Hartuire sexuala?!

Hartuire sexuala?! | Autor: sheherezada

Link direct la acest mesaj

Ati trecut prin asa ceva?Daca da,cum ati reusit sa rezolvati problema?

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eventual da-ne cateva detalii... Cat de departe s-a ajuns?
Eu am trecut prin ceva, dar nu stiu daca sa o numesc tocmai hartuire... Dumnealui a luat-o ca pe o gluma, sau a vrut sa cred eu ca a fost o gluma...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Si persoana cu pricina a luat-o ca si pe o gluma desi atingerea respectiva numai gluma nu era!Problema este ca persoana este tatal sefei mele si situatia este delicata.Poate experientele voastre ma vor ajuta sa ies cu bine la liman.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

uite aici un citat din Legea nr. 202 din 19 aprilie 2002
privind egalitatea de sanse intre femei si barbati
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 301 din 8 mai 2002

la CAPITOLUL I - "Dispozitii generale" sunt definiti anumiti termeni printre care si "hartuirea sexuala"

Art. 4. - Termenii si expresiile de mai jos, in sensul prezentei legi, au urmatoarele definitii:
a) prin discriminare directa se intelege diferenta de tratament a unei persoane in defavoarea acesteia, datorita apartenentei sale la un anumit sex sau datorita graviditatii, nasterii, maternitatii ori acordarii concediului paternal;
b) prin discriminare indirecta se intelege aplicarea de prevederi, criterii sau practici, in aparenta neutre, care, prin efectele pe care le genereaza, afecteaza persoanele de un anumit sex, exceptand situatia in care aplicarea acestor prevederi, criterii sau practici poate fi justificata prin factori obiectivi, fara legatura cu sexul;
c) prin hartuire sexuala se intelege orice forma de comportament in legatura cu sexul, despre care cel care se face vinovat stie ca afecteaza demnitatea persoanelor, daca acest comportament este refuzat si reprezinta motivatia pentru o decizie care afecteaza acele persoane;
d) prin masuri stimulative sau de discriminare pozitiva se intelege acele masuri speciale care sunt adoptate temporar pentru a accelera realizarea in fapt a egalitatii de sanse intre femei si barbati si care nu sunt considerate actiuni de discriminare;
e) prin munca de valoare egala se intelege activitatea remunerata care, in urma compararii, pe baza acelorasi indicatori si a acelorasi unitati de masura, cu o alta activitate, reflecta folosirea unor cunostinte si deprinderi profesionale similare sau egale si depunerea unei cantitati egale ori similare de efort intelectual si/sau fizic".

Sincer, nu stiu cata aplicare practica are acest text de lege, dar macar exista cadru legal pt. asa ceva si te poti folosi de el. acuma depinde daca cazul se incadreaza in textul de lege.

succes!

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Eu zic sa te faci ca nu pricepi si sa te feresti sa mai ramai singura cu respectivul.
Daca e nesimtit, cred ca poti linistita sa te dai la el!

Nu o dau pe gluma ca sa minimizez subiectul, insa pana la un punct nu cred ca trebuie sa o luam in serios.
Tu stii daca acel punct a fost depasit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Pana acum nu am luat-o foarte tare in serios si chiar nu am facut nimic in directia asta tocmai datorita faptului ca este tatal sefei mele (si cand spun sefa = patroana) si am incercat sa o dau pe gluma.Dar acum limita a fost depasita.
Si ma cuprinde disperarea ca imi plac sefii mei si locul meu de munca....



"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am trecut si eu prin asta.
Ce poti face: il eviti total, nu ramai singura cu el nici o clipa. Ii vorbesti mereu de sotul tau, sa vada ca esti casatorita, iar daca nu se potoleste vorbesti cu sefa ta.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Exact asa as face si eu: l-as evita, mi-as aduce si sotul "intamplator" pe la serviciu si i-as da de inteles individului ca nu ma amuza deloc gesturile lui.
Discutia cu sefa ta e delicata; ii e tata si in plus avem un prost obicei de a incrimina intai femeia si apoi barbatul, intr-un astfel de caz.
Inteleg ca este in varsta. Probabil ca intrat in criza barbatului la andropauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Este foarte important daca tatal patroanei lucreaza cu voi sau vine doar in vizita... pentru ca daca lucreaza acolo, e complicat... de obicei astia au idei fixe si nu-i intimideaza nimic, nici macar faptul ca esti casatorita, nici daca vorbesti de sotul tau, absolut nimic... cand le intra in cap ideea, se tin scai. As putea spune ca sunt chiar obsedati. Si ca sa-i spui fiicei, iar nu e o idee prea buna, pentru ca va fi subiectiva in mod sigur. E o situatie dificila pentru ca de cele mai multe ori are repercursiuni asupra vietii profesionale, nu-ti vei putea face treaba ca inainte in conditiile in care esti agresata psihic de acest individ zilnic. E deranjant si degradant pentru o femeie, fara sa aiba vreo vina...

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Da cred ca am trecut si eu prin asa ceva insa nu m-am simtit deloc hartuita ci doar amuzata ca am dat toata chestia pe gluma si am inceput sa-i spun ce-l respect ca ar putea sa-mi fie tata. Si pe urma am inceput sa-lhartuiesc eu sa-i vorbesc despre cuplul Irinel-Monica (care de altfel ma lasa rece) ce penibil e el ca e un hodorog si cum poate ea si dezgustator si i-am mai tras niste hohote ca ce jalnic e Irinel la virsta lui seculara de se inrosise si nu mai stia cum sa ma evite.
De fapt nu am nimic cu diferentele de virsta in cupluri da asta era asa sa se simta omul prost ca avea 55-57 ani.
Chiar ma amuzat, si cind l-am mai prins prin prejma mai scapam cite o chestie draguta ex. murise o cunostinta cu o virsta apropiat cu a lui si eu trintesc porumbelul : Eee oricum era hodorog (uitind complet chipurile ca are aceiasi virsta).
Oricum nu am mai avut probleme pe urma. Cred ca asta e ideea de baza sa-i trintesti cite o grosolanie dar chipurile fara sa vrei sa-l ataci pe el.

Liliana si Dani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, desigur ca-l poti umili cu ironii la adresa varstei, problema e ca individul devine ranchiunos si daca are putere, de cele mai multe ori va dori sa se razbune, ii va cauta nod in papura... si nu cred ca Sheherezada are nevoie in loc de hartuire sexuala de alte mizerii la serviciu... ar sari din lac in put. Atitudinea ei depinde de cata autoritate are acest barbat in firma.

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput