut direct la wc.iar la 2 anisori si ceva era deja fara pampers, atat ziua cat si noaptea.

Sincer, nu cred ca are rost mai repede sa incerci, dar fiecare face cum vrea....



Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Alimaxi,sunt de acord cu tine.Inainte nu erau pampersi si graba era mai mare.
Sa va mai spun ceva.Alaltaieri mama a venit in vizita si i-a adus lui Alex...o olita.Am zis ca pot incerca sa-l asez(imbracat,desigur),dar s-a ridicat foarte repede,parca il frigea.Am sa-l mai asez ocazional,macar asa sa se obisnuiasca cu ideea,poate va fi mai usor la un moment dat.Oricum nu am de gand sa-l fortez.Sper sa trecem cu bine peste acest episod.Si voi la felJulax @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

noi am renuntat din toamna - iarna la pampersul de zi, dar noaptea mai purtam pana acum vreo saptamana. dimineata pampersul era uscat asa ca nu le-am mai pus. seara beau cate o cescuta de apa si pana dimineata nu mai fac. le spun in fiecare seara ca numai bebe face pishu pe el si ca ei sunt copii mari. deocamdata merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuele4u spune:

Fetelor multumesc pentru raspunsuri...ati avut dreptate...vreo 2 saptamani nu am mai stresat-o cu olitza ( a fost in permanenta in sufragerie sau dormitor, dar nu am insistat sa se aseze pe ea)si ce credeti? intr-o dimineatza, cand am incercat sa o scchimb, a refuzat sa ii mai pun pampersul si s-a asezat singura pe olita...A facut si kk si pipi...eu eram la bucatarie, m-a strigat si mi-a aratat minunea ;-). De atunci facem doar la olitza..eh..cateva accidente minore dar totul e ok :-). Nu va spun ca am iesit cu ea la joaca imbracata intr-o fustita, si cum pampersul "nu dadea bine", i-am pus chilotei. Dupa vreo 2 ore jum - poate chiar trei cand am ajuns acasa, s-a asezat pe olita si a facut pipi. Ieri am fost cu ea in parc si cand am venit acasa pampersul era ud. E adevarat ca m-a anuntat ca face pipi, dar ma intreb..oare daca nu ar fi avut pampersul ar fi facut pe ea sau s-ar fi abtinut?
Intrebare pentru mamicile care au scapat de pampers: cand plecati cu copiii la plimbare/parc etc. la inceputul operatiunii le mai puneati pampers sau nu?
Si mai am inca o intrebare....Amy nu imi spune cand are nevoie, pur si simplu se duce la olita si face, iar dupa aceea isi ia olita cu gand sa se duca la wc sa arunce "opera" ( operatiune pe care o facem amandoua). Acum sta fara chilotei...intrebarea mea este: Oare cum sa procedez sa o invat sa poarte chloteii si totusi sa imi spuna cand vrea sa faca pipi/kk ca sa pot sa ii dau eu jos?

Emma, Mamy de ingerash scumpik si nebunik, Amy ( 11.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by speed
un singur lucru insa am gresit si anume ca in timpul zilei o puneam prea des pe olita de teama vreunui "accident".asta nu inseamna ca o tineam non-stop pe olita dar cred ca tot la o ora-doua o puneam. din pacate din cauza asta a facut o mica infectie urinara dar s-a tratat rapid.



ce legatura este intre statul prelungit pe oala si infectia urinara ?- intreb pt ca si Vladu' meu are tendinta de a sta muuult, il intreb daca a terminat si-mi spune ca "nu ica"!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Lorelai


dragi mamici,

as vrea de la voi sfaturi cum sa scapam de pampersi. am incercat de nenumarate ori sa le pun pe olita, imbracate, dezbracate, cu povesti, jucarii etc. fara succes. am incercat cu colacul de WC, nici nu se uita la el. problema mea e ca daca reusesc s-o fac pe una sa stea cuminte pe olita iar cealalta nu are chef, se ridica amindoua si incep sa se joace cu olitele (le pun pe cap pe post de palarie).

a incercat cineva sa lase copilul fara pampersi, sa faca pe el? mi s-a spus ca merge si ca intr-o sapt (max) vrea la olita ca nu ii place ud. e adevarat? mi-as lua concediu (si rabdare) si as incerca daca spune cineva ca a reusit asa. stiu ca fiecare copil are ritmul lui, si nu ma grabesc, dar cred ca a venit vremea. mai ales ca e vara si nu e asa de complicat cu imbracatul/dezbracatul.

orice sfat e binevenit. merci mult.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ok, mi-a venit si mie randul sa povestesc experienta invingatoare a scapatului de pampersi. Patrick avea deja 2 ani si 8 luni si deja devenisem obsedata ca o sa stea cu ei pana se insoara. nu zicea cand facea, nu il deranja sa stea ud, nici plin de kk....ce mai, dezastru total.
si intr-o luni de dimineata, in aprilie, a venit mama mea (care sta cu el dimineata) hotarata ca de azi il tine doar in chiloti. a facut pe el odata, de doua ori, de trei ori. a doua zi a inceput sa ceara olita. a treia zi a avut doar 2 accidente. a patra zi deja cerea la olita de fiecare data. asa ca totul a durat mai putin de o saptamana.
se repeta deci teoria cum ca, atunci cand copilul e pregatit, totul decurge foarte usor.
mentionez ca in primele 2 saptamani a avut pampers la somnul de dupa-amiaza, apoi l-am scos si pe acela. de saptamana viitoare incepem scosul celui de noapte.
sper sa va fi ajutat putin,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Initial creeata de Lorelai


dragi mamici,


a incercat cineva sa lase copilul fara pampersi, sa faca pe el? mi s-a spus ca merge


Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****




Nu am incercat dar si eu am auzit ca functioneaza metoda.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput