Mamici de sept-oct 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Ileana, eu am saltea gen relaxa la mine in pat, dar cand mai doarme David acolo transpira in ultimul hal. Pe cand la el in pat unde are de cocos nu transpira deloc, ti-am mai povestit ca el si sapt trecuta pe caldurile alea mi-a cerut pilota si ca sa scap de maraieli i-am dat-o si a dormit cu ea... si nu a transpirat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Carmen eu sunt curioasa sa aud si opinia ta.
Dar ..cu popii tot o sa am ceva..intotdeauna .

Despre ..a veni prin casa sa sfinteasca...ar trebui sa o faca gratuit, dupa parerea mea.
Iar daca li s-ar da bani..ar trebui sa-ti elibereze o chitanta.
De ce tot ce platesti la biserica nu apare in vreun act ?
Banii de nunta..de botez, de inmormantare....sunt bani negri...vad ca statul nu ia nici o masura aici..iar popii de la orase sunt foarte instariti.Pe seama cui ? A enoriasilor.Iar unii de la sate sunt vazuti ca pe insusi Dumnezeu. Si tot la fel...isi insusesc o mare parte din banii care pica in biserica de la oameni.

Pe mine asta ma deranjeaza foarte tare..faptul ca preotii se identifica cu Dumnezeu..cred ca spre batranete ajung ei insisi sa se declare Dumnezeu si fac toate astea cu sufletul impacat. Desi multora nici ca le pasa.
E adevarat ca atunci cand m-am casatorit, si acum cand am cununat, ni s-a dat o chitanta de 500.000..dar pana la 3.5 mil...cat am mai dat pe langa....se mai putea scrie o chitanta.

Si inca o chestie care ma revolta...este moda de a cersi bani de la oameni...pt. constructia unei biserici, spre ex sau restaurare. Nimic rau in asta. Insa nu mi-a fost dat sa aud o data macar...ca biserica doneaza bani pt. sinistrati sau pt. a ajuta un copil suferind caruia ii trebuie o operatie scumpa...sau mai stiu eu ce.
Preafericitul patriarh teoctist isi plimba fundu' ala de 90 de ani in mertzane..il iau toti la pupaceala cand il vad...toti se gudura pe langa el..dar niciodata nu l-am auzit ca ar face vreun act caritabil in numele bisericii.


Eeee ar mai fi multe de spus. Mie imi pare rau ca am ajuns sa gandesc asa. De multe ori ma cert pt. chestia asta...in sensul ca mi-e frica ca daca "ma bate Dzeu"..insa nuuu..sunt lucruri mult prea necurate si mult prea murdare si adevarate. Cred ca nici lui Dzeu nu-i place ce se intampla cu religia, cu credinta si cum o transmit altii mai departe, de conotatiile care i se aduc.


Poze

Inni 35+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

quote:
Originally posted by floricika

itzy, eu zic de cocos, ce treaba au colegele cu ce iei tu? si pana la urma gandeste-te cat de mult timp petrece un copil dormind...

Floricika 34+ cu David Stefan
Poze



Pai una din colege are o saltea din asta , dar cea tip sandwich nu cea biococos de care zic eu, deci aia mai ieftina la 1 mil jumate. Si s-a deformat, are deja scobitura in ea. Iar cea care a avut d epaie cica era intacta cand a dat-o.

Itzy-Bitzy
33+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Itzy, era si pt tine mesajul cu salteaua.
Mai intrebai de sterilizator: eu am de la Tefal cu abur pt. 6 biberoane. Am si de microunde, se sterilizeaza mai repede biberoanele, dar nu incap decat 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Simona, sa stii ca fi-miu nu transpira asa tare, putin la ceafa, dar nu de speriat. Nu m-am gandit ca din cauza saltelei... Oricum alta nu iau.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Eu zic tot de cocos..dar m-am bosumflat ca eu am din-aia tip sandvis...sper sa nu se deformeze...dar se poate intoarce pe toate partile si atunci se evita chestia asta.
Eu am la pat ..saltea relaxa...si transpir de innebunesc...daca asa sunt si alea de bebei...e nasol.
Acumaa..depinde si de bebelush..unii sunt mai transpiraciosi decat altii.


Poze

Inni 35+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Multumesc Amarantina . Pe cel Tefal l-ai luat acum sau il aveai?
Ca eu am vazut numai Avent, Chicco, Primii pasi etc...poate nu m-am uita eu bine prin magazine.Si eu tot asa vreau cu 6-8 biberoane, nu 3. la inceput o sa iau o solutie d ela chicco dar apoi ca o sa am multe biberoane voi avea nevoie si de sterilizator. de asta va intrebam.

Itzy-Bitzy
33+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Inni, sunt prea multe de spus si nu are sens s-o fac pe subiectul nostru.
Pot doar sa-ti recomand citirea Catehismului crestin-ortodox...pentru inceput.
Referitor la preoti, iti dau dreptate (cu toate ca gresesti enorm spunand ca ei se identifica cu Dumnezeu!!!)...si ma abtin de la alte comentarii, in ideea de a nu-i judeca (vorba Eloisei: ne va judeca Dumnezeu pe toti)
Noi putem doar sa constatam unele treburi ...

edit: -paranteza adaugata

Carmen(32+) siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Mami n-am zis sa iei alta, asta ar fi culmea... Oricum cand nastem noi n-o sa mai fie calduri, iar pana la anul in vara bebeii cresc si nu mai conteaza asa mult daca transpira. Dar eu cand l-am facut pe fi-miu era inceputul verii si poate-ti amintesti ce vara horror a fost si in 2003, cred ca-ti amintesti ca doar erai gravida cu Luca. Niste calduri groaznice, iar fi-miu imediat facea bubite daca transpira... asa ca salteluta lui din cocos a fost super-buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Inni sa stii ca eu din start am exclus-o pe aia, iar cele de la cora au numai 30 % cocos, deci e frectie...de asta ma gandesc la una aproape 100% naturala ori paie /fan, iarba sau ce o mai fi...ori fibra de cocos. ca la cat am citit....



Itzy-Bitzy
33+ cu Ana-Maria
POZE

Mergi la inceput